You are currently viewing انواع کمپرسور کولر گازی
انواع کمپرسور کولر گازی

انواع کمپرسور کولر گازی

در واقعا انواع کمپرسور کولر گازی (Air conditioner compressor) همان موتور کولر گازی معروف به قلب این دستگاه است. وظیفه آن دریافت گاز مبرد از اپراتور، انتقال آن به کندانسور و گردش گاز در مدار کولر می باشد. کمپرسورهای کولر گازی بسته به نوع گاز، قدرت و کارایی انواع مختلفی دارند.


شمال تهران

۲۲۷۵۷۲۱۶


جنوب تهران

۳۳۴۷۰۱۶۳دفتر مرکزی

۷۷۵۱۶۲۰۷


شرق تهران

۷۷۹۰۵۲۰۱مرکز تهران

۶۶۴۸۷۲۵۵


غرب تهران

۴۴۵۵۷۴۳۸


قدرت موتور

نوع و قدرت موتور کولر گازی یکی از مهم ترین عواملی است که در هنگام خرید این دستگاه باید در نظر گرفته شود. نوع کمپرسور بر قیمت آن و نوع خدماتی که در هنگام نیاز به تعمیر کولر گازی ارائه می دهد تأثیر می گذارد. در نتیجه آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی کمک زیادی به انتخاب این دستگاه تبرید می کند.

انواع کمپرسور کولر گازی

به طور کلی کمپرسورهای کولر گازی به سه نوع مختلف تقسیم می شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، هر یک از این کمپرسورها ویژگی های خاص خود را دارند و قیمت و تعمیر آنها متفاوت است. بسیاری از برند ها تنها از یک نوع کمپرسور برای ساخت کولر گازی استفاده می کنند. برخی از برند ها نیز از انواع کمپرسور کولر گازی استفاده می کنند و قیمت های متفاوتی روی آن ها می گذارند.

انواع کمپرسور کولر گازی

انواع کمپرسور کولر گازی
 1. کمپرسور پیستونی
 2. کمپرسور دوار
 3. کمپرسور اسکرول
 4. کمپرسور کولر گازی پیستونی

همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع کمپرسور توسط یک پیستون و یک سیلندر برای فشرده سازی گاز کولر گازی انجام می شود. انواع کمپرسور کولر گازی عملکردی مشابه سیستم جرقه زنی خودرو دارد.

فرایند فشرده سازی

 در این مرحله احتراق وجود ندارد. فرآیند فشرده سازی و انتقال مبرد بدین صورت است که با حرکت پیستون به عقب و جلو، مقداری از مبرد به داخل سیلندر هدایت می شود و سپس پیستون به سمت پایین حرکت می کند و مبرد را فشرده کرده و با فشار بالا به سیستم اسپیلت می فرستد. این نوع کمپرسور یکی از قدیمی ترین انواع موتورهای تبرید گازی در حال استفاده است و هنوز هم کاربردهای خاص خود را دارد.

مزایای کمپرسور های پیستونی

 • کاربرد گسترده آنها در صنایع مختلف
 • این نوع کمپرسور کولر گازی با انواع گازهای مبرد سازگار است.
 • وجود تعداد زیادی تعمیرکار متخصص این نوع کمپرسور
 • معایب کمپرسور پیستونی کولر گازی

معایب کمپرسور های پیستونی

این نوع موتور کولر گازی علاوه بر مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد. از عیوب خاصی که می توان برای این نوع کولر گازی نام برد، صدای آن و موارد دیگری که در زیر به آنها اشاره می شود.و گاهی اوقات این صدا نیز می تواند آزار دهنده باشد.

فرم درخواست تماس

صدای بلند

به طور کلی مبرد گازی کمپرسور پیستونی صدای زیادی تولید می کند که البته صدای سرویس و تعمیر کولر گازی را به صورت دوره ای کاهش می دهد.

مصرف بالای

مصرف بالای آن یکی دیگر از ایرادات موتور پیستونی کولر گازی است.

قدرت و بازده

در مقایسه با موتورهای دیگر قدرت و بازده کمتری دارد.

