You are currently viewing آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی
آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی

آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی

آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی و کارکرد و ویژگی های هر یک از آن ها یکی از مهم ترین مسئله مهمی است و نباید از آن غافل شد. حال شاید از خودتان بپرسید که چرا این موضوع تا این اندازه حائز اهمیت است؟

شناخت قطعات یدکی ماشین لباسشویی از آن جهت برای کاربران اهمیت دارد که در صورت آشنایی با این قطعات در حین بروز مشکل و ایجاد خرابی در این وسایل می توانند به سادگی علت را تشخیص داده و حتی گاهی بدون نیاز به وجود تعمیرکار به تعمیر قطعه مورد نظر بپردازند. البته کاربران باید توجه داشته باشند که روی آوردن به تعمیر خودسرانه ماشین لباسشویی منوط به وجود ایرادات جزئی بوده و در صورت ظهور مشکلات بزرگ تر باید از افراد ماهر و متخصص های تعمیر ماشین لباسشویی در این زمینه کمک طلبید.

آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی
آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی

انواع قطعات یدکی ماشین لباسشویی

میکرو سوئیچ

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین قطعات یدکی ماشین لباسشویی میکرو سوئیچ می باشد. میکرو سوئیچ ها از باز شدن درب ماشین لباسشویی در زمان انجام عملیات شستشو جلوگیری کرده و بدین ترتیب ایمنی را افزایش می دهند. این ویژگی ماشین لباسشویی به ویژه برای خانواده هایی که دارای فرزندان کوچک بوده و از باز شدن درب ماشین لباسشویی واهمه دارند، ویژگی مهمی به شمار می آید. اصلی ترین علت این موضوع این است که اگر درب ماشین لباسشویی در حین انجام عملیات شستشو و آبکشی توسط کودکان باز شود، خطر بزرگی سلامت آن ها را تهدید می نماید. حتی ممکن است جان کودک به خطر افتاده و صدمات جبران ناپذیر جانی رخ دهد.

اگر درب ماشین لباسشویی شما در زمان کار کردن باز می شود، میکرو سوئیچ آن ایراد پیدا کرده و نیازمند تعمیر می باشد. اگر می خواهید از وجود ایراد در این نوع از قطعات یدکی ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید، در گام نخست درپوش ماشین لباسشویی را خارج نموده و سپس نسبت به پیدا کردن سیم کشی های میکرو سوئیچ آن که به شکل دو سیم در پشت درب ماشین لباسشویی مستقر شده اند، اقدام نمایید. پس از این که سیم های مذکور را پیدا کردید، با استفاده از یک آندومتر به امتحان آن ها بپردازید.

به یاد داشته باشید که در صورت سالم بودن میکرو سوئیچ در هنگام باز بودن درب ماشین لباسشویی و ارتباط سیم های میکرو سوئیچ با آندومتر عقربه های آندومتر بی نهایت را نشان می دهند. این در حالی است که در صورت بسته بودن درب ماشین لباسشویی آندومتر عدد صفر را به نمایش می گذارد. اما گاهی آندومتر نه بی نهایت را نشان می دهد و نه عدد صفر را به نمایش می گذارد. به عبارت دیگر عقربه های آندومتر هیچ حرکتی از خود نشان نمی دهند. در این صورت می توان گفت که میکرو سوئیچ ماشین لباسشویی ایراد داشته و نیازمند تعمیر و در صورت لزوم تعویض می باشد.

میکرو سوئیچ، یکی از کاربردی ترین قطعات یدکی ماشین لباسشویی

آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی
آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی

شیر برقی

بدون شک شما هم در منزل خود ماشین لباسشویی داشته و می دانید که این دستگاه به منظور شستشوی البسه نیازمند آب است. آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که کدام یک از قطعات یدکی ماشین لباسشویی زمینه ورود آب به آن را فراهم می سازد؟

شیر برقی یکی از مهم ترین قطعات یدکی ماشین لباسشوییاست که جریان آب را به داخل دستگاه وصل می کند. جالب است بدانید که رسیدن جریان برق به قسمت بوبین شیر برقی لباسشویی موجب ایجاد مغناطیسی در درون آن شده و بدین ترتیب زمینه ورود آب به داخل دستگاه را فراهم می سازد.

