You are currently viewing وسایلی که می‌توان با ماشین ظرفشویی ضدعفونی کرد
۵ وسیله که می توان با ماشین ظرفشویی ضدعفونی کرد

وسایلی که می‌توان با ماشین ظرفشویی ضدعفونی کرد

علاوه بر ظروف آشپزخانه، چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید در ماشین ظرفشویی تمیز کنید. این بدان معنی است که در بسیاری از موارد، می توانید برخی از کارهای نظافتی را با ظرفشویی مخود انجام دهید و در زمان و هزینه قبض آب و برق یا گاز خود صرفه جویی کنید.
البته همه این اقلام را نمی توان یا نباید در کنار ظروف یا قابلمه و تابه شست. 

وسایلی که میتوان با ظرفشویی ضدعفونی کرد

۱. وسایل هنری پلاستیکی یا شیشه ای

فنجان های مخلوط کردن رنگ یا شیشه های برس شستشو باید در ماشین ظرفشویی به خوبی عمل کنند. اگر این اقلام را به طور مرتب تمیز نکنید، خراش دادن مواد خام با دست می تواند کار افتضاحی باشد.
ابتدا تکه های بزرگ و خشک شده (آنهایی که به راحتی جدا می شوند) بتراشید تا از لثه گرفتن آثار در ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

۲. برس های موی پلاستیکی، شانه ها، هدبندها، بارت ها و غیره.

برس ها و شانه‌ها را ماهی یک‌بار ضدعفونی کنید، حتماً موها را از بین ببرید و قبل از ضدعفونی کردن آن‌ها را بریزید. از شستن دسته های چوبی یا برس های طبیعی خودداری کنید.

۳. ظروف حیوانات خانگی

در واقع توسط دامپزشکان توصیه می شود که حداقل گاهی اوقات ظروف حیوانات خانگی را در ماشین ظرفشویی بچرخانند تا از رشد باکتری هایی که می توانند حیوانات خانگی را بیمار کنند جلوگیری کنند. شما می توانید این کار را در کنار غذاهای مردم انجام دهید، مگر اینکه نوزاد و/یا یکی از اعضای خانواده با مشکلات سیستم ایمنی داشته باشید. در این صورت، شما می خواهید آنها را به طور جداگانه در چرخه ضدعفونی اجرا کنید.

۴. قفسه های یخچال

دوش های حمام یکی دیگر از وسایلی هستند که در بلند مدت دچار جرم گرفتگی چه در داخل و چه در مسیر سوراخ ها آب پاش می شوند شما می توانید پس از جرم گیری و باز کردن سوراخ بسیاری از قفسه های یخچال را می توان برای شستن در ماشین ظرفشویی قرار داد. ممکن است لازم باشد قفسه بالایی را بیرون بکشید تا آنها را در آن قرار دهید

ظروفی که نمیتوان با ظرفشویی ضدعفونی کرد

ماشین ظرفشویی های ظرفشویی دستگاه هایی هستند که کمک بسیار زیادی به راحتی شما میکنند اما می توانند به اقلام خاص خانه شما آسیب برسانند که تعمیر یا تعویض برخی از آنها بسیار گران است. بهتر است که محتاط و این وسایل را با دست بشویید و از یک مایع ظرفشویی قدرتمند برای از بین برند لک ها و چربی ها استفاده کنید.

۱. قاشق ، کاسه و تخته برش چوبی

سختی مواد شوینده ماشین ظرفشویی می تواند روغن های طبیعی را که مانع از خشک شدن ظروف چوبی و تخته های برش می شوند، از بین ببرد. زمانی که آن روغن ها پاک شوند، چوب شروع به ترک خوردن می کند. 
اقلام چوبی را باید با دست و با مواد شوینده ملایم در آب گرم بشویید. اجازه ندهید آنها خیس بخورند زیرا می تواند باعث متورم شدن و انحراف چوپ شود.

۲. چاقوهای  آشپزخانه

چاقوها در ماشین ظرفشویی به دستگاه بسیار ضربه می زنند. ابتدا، لبه ها می توانند پوشش محافظ روی قفسه ها و سبدها را سوراخ کنند و باعث ایجاد زنگ زدگی شوند. ثانیاً، آن لبه های تیز هنگام تخلیه ماشین ظرفشویی خطرناک هستند، مخصوصاً وقتی بچه ها کمک می کنند.
در نهایت، مواد شوینده خشن ماشین ظرفشویی می تواند لبه ها را کدر کرده و باعث شل شدن و شکافتن دسته های چوبی شود. بهترین کار شستشوی دستی انواع چاقوهای آشپزخانه است.

۳. رنده و و الک

هر ابزار آشپزخانه با لبه های تیز نباید در ماشین ظرفشویی قرار گیرد. رنده ها و الک ها می توانند پوشش پلاستیکی روی قفسه ها را سوراخ کنند و زنگ زدگی شروع به تشکیل شدن کند. 
و اگر اقلام دارای سوراخ های کوچک را در ماشین ظرفشویی پر کنید، تقریبا غیرممکن است که جریان آب تمام ذرات غذا را از بین ببرد. باز هم، برای بهترین نتیجه، شستن آنها با دست است.

۴.ظروف چدنی

هنگامی که چدن در ماشین ظرفشویی قرار می گیرد، مواد شوینده و آب بیش از حد روغن را از بین می برد و چدن را غیرقابل استفاده می کند. فرآیند چاشنی باید کاملاً از نو شروع شود. این امر در مورد قابلمه ها و تابه های چدنی که دارای پوشش های لعابی خارجی هستند نیز صدق می کند.

