You are currently viewing ماشین لباسشویی چگونه کار میکند ؟
ماشین لباسشویی چگونه کار میکند ؟

ماشین لباسشویی چگونه کار میکند ؟

ماشین لباسشویی کارهای خانگی را بسیار آسان می کند، به خصوص اگر خانواده بزرگی دارید و لباس های زیادی برای شستن دارید. در حالی که استفاده از ماشین لباسشویی ممکن است بسیار ساده تر از شستن آن بارها با دست به نظر برسد، اما مکانیزم پیچیده ای در داخل ماشین لباسشویی شما وجود دارد، بنابراین درباره نحوه عملکرد ماشین لباسشویی و موارد دیگر بیشتر بدانید!

تاریخچه ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی، جزو لوازم خانگی پر کاربرد محسوب میشوند ، اگر بخواهیم به تاریخچه این دستگاه نگاهی بیاندازیم اولین ماشین لباسشویی تولید شده به سال ۱۷۶۷ بر میگردد، این دستگاه توسط کریستین شافر آلمانی ساخته شد، وی با طراحی یک محفظه چوبی و تخته شستشو اولین ماشین لباسشویی در تاریخ را ساخت، این دستگاه توسط دسته چرخاندن با گرداندن لباسها عمل شستشو را انجام میداد.

با قطعات ماشین لباسشویی آشنا شوید

مفهوم ماشین لباسشویی بسیار ساده است؛ لباس های شما را در یک کف و آب صابونی به هم می زند تا هرگونه کثیفی و لکه را قبل از چرخاندن پاک کند تا آب بعد از چرخه تخلیه شود. اجزای اصلی ماشین لباسشویی درام است که با آب پر می شود،​​ماشین لباسشویی شما از موارد زیر تشکیل شده است: 

 • درام (مخزن دیگ): این قسمت جایی است که وقتی برای شستن آماده هستید، لباس را قرار می دهید. متوجه خواهید شد که با لمس کردن این درام کمی می چرخد ​​و سوراخ های زیادی در درام تعبیه است. این سوراخ ها به آب اجازه می دهد وارد شود و لباس ها شسته شوند.
 • یقه شور: اینها برآمدگی هایی هستند که روی لبه درام قرار می گیرند و به حرکت دادن لباس های شما در حین شستن کمک می کنند.
 • درام بیرونی: هنگامی که به داخل دیگ نگاه می کنید این امر آشکار نیست، اما درام دیگری وجود دارد که در حین چرخش درام داخلی، آب را نگه می دارد. این قسمت کاملاً ضد آب است تا از نشت دستگاه شما در تمام آشپزخانه جلوگیری کند! 
 • ترموستات و المنت گرمایشی: این قطعات دمای آب را کنترل می کنند و آب را تا دمای مشخص شده گرم می کنند. 
 • پمپ: با این قطعه آب پس از شستشو از درام خارج می شود.
 • برد و تایمر: این قطعات ماشین لباسشویی را در تمام مراحل از شستشو تا آبکشی و خشک کردن چرخشی کنترل می کند. 
 • شلنگ ها و شیرها: این قطعات نیز باعث می شوند که آب وارد و خارج از ماشین لباسشویی شود.

برنامه های لباسشویی

برنامه هایی مانند شستشوی ظریف، شستشوی رنگی، یکی از ویژگی های ماشین لباسشویی، به ویژه ماشین لباسشویی های تمام اتوماتیک است که به شما این امکان را می دهد که چگونه لباس های خود را بشویید. اگر به دمای خاصی نیاز دارید یا با پارچه خاصی می‌شویید، برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند تا شرایط شستشوی بهینه را برای نیازهای لباس‌های خود از انتخاب دمای مناسب شستشو تا تنظیم زمان شستشو پیدا کنید. 

کدام ماشین لباسشویی کمترین مصرف آب را دارد؟

اگر به دنبال صرفه جویی در مصرف آب هستید، گاهی اوقات ممکن است استفاده از ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک درب جلو و کم مصرف آب کارآمدتر باشد.صرف نظر از مدل ماشین لباسشویی که انتخاب می کنید، باید شوینده مناسبی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را به شما بدهد.

هنگامی که ازماشین لباسشویی استفاده می کنید، بسیار مهم است که از مواد شوینده با کف زیاد مانند مواد شوینده شستشوی دستی استفاده نکنید، زیرا باعث ایجاد لباس های ناپاک می شود و ممکن است دستگاه را تحت تأثیر قرار دهد.