مزایا و معایب موتور پیستونی کولر گازی

در این بخش مزایا و معایب انواع کمپرسور کولر گازی موتور پیستونی را مورد برسی قرار می‌دهیم .تعمیرآل همراه همیشگی شما هرگونه تعمیر، سرویس و نصب کولر گازی ها را به بهترین نحو انجام میدهد. برای آشنای با انواع کمپرسور کولر گازی با ما باشید.

مزایا

این موتورها در برابر دمای بالا مقاومت می کنند که به دلیل همین ویژگی در شهرهای جنوب و مرکز ایران مورد استفاده قرار می گیرند. از این موتورها در صنایع مختلف استفاده میشود . همچنین سازگاری با اکثر خنک کننده ها دارد.

معایب

موتور سنگین یا موتور پیستونی گاز خنک کننده صدای بالاتری نسبت به انواع دیگر کمپرسورهای کولر گازی دارد. همچنین راندمان آن نسبت به سایر کولرگازی ها کمتر است. و لرزش بیش از حد موتور را دارد.

کمپرسور کولر گازی مدل روتاری

کمپرسورهای چرخشی دستگاه هایی هستند که تمام مکش و فشرده سازی مبرد را با استفاده از تیغه هایی انجام می دهند که در یک حرکت دایره ای (۳۶۰ درجه) در شیارهای خود می چرخند. نحوه عملکرد این نوع کمپرسور کولر گازی به این صورت است که گاز مبرد از طریق یک شیر به داخل کمپرسور کولر گازی مکیده می شود.

شما میتوانید برای هر گونه تعمیر کولر گازی خود سفارش تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

تعمیرآل

فضای کمپرسور

هنگامی که مبرد وارد فضای کمپرسور دوار می شود، توسط پره هایی که به سرعت در حال چرخش هستند به خروجی فرستاده شده و فشرده می شود. در واقع فشاری که در اثر هدایت تیغه ها یا تیغه ها ایجاد می شود، مبرد را فشرده کرده و فشار بالایی را به سیستم منتقل می کند.

مزایای موتور کولر گازی دوار

این نوع کمپرسور کولر گازی دارای مزایای زیر نسبت به کمپرسور اسکرول است:

انواع کمپرسور کولر گازی
 1. صدای کمتری نسبت به کمپرسور پیستونی
 2. مصرف بهینه نسبت به موتور پیستونی
 3. راندمان بالاتر از کولر گازی موتور پیستونی
 4. معایب کمپرسور چرخشی کولر گازی
 5. هزینه های تعمیر بیش از کمپرسور پیستونی
 6. ظرفیت کمتری (حدود ۱۸ کیلووات) نسبت به سایر کمپرسورها دارد.
 7. اسکرول نوعی کمپرسور کولر گازی است.

کمپرسور های اسکرول

یکی از جدیدترین انواع کمپرسور کولر گازی نوع اسکرول است که به آن کمپرسور اسکرول نیز می‌گویند. در داخل این نوع کمپرسور دو سیم پیچ وجود دارد که در مقابل هم حرکت می کنند و این حرکت باعث فشرده شدن گاز مبرد گاز می شود. در صورت بروز هر گونه مشکل برای دستگاه شما با ما تماس بگیرید.

 کارکرد کمپرسور اسکرول

در واقع یکی از کمپرسورها ساکن و دیگری در حال حرکت است. اما قرارگیری به گونه ای است که یکی در مقابل دیگری حرکت می کند. این حرکت به گونه ای گنجانده شده است که مایع خنک کننده را فشرده کرده و به سمت خروجی هدایت می کند. این سیم پیچ مارپیچ کمترین صدا را تولید می کند، مصرف برق پایینی دارد و به طور کلی بازده بالایی دارد.

از کمپرسورهای اسکرول بیشتر برای مبرد های گازی با ظرفیت بالا و بزرگ استفاده می شود.

تعمیرآل

مزایا و معایب کمپرسور کولر گازی پیچی

کمپرسور کولر گازی با موتور پیچی دارای معایب و مزایای هست که ان را مورد برسی قرار میدهیم .