حتی اگر ظرف شما از بیرون با مواد خام سیاه پوشیده شده است و فکر می کنید ماشین ظرفشویی راه آسانی برای تمیز کردن آن است، در مقابل این تمایل مقاومت کنید. به جای آن از مقداری گریس قدیمی استفاده کنید و با دست آنهارا بشویید.

۵.تابه و  و ظروف آلومینیومی

اگر تا به حال یک بشقاب آلومینیومی یکبار مصرف براق را در ماشین ظرفشویی قرار داده باشید، متوجه شده اید که چه اتفاقی می افتد. کدر می شود و تیره می شود. 
همین اتفاق می تواند برای قابلمه ها، تابه ها و ورق های پخت آلومینیومی شما بیفتد. اگر آلومینیوم آنودایز نشده باشد، شوینده خشن می تواند باعث ایجاد حفره و خوردگی شود. همچنین ممکن است لکه های سفیدی بر روی سطح از قلیایی بودن مواد شوینده ماشین ظرفشویی مشاهده کنید. حتی اگر روی ظرف برچسب «قابل شستشو در ماشین ظرفشویی» باشد، بهتر است با دست بشویید.

۶. تابه و لیوان مسی

 با قرار دادن تابه ها و ظروف مسی در ماشین ظرفشویی کار را سخت تر نکنید. مواد شیمیایی خشن موجود در مواد شوینده ماشین ظرفشویی بلافاصله سطح آن را کدر می کند و می تواند خورنده باشد و باعث سوراخ شدن مس شود.

۷. درب زود پز

در حالی که یک دیگ زودپز یا ظرف داخلی قابلمه فوری ممکن است چرخه ماشین ظرفشویی را به خوبی طی کند، هرگز نباید درب زودپز را در ماشین ظرفشویی قرار دهید.
درب شامل سوپاپ هایی است که نحوه عملکرد اجاق گاز را کنترل می کند. عملکرد ماشین ظرفشویی می تواند ذرات کوچک غذا را وارد دریچه ها و دریچه ها کند و باعث اختلال در کار (انفجار) اجاق گاز شود. مواد شیمیایی خشن همچنین می توانند به مهر و موم های لاستیکی یا سیلیکونی درب آسیب برساند. پس حتما آن را با دست بشویید.

۸. تابه های نچسب و تفلون

در حالی که بسیاری از  ظروف نچسب به عنوان قابل شستشو در ماشین ظرفشویی برچسب خورده اند، مواد شوینده خشن و دمای خشک شدن بیش از حد بالا می توانند روی پوشش نچسب تاثیر بگذارند. اگر می‌خواهید ظرف‌های خود را در ماشین ظرفشویی بشویید، چرخه خشک کردن را رها کنید و اجازه دهید در هوا خشک شوند.
در اولین نشانه آسیب به سطح، زمان یک تابه جدید است. هنگامی که سطح نچسب خراشیده شود، خرد شود یا پوسته پوسته شود، می تواند سموم خطرناکی را در غذا آزاد  کند.

۹. تابه و ظروف سرامیکی

تابه ها و ظروف سرامیکی به دلیل سطح نچسب پخت و پز محبوب هستند. این نام کمی اشتباه است زیرا کل تابه از سرامیک ساخته نشده است. فقط یک پوشش سرامیکی به فلز ظروف پخت و پز چسبانده شده است. یک پوشش سرامیکی را می توان روی  چدن ، آلومینیوم،  مس یا فولاد ضد زنگ اعمال کرد.
ظروف سرامیکی را همیشه  با دست بشویید . مواد شوینده ماشین ظرفشویی می توانند حاوی سفید کننده و اسیدهای سیتریک باشند که برای پوشش بسیار خشن 
هستند.

۱۰. ظروف شیشه ای چاپ شده یا نقاشی شده با دست

تکنیک‌های چاپ تجاری روی ظروف شیشه‌ای بهبود یافته‌اند، اما همیشه در ماشین ظرف‌شویی خطاناپذیر نیستند. این شوینده خشن و نیروی اسپری آب می تواند تنها با یک یا دو بار شستشو رنگ را پاک کند.
و لیوان اندازه گیری شیشه ای بدون خط چه فایده ای دارد؟
ظروف شیشه ای رنگ شده با دست، حتی اگر شیشه با حرارت پخته شده باشد، هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار داده شوند.

۱۱. ظروف اکریلیک یا ملامینه

ظروف اکریلیک یا ملامینه سبک و نشکن به دلیل رنگ ها و نقش های روشن بسیار محبوب هستند. متاسفانه دمای بالای آب و خشک شدن و مواد شوینده خشن ماشین ظرفشویی می تواند ظروف را خراب کند. پس از چندین بار شستشو، به خصوص برای ست های ارزان تر، ممکن است ترک های مو و از بین رفتن رنگ و طرح ایجاد شود.
اگر آنها را دوست دارید و می خواهید ماندگاری داشته باشند، پس آن هارا  با دست بشویید.

نتیجه گیری:

در حالی که ماشین ظرفشویی می تواند موادی را که در بالا ذکر شد را به سرعت تمیز کند، به خاطر داشته باشید که نباید از آن برای تمیز کردن برخی مواد مانند چوب، چوب پنبه یا فلزات خاص استفاده کنید. ممکن است پس از تمیز کردن آن اقلام غیر سنتی به ضدعفونی کامل خود نیاز داشته باشد.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...