ویدیو نحوه کار کردن لباسشویی

بهترین ماشین لباسشویی برای من چیست؟

خرید ماشین لباسشویی یک تصمیم عمیقاً شخصی است، به ویژه از آنجایی که هیچ خانواده ای نیازهای یکسانی برای لباسشویی ندارد. قبل از خرید ماشین لباسشویی باید چند فاکتور را در نظر بگیرید. که در این مقاله به بررسی این موارد پرداخته ایم؛

اندازه

چقدر فضا دارید؟ اگر فقط فضای تنگ یا باریکی دارید که ماشین لباسشویی خود را بخواهید در آنجا نصب کنید ، ممکن است در تصمیم گیری شما در انتخاب ماشین مناسب نقش داشته باشد. برای مثال ، یک ماشین درب بالا ممکن است باریک‌تر از ماشین لباسشویی درب جلو باشد. اما کیفیت و کارایی ماشین لباسشویی درب از جلو، مسلما بهتر است.

قیمت

قیمت ماشین لباسشویی یک عامل تعیین کننده برای پیدا کردن ماشین لباسشویی مناسب است. بسته به بودجه شما، مقداری که می توانید بپردازید نیز ممکن است شما را به سمت ماشین های خاصی سوق دهد.در مقاله راهنمای خرید ماشین لباسشویی مجله تعمیرآل می توانید اطلاعات بیشتری در مورد محدوده قیمت مشاهده کنید . 

سازگار با محیط زیست

داشتن یک ماشین لباسشویی اقتصادی نه تنها برای محیط زیست مفید است، بلکه می تواند به شما درپرداخت قبوض کمک کند. در حالی که ممکن است هزینه ماشین لباسشویی در ابتدا بیشتر باشد، اما در صورت‌حساب‌ها صرفه‌جویی میشود زیرا در درازمدت باعث صرفه‌جویی در مصرف برق یا آب می‌شود، بنابراین هزینه‌های طولانی‌مدت ماشین لباسشویی بسیار کمتر از خرید خود ماشین لباسشویی است.

قفل های کودک

اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که پر از کودکان کنجکاو است، ممکن است بخواهید یک ماشین لباسشویی با قفل کودک بخرید.قفل کودک می‌تواند روی درب باشد یا برنامه‌ای باشد که پس از روشن شدن دستگاه قابل تغییر نباشد. 

ظرفیت

اندازه خانه و بارهای لباسشویی پیش بینی شده نقش مهمی در نیاز ماشین لباسشویی شما دارد. شما می توانید ماشین لباسشویی را در اندازه های مختلف تهیه کنید، به عنوان مثال، یک ماشین لباسشویی با ظرفیت ۶-۷ کیلوگرم باید برای یک خانواده چهار نفره ایده آل است. اگر تعداد افراد کمتری در خانه شما وجود دارد، ممکن است یک ماشین کوچکتر بخواهید، و اگر خانواده بزرگتری هستید، ماشین بزرگتر را انتخاب کنید.

سهولت استفاده

اگر اولین ماشین لباسشویی خود را می‌خرید یا برخی از جنبه‌های داشتن ماشین لباسشویی را سخت می‌دانید، ممکن است بخواهید هنگام انتخاب ماشین لباسشویی، سهولت استفاده را در اولویت قرار دهید. آیا برچسب روی کنترل ها واضح است؟ آیا تنظیم برنامه ها یا دوز مواد شوینده آسان است؟ وقتی صحبت از این میشود که کدام ماشین لباسشویی برای شما مناسب است، توجه داشته باشید آیا ماشینی که می خواهید بخرید دارای یک صفحه نمایش واضح و کاربردی است که استفاده از آن را برای شما آسان تر می کند یاخیر.

امکانات

ویژگی‌های مختلف، مانند سرعت‌ها و تنظیمات، به آنچه در یک دستگاه به دنبال آن هستید بستگی دارد. برای برخی، داشتن ویژگی های زیاد می تواند همه چیز را گیج کننده کند. ویژگی‌هایی از این شکل عبارتند از چرخه‌های سریع، چرخه‌های خاص که به لباس های سفید، اقلام پشمی یا ظریف مرتبط میشوند. برخی از ماشین‌های فوق مدرن حتی دارای حسگرهایی هستند که کارها را به‌طور خودکار انجام می‌دهند، بنابراین بنا به نیاز خود و انتظاراتی که از دستگاه دارید اقدام به تهیه لباسشویی کنید.

برنامه های ماشین لباسشویی، هرکدام به چه معناست؟

قبل از اینکه لباس های خود را بشویید، بهتر است برچسب های مراقبت از پارچه را بررسی کنید و دستورالعمل های آنها را دنبال کنید. پارچه ها و لباس های مختلف نیاز به مراقبت ویژه ای دارند، به همین دلیل بهتر است قبل از شستن لباس های خود را مرتب کنید. هنگامی که لباس‌های خود را جدا کردید، می‌توانید از برخی برنامه‌های موجود در ماشین‌ها برای شستن آن لباس‌های خاص استفاده کنید. برنامه هایی که ممکن است دستگاه شما داشته باشد عبارتند از:

