You are currently viewing آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی
آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی

آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی

دلیل سر و صدای زیاد ماشین های لباسشویی چیست؟ اگرچه سر و صدا در ماشین لباسشویی امری طبیعی است؛ اما در صورت زیاد بودن آن احتمال وجود نقص فنی در لباسشویی وجود دارد. اما هیچ تاریخچه دقیقی برای این معضل وجود ندارد. نمی توان هیچ علت اساسی برای سر و صدا در ماشین لباسشویی پیدا کرد. چرا که این موضوع می تواند ناشی از دلایل مختلفی بوده و حتی عواملی نظیر نوع ماشین لباسشویی در آن دخالت داشته باشد.

آشنایی با نوع سرو صدا در ماشین لباسشویی

شاید عجیب باشد، اما به منظور تشخیص ساده تر این صداها می توان آن ها را به دسته های مختلفی تقسیم نمود. صدای ویبره یا لرزش، صدای تیکاف هواپیما، صدای فشار امواج و صدای آسیاب شدن یک شی از جمله صداهای شبیه سازی شده در این زمینه می باشند. در صورت آشنایی با صداهای مذکور دیگر نیازی نیست که برای تشخیص مشکلی که موجب ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشویی شده است، کل سیستم آن را پیاده نموده و به تشخیص صدا بپردازید. بدین منظور کافی است در تشخیص نوع صدا دقت نموده و بسته به نوع صدای تولیدی به تشخیص مشکل موجود بپردازید.

آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی
آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی

صدای آسیاب کردن یک شی ( جیر جیر کردن ماشین لباسشویی )

همان گونه که می دانید کلیه ماشین های لباسشویی دارای تشتی در مرکز خود هستند که در حین عملیات شستشو شروع به چرخیدن نموده و بدین ترتیب لباس ها را تمیز می کند. یک یاطاقان به شکل جسمی ریز و در عین حال دایره ای شکل که در داخل خود دارای تعداد زیادی توپ فلزی ثابت شده در جای خود می باشد، زمینه این چرخش را فراهم می سازد. توپ های فلزی مذکور با شروع عملیات شستشو شروع به حرکت می کنند. در صورتی که یاتاقان آسیب ببیند، کلیه توپ های فلزی مذکور بیرون ریخته و بدین ترتیب هنگامی که ماشین لباسشویی شروع به شستشو می کند، صدایی شبیه به صدای آسیاب کردن یک شی پدید می آید. 

صدای زیاد ماشین لباسشویی باعث آذردگی زن خانه دار شده است

یکی دیگر از مشکلات ایجاد کننده سر و صدا در ماشین لباسشویی مشکلات ناشی از کمبود روغن و نرمی در آن می باشد. در صورتی که ماشین لباسشویی با این مسئله رو به رو باشد، صدایی شبیه به صدای جیغ از آن شنیده می شود. در این مورد هیچ گونه نگرانی به دلتان راه نداده و با استفاده از روغن مکانیکی به این سر و صدا پایان دهید. گاهی اوقات تنها راه پایان دادن به سر و صدا در ماشین لباسشویی این است که خودتان در دستگاه را باز نموده و با دست به چرخاندن صفحه بپردازید.

با این کار متوجه خواهید شد که صدا از حالت جیغ مانند به صدای جدیدی مشابه صدای مالش تبدیل می شود. در صورت شنیدن هر کدام از صداهای مذکور نسبت به تعویض یاتاقان اقدام نمایید. لازم است بدانید که یاتاقان های فاسد و بدون مصرف موجب ایجاد مشکلاتی جبران ناپذیر در ماشین لباسشویی شده و گاهی تا حدی به آن آسیب می زنند که دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی
آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی

هر ماشین لباسشویی دارای بخشی به منظور رهبری فعالیت های همزنی می باشد. جالب و در عین حال لازم است بدانید که بخش نام برده شباهت بسیاری به قطره اشک داشته و اهداف گوناگونی نظیر مدیریت دندانه های داخلی سطح همزن را دنبال می کند. سگک های موجود در ساختار همزن ها غالبا سریع و به سادگی خراب می شوند. اصلی ترین علت این موضوع جنس پلاستیکی این سگک ها است که باعث نرمی سطح این قسمت شده و زمینه ای را فراهم می سازد که امکان کنترل درست سطح همزن وجود نداشته باشد. 