در صورت مشاهده عدم ورود آب به داخل ماشین لباسشویی، می توانید نتیجه بگیرید که شیر برقی آن که یکی از مهم ترین قطعات یدکی ماشین لباسشوییمی باشد، دارای ایراد است. در صورتی که قصد تست کردن سلامت شیر برقی را دارید، در قدم اول جایگاه آن در دستگاه را پیدا کرده و سپس با دقت سیم های آن را از یکدیگر جدا نمایید. در گام بعدی سیم های مذکور را به طور مستقیم به برق ۲۲۰ ولت متصل کنید. اگر شیر برقی سالم باشد، هنگام اتصال به برق آب شروع به وارد شدن به دستگاه می کند. در غیر این صورت هیچ آبی وارد دستگاه نخواهد شد. وقتی شیر برقی ماشین لباسشویی شما مشکل دارد با شناخت آن، می توانید خودتان به تعمیر ماشین لباسشویی بپردازید.

شیر برقی، یکی از قطعات یدکی ماشین لباسشویی

هیدرواستات

هیدرواستات یکی دیگر از مهم ترین قطعات یدکی ماشین لباسشوییاست که وظیفه تنظیم میزان آب ورودی به دستگاه را بر عهده دارد. هنگامی که آب وارد شده به دستگاه به میزان مشخصی برسد، این دسته از قطعات یدکی ماشین لباسشویی از ادامه ورود آب به دستگاه جلوگیری نموده و آن را متوقف می سازند. به عبارت ساده تر می توان گفت که هیدرواستات ها مانع سرریز شدن و نشت آب از درون ماشین لباسشویی خواهند شد.

بنابر آنچه در مورد هیدرواستات ها گفته شد، می توانید نتیجه بگیرید که در صورت نشت و خروج آب از ماشین لباسشوییتان ایراد از این قطعه می باشد.

جالب و در عین حال لازم است بدانید که هیدرواستات ها به عنوان یکی از قطعات یدکی ماشین لباسشوییدر درون خود پیچ هایی رنگی به منظور کنترل نمودن میزان آب وارد شده به درون ماشین لباسشویی دارند. در صورتی که این دسته از پیچ ها را دستکاری کرده و شل یا سفت نمایید، میزان ارتفاع آب ورودی به دستگاه نیز تغییر خواهد کرد.

هیدرواستات، یکی از مهم ترین قطعات یدکی ماشین لباسشویی

آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی
آشنایی با قطعات یدکی ماشین لباسشویی

المنت

همان طور که می دانید، ماشین های لباسشویی به منظور شستشوی اصولی و تمیز لباس ها نیازمند وجود آب گرم می باشند. المنت ها دسته ای از قطعات یدکی ماشین لباسشوییهستند که وظیفه گرم شدن آب در دستگاه را بر عهده دارند.

در صورتی که احساس می کنید لباس هایی که با استفاده از ماشین لباسشویی می شویید، همچون گذشته پاکیزه به نظر نمی رسند، می توانید به وجود ایراد در المنت موجود در ساختار دستگاه شک کنید. برای اطمینان از این موضوع با به کارگیری یک آوومتر و چراغ قوه به بررسی سلامت المنت پرداخته و در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض آن بپردازید.

 

المنت، یکی از قطعات یدکی ماشین لباسشویی

 

ترموستات

یکی از کاربردی ترین قطعات یدکی ماشین لباسشوییکه وظیفه تنظیم دمای آب را بر عهده دارد، ترموستات می باشد. در صورتی که دمای آب افزایش پیدا کند، ترموستات موجود در ساختار ماشین لباسشویی فعال شده و تولید گرما توسط المنت را قطع می کند. همچنین در صورتی که دمای آب موجود کاهش پیدا کند، ترموستات زمینه گرم شدن آب توسط المنت را فراهم می سازد.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...