 • Cottons, synthetics (الیاف پنبه و مصنوعی): اکثر واشرها برنامه ای برای پنبه و مصنوعی دارند. این برنامه طوری طراحی شده که پارچه های شما به بهترین شکل شسته شوند. ممکن است برنامه‌های پنبه‌ای داشته باشید که لباس‌های شما را در دمای داغ‌تر بشویید، و برنامه Asynthetics لباس‌ها را در دماهای پایین‌تر و سرعت چرخش پایین‌تر می‌شوید.
 • Wool, delicates, handwash (لباس های پشمی، ظریف و شستشوی دستی): برخی از لباس ها به دمای پایین و مراقبت ملایم نیاز دارند. این تنظیمات برای لباس‌هایی که به دمای پایین‌تر و حداقل هم زدن نیاز دارند، مناسب هستند – به‌ویژه برای پارچه‌هایی که به راحتی آسیب می‌بینند.
 • Sports (لباس های ورزشی): چه بخواهید لکه ها یا بوهای عرق را از بین ببرید، چه در حال شستشوی لباسی هستید که از میکروفیبر ساخته شده است، اگر تنظیمات ورزشی دارید، این حالت با شستن لباس ها در دمای پایین تر برای مدت طولانی تری از لباس ورزشی شما مراقبت می کند.
 • Quick wash (شستشوی سریع): اگر با عجله به لباسی نیاز دارید یا می‌خواهید لباسی را که فقط کمی کثیف است تازه کنید، یک شستشوی سریع می‌تواند این کار را در کمتر از ۳۰ دقیقه برای شما انجام دهد.
 • Half load (نیم بار): گاهی اوقات نمی‌توانید ماشین را بیش از نیمه پر کنید، اما نیاز دارید که آن لباس‌ها شسته شوند، و نمی‌خواهید منتظر بمانید تا لباس‌های بیشتری بشویید، سپس با تنظیم نیم بار، لباس‌های شما را می‌شوید و در مصرف انرژی و آب صرفه‌جویی می‌کنید. .
 • Easy iron and anti-crease (اتوی آسان و ضد چروک): این تنظیم می تواند با کوتاه کردن چرخه چرخش یا کاهش سرعت چرخش، از چروک شدن لباس ها جلوگیری کند.
 • Anti-allergy (ضد حساسیت): این چرخه شستشو از دمای بسیار بالا یا بخار برای از بین بردن آلرژی ها وباقی مانده های گرد و غبار یا باکتری ها از پارچه ها استفاده می کند.
 • Extra rinse (آبکشی اضافی):می‌توانید از این تنظیم برای آبکشی مجدد لباس‌ها برای پاک کردن مواد شوینده اضافی استفاده کنید. برای افرادی که پوست حساسی دارند یا به مواد شوینده حساسیت دارند گزینه خوبی است.
 • Economy mode (حالت اقتصادی): این چرخه به طور خودکار دما را کاهش می دهد تا به شما کمک کند مصرف انرژی را کاهش دهید، که به شما کمک می کند در هزینه قبوض صرفه جویی کنید و همچنین برای محیط زیست بهتر است.
 • Rinse hold facility (محل نگهداری شستشو): این تنظیم با نگه داشتن لباس‌های شسته شده در آب شستشوی تمیز قبل از چرخاندن کار می‌کند، بنابراین می‌توانید به محض خشک شدن لباس‌ها در آنجا باشید تا دستگاه را خالی کنید و نیازی به چین و چروک نخواهید داشت.

سوالات متداول ( FAQ )

ماشین لباسشویی چگونه کار می کند توضیح ساده؟

مفهوم ماشین لباسشویی بسیار ساده است: لباس های شما را در یک کف و آب صابونی به هم می زند تا هرگونه کثیفی و لکه را قبل از چرخاندن برای تخلیه آب بعد از چرخه از بین ببرد .

پمپ ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟

پمپ آب را از پایین دستگاه وارد شیلنگ تخلیه می کند. شیلنگ تخلیه به بالای دستگاه حلقه می زند و سپس به سمت تخلیه می رود و وان را قادر می سازد پر شود. سپس هنگامی که آب به خم شلنگ می رسد، از زهکش خارج می شود.

آیا ماشین لباسشویی به طور خودکار تخلیه می شود؟

اکثر مردم تصور می کنند که زهکشی کاری است که ماشین لباسشویی به طور خودکار انجام می دهد. با این حال، دستگاه در واقع به پمپ و خط تخلیه برای تخلیه مناسب نیاز دارد.

ماشین های لباسشویی چقدر عمر می کنند؟

ماشین های لباسشویی به طور متوسط ​​حدود ۱۰ سال عمر می کنند. اگر ماشین لباسشویی شما در حال رسیدن به آستانه خرابی است، یا با مشکلاتی روبرو شده است حتما اقدام به تعمیرآن کنید.
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...