یکی دیگر از مشکلات اصلی این سگک ها که باعث ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشوییمی شود، این است که سگک های مذکور موجب حرکت غیر ثابت و ناپایدار همزن می گردند. در صورتی که این سگک ها آسیب دیده و توانایی اجرای عملکرد صحیح را نداشته باشند، نیاز است هر چه سریع تر نسبت به تعویض آن ها اقدام نمایید.

آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی
آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی

صدای فشار امواج

جالب و در عین حال لازم است بدانید که یک جاذب شوک در ساختار ماشین های لباسشویی تعبیه شده است که وظیفه نگهداری حفره فلزی در داخل ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. اصلی ترین هدفی که این حفره دنبال می کند، عملکرد درست تشت ماشین لباسشویی می باشد. بخش مذکور قادر است در هنگام انجام عملیات شستشو و چرخش آزادانه به حرکت درآمده و جا به جا گردد.

گفتنی است که این بخش شباهت بسیاری به یک آچار فرانسه دارای فنرهای به هم چسبیده دارد. در صورتی که با شنیدن سر و صدا در ماشین لباسشویی قصد چک کردن پوزیشن این قسمت را دارید، لازم است نسبت به برداشتن پنل جلویی ماشین لباسشویی اقدام نمایید. بخش های مذکور غالبا در گوشه های دستگاه مستقر شده و باعث کنترل تشت در مرکز کابین ماشین می شوند. یکی از وظایف آن ها کاهش قابل توجه لرزش تشت در طول چرخش می باشد. این موضوع موجب برخورد تشت و کابین ماشین شده و زمینه ایجاد سر و صدایی ناهنجار در ماشین لباسشویی را فراهم می سازد. بدون شک به هر میزان حجم لباس های قرار داده شده در سطل بیشتر باشد، خطر آسیب دیدگی به همان میزان افزایش پیدا می کند.

شاید شما هم تا به حال متوجه وجود سر و صدا در ماشین لباسشوییخود شده باشید. صدایی شبیه به ماشین سنگین! شاید برایتان جالب باشد بدانید که کلیه ماشین های لباسشویی در قسمت های داخلی خود دارای بخش هایی مسدود کننده می باشند. وظیفه اصلی بخش های مسدود کننده این است که وزن غلطک را پایین بیندازند. در غیر این صورت ماشین لباسشویی به پرواز در خواهد آمد!

کلیه ماشین های لباسشویی امروزی دارای دو عدد وزنه غلطک می باشند. یکی از وزنه های مذکور در بالای درام نصب شده است. این در حالی است که وزنه دیگر در زیر و یا پیرامون وزنه اولیه مستقر شده است. دو وزنه مذکور با دارا بودن وزن ۲۵ کیلوگرم زمینه تعادل موتور سنگین را فراهم می سازند. گاهی به دلایل گوناگون وزنه های مذکور شل شده و باعث ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشوییمی شوند. اگرچه این صدا شباهت زیادی به صدای تیکاف هواپیما دارد، اما شما به هیچ وجه نترسید. تنها راه چاره برای حل سر و صدا در ماشین لباسشویی در این مورد سفت کردن غلطک های نام برده می باشد.

آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی
آشنایی با علت وجود سر و صدا در ماشین لباسشویی

یک لباسشویی که بخواطر وجود صدای بلند تعمیرکار در حال تعمیر آن می باشد

صدای ویبره یا لرزش ( تق تق کردن لباسشویی )

درایو موتور بخشی است که در قسمت جلویی ماشین لباسشویی تعبیه شده و با توجه به نوع آن دارای وظایف گوناگونی می باشد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به هدایت پمپ، انتقال جریان و کیسه چرخش اشاره نمود. وجود مشکل در موتور باعث ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشویی می شود. جالب است بدانید که این صدا شباهت زیادی به صدای وزوز گوش داشته و در عین حال بوی سوختگی ناخوشایندی را نیز در پی دارد. گاهی باتری یا خازن مربوط اصلی ترین دلیل ایجاد این سر و صدا در ماشین لباسشویی می باشند. اما گاهی نیز ایراد اصلی بروز تورم در باتری می باشد. در صورت رفع موارد مذکور می توانید به سر و صدا در ماشین لباسشویی پایان دهید.

صدای خشک کن ماشین لباسشویی

البته بسیاری صدای خشک کن ماشین لباسشویی که در دقیقه آخر از لباسشویی می اید را ناشی از مشکل فنی لباسشویی می دانند، اما دقت کنید صدای ماشین لباسشویی در دو سه دقیقه ی آخر ناشی از چرخش سریع دیگ جهت خشک کردن لباسها کمی بیشتر از صدای معمولی آن است و جای نگرانی ندارد.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...