مزایا موتور گازی اسکرول

عمر طولانی تر صدا و لرزش کمتری داردانرژی کمتر و مصرف بهینه

معایب موتور گازی اسکرول

قیمت آن نسبت به مدل های دیگر بالاست.فقط روی کولرهای گازی با ظرفیت بالا نصب شود.ضعف آن در نبود سرویس و روغن کاری بیشتر است.

تشخیص قدرت کمپرسور گاز

برای تعیین مناسب ترین توان برای کمپرسور کولر گازی از استانداردی به نام BTU استفاده می شود. در واقع، این استاندارد نشان می دهد که با توجه به فضا و فضایی که در اختیار دارید، چقدر ظرفیت و قدرت برای تقسیم نیاز دارید. پس از مشخص شدن، می توانید انواع کمپرسور کولر گازی را با ظرفیت مشخص شده انتخاب کنید. هر چه BTU بالاتر باشد، نرخ خنک کننده جداگانه بالاتر است.

انواع کمپرسور کولرگازی
انواع کمپرسور کولرگازی

ظرفیت موتور کولر گازی

انتخاب کولر گازی با قدرت موتور مناسب برای فضا مهم است زیرا هر چه ظرفیت موتور کولر گازی برای فضا بیشتر باشد، انرژی و هزینه بیشتری مصرف خواهید کرد، فرسودگی و تحلیل زودهنگام قطعات کمتر می شود.

انواع کمپرسور از نظر قدرت

به طور کلی موتور کولرگازی موجود در بازار بر اساس قدرت خنک کنندگی به سه دسته کلی به شرح زیر تقسیم می شود:(انواع کمپرسور کولر گازی )


کمپرسور کولر گازی T1

این نوع موتور کولرگازی در مناطق معتدل و نیمه معتدل مانند شمال کشور کاربرد دارد و قدرت سرمایش کمتری دارد. این نوع کمپرسور در بازار به موتور سبک نیز معروف است.

کمپرسور کولر گازی T2

موتور T2 برای آب و هوای سرد و سرد که بیشتر از حالت گرمایش کولر گازی استفاده می شود استفاده می شود.

کمپرسور کولر گازی T3

این نوع موتور که قدرت خنک کنندگی بالایی دارد در مناطق گرمسیری مانند جنوب کشور کاربرد دارد و به موتور سنگین معروف است.


عوامل موثر در انتخاب انواع کمپرسور کولر گازی

برای انتخاب نوع کولر گازی ابتدا باید به محل سکونت خود توجه کنید و با توجه به مواردی که در بالا توضیح داده شد موتور کولر گازی مناسب را در یکی از سه دسته آب و هوا انتخاب کنید. اگر در مناطق استوایی زندگی می کنید، کمپرسور اسکرولی کولر گازی مفیدتر است.


سوالات متداول(FAQ)

آیا کمپرسور همان موتور HVAC است؟

بله در بین تعمیرکاران به موتور گازی خنک کمپرسور هم می گویند و انواع مختلفی دارد.

انواع کمپرسورهای کولر گازی چیست؟

 به طور کلی سه نوع کمپرسور کولر گازی به نام های پیستونی، پیچی و روتاری در بازار وجود دارد که در این مطلب به توضیح هر کدام و مزایا و معایب آن ها پرداخته ایم.

تفاوت موتور سنگین با موتور سبک چیست؟

 کولر گازی موتور سنگین همانند موتور T3 قدرت بالاتری دارد و برای آب و هوای گرمسیری مناسب است. اما موتور سبک که به موتور T1 نیز معروف است قدرت کمتری دارد و برای آب و هوای معتدل و نیمه معتدل مناسب است.

نتیجه گیری

تعمیرآل همراه همیشگی شما برای هر گونه تعمیر کولر گازی به شما بهترین خدمات را ارائه میدهد . اگر شما هم سوالی درباره کمپرسور کولر گازی داشتید میتوانید سوال خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید تا به نحو احسنت به شما پاسخ داده شود .

منبع:realtytimes.com

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...