You are currently viewing چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟
چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟ 

چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟

جاروبرقی یکی از کاربردی ترین  وسایل در لوازم خانگی است و در صورتی که به طور مستمر و منظم از آن مراقبت و نگهداری کنید، کارایی و بازدهی خوبی برای شما خواهد داشت و در نتیجه عمر دستگاه شما افزایش پیدا خواهد کرد.

اما چنانچه از جاروبرقی درست مراقبت نکنید، مکش جاروبرقی پایین آمده و در نتیجه به خوبی خرده ریزها را جمع  آوری نمی کند، لذا برای تعمیر آن متحمل خسارات سنگین شده و جاروبرقی نیاز به تعمیرات تخصصی پیدا خواهد کرد. رعایت نکات زیر در این مقاله و هم چنین توجه به سرویس دوره‌ای موجب بهبود عملکرد در دستگاه جاروبرقی شما خواهد شد.

چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟ 
چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟ 

نکات کلیدی در افزایش طول عمر جاروبرقی

یکی از مهمترین نکات کلیدی، تمیزی جاروبرقی است. درست است که وظیفه جاروبرقی تمیز کردن خانه از زباله و خرده ریزها است، اما تمیز کردن خود جاروبرقی نیز بسیار مهم محسوب می‌شود، این تمیزی شامل فعالیت‌هایی هفتگی مانند، خالی کردن کیسه غبار و یا محفظه آشغال در جاروبرقی است.

( پیش از پر شدن محفظه آشغال یا کیسه آن را تمیز کنید. زیرا پر شدن آن میتواند منجر به گرفتگی فیلتر و در نتیجه کاهش مکش جاروبرقی ‌شود.) اطمینان حاصل کنید تا لوله های جاروبرقی باز باشند و مسیر آن ها مسدود نباشند. هم چنین با رعایت نکات زیر می توانید طول عمر  دستگاه خود را افزایش دهید.

چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟ 
چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟ 

استفاده درست از دو شاخه و سیم جاروبرقی

سعی کنید از دو شاخه جاروبرقی و سیم آن به درستی نگهداری کنید. یکی از دلایل اصلی‌ خرابی جاروبرقی، آسیب دیدن دو شاخه و سیم جاروبرقی است . بیش از حد سیم را نکشید و یا با تاب انداختن از دو شاخه بیرون نیاورید. اگر طول سیم جهت رسیدن به تمامی نقاط منزل کافی نیست، با در آوردن آن و زدن دو شاخه به یک پریز دیگر، مشکل را حل کنید.

برس ها و اتصالات مختلف را استفاده کنید

وقتی می توانید با استفاده از برس ها و اتصالات مختلف، راحت تر خانه را جارو بکشید، پس از آن ها استفاده کنید تا قسمت های مانند پلها یا بخشهای از کفپوش ها بهتر تمیز شوند. همچنین می توانید با برس مخصوص، پرده یا گوشها و سایر برسها اضافی را استفاده کنید تا کار نظافت برایتان راحت تر و دلچسب تر شود. با استفاده نکردن از این اتصالات، تنها به جاروبرقی خود آسیب زده و کارایی آن را پایین خواهید ‌آورد.

فیلتر جاروبرقی را چک کنید

فیلتر مانع ورود گرد و خاک و تکه‌ های مواد بیرونی به موتور و هم چنین آسیب دیدن آن می‌ شود. به همین دلیل فیلترها نقش بسزایی در افزایش طول عمر دستگاه شما دارند. معمولاً دستگاه‌ جاروبرقی حداقل یک فیلتر را دارد.

ضروری است تا ماهانه محفظه فیلتر را باز کنید و در صورت وجود زباله و یا گرفتگی آن را تمیز کنید تا از این وسیله خانگی به بهترین شکل نگهداری کنید. قبل از انجام اینکار حتماً دفترچه راهنمای جاروبرقی خود را مطالعه نمایید، زیرا نحوه تمیز کردن فیلترها از یکدیگر متفاوت است. برخی از فیلترها قابل شستشو و برخی دیگر غیر قابل شستشو هستند، لذا حتماً دفترچه راهنمای محصول را مطالعه نمایید.

تسمه جاروبرقی

تسمه بخشی از جاروبرقی است که به صورت مداوم در حال چرخیدن و حرکت است. زمانی که تسمه به خوبی کار نمی کند، بعد از جارو کشیدن، مسیر خرده ریزها باقی می‌ ماند. همینطور عدم کارکرد مناسب آن و یا آسیب دیدن تسمه میتواند ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی کند. تعویض تسمه کار ساده‌ ای است و میتوانید به سرعت آن را انجام دهید، برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با ما تماس بگیرید.

هیچ گاه خرده ریزهای درشت را با جاروبرقی نکشید

بهتر است قبل از شروع به استفاده از جاروبرقی  یک نگاه به محل جارو کردن انداخته و چنانچه شی درشتی پیدا کردید آن را با دست بردارید. این موضوع در مورد تکه‌ های شیشه‌ای و مواد خشک غذایی نیز صدق میکند. کشیدن زباله های درشت، موجب آسیب دیدن تمیز کننده‌ های داخلی جاروبرقی می شوند و در نتیجه عمر آن کاهش پیدا می کند.

مواد مرطوب و رطوبت را با جاروبرقی تمیز نکنید

یکی از مهم ترین نکات ، این است که نباید از جاروبرقی جهت جارو کردن غذای های مرطوب و یا تکه‌ های میوه استفاده کرد. برای طول عمر مفید جاروبرقی لازم است از آن برای کشیدن و تمیز کردن محیط‌ های مرطوب و اشیای مرطوب استفاده نکنید. به همین ترتیب زمانی که قسمتی از کف اتاق یا فرش خیس شده، هرگز از جاروبرقی برای تمیز کردن آن استفاده ننمایید، چراکه رسیدن رطوبت آن به موتور جاروبرقی موجب سوختن و از کار افتادگی موتور جاروبرقی می‌شود.

جمع کردن تکه‌های اجسام نوک تیز و شیشه بزرگ، ممنوع

به احتمال قوی تکه‌های بزرگ شیشه و اجسام نوک تیز، کیسه جاروبرقی را سوراخ می کند، جارو را خراش می دهند و در لوله جارو می مانند. بنابراین برای جمع آوری این اجسام بهتر است، از جارو های دستی استفاده نمایید.

چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟ 
چگونه طول عمر جاروبرقی خود را افزایش دهیم؟ 

جاروبرقی را به مدت طولانی روشن نگذارید

به مدت زمان روشن ماندن جاروبرقی دقت کنید. برای  محیط های بسیار کثیف و یا بزرگ بهتر است، در فواصل زمانی متعدد جاروبرقی را استفاده کنید، زیرا در صورتی که جارو برقی زیاد روشن بماند، به موتور فشار آمده، امکان داغ کردن جاروبرقی وجود دارد.  بهتر است هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه یکبار جارو را خاموش کرده تا دستگاه شما خنک شود.

نکته: اگر لوله جاروبرقی به درستی کار نکرد و مکش خوبی نداشت، امکان دارد جسم بزرگی درون لوله جارو برقی گیر کرده باشد. لذا با نگاه انداختن به لوله جاروبرقی از باز بودن مسیر آن اطمینان حاصل نمایید.

هشدار: جمع کردن گرد و غبار و یا خاک تا حدی می‌ تواند توسط جاروبرقی معمولی و خانگی انجام شود ولی اگر حجم آن زیاد باشد و یا حتی شن ریزه و ماسه درون آن باشد، نباید از جاروبرقی های خانگی و معمولی استفاده کرد.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...