You are currently viewing دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن
دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن

دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن

یخچال ها و فیریزرها از پرکاربرد ترین لوازم رفاهی بشر، هستند. اما گاهی بوی بد و نامطبوع ایجاد شده در آن ها موجب مشکلاتی می شود. اولین قدم برای رفع بوی بد در یخچال ها ، پیدا کردن علت ایجاد بو است، پس از آن است که شما می توانید اقدام موثر جهت برطرف کردن بوی بد یخچال را انجام دهید. متن زیر راهنمایی کامل و جامع در خصوص علت ها و چگونگی برطرف کردن بوی بد یخچال است که جهت کمک به  شما عزیزان نگارش شده است.

دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن
دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن

دلایل بوی نامطبوع در یخچال

 به طور معمول یکی از دلایل زیر می تواند منجر به بروز بوی بد در یخچال شما شود، که عبارتند از:

  • پر کردن بیش از اندازه یخچال
  • تمیز نکردن یخچال برای مدتی طولانی
  • قرار دادن موادی مانند سبزیجات و میوهها ، بدون شستشو و پاکسازی در داخل یخچال
  • قرار دادن مواد غذایی و خوراکی درون ظرف های بدون درب، در داخل یخچال
  • فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال
  • ریختن مواد غذایی، نوشیدنی و… در داخل یخچال
  •  تجمع آب، خاک و کثیفی در سینی تخلیه یخچال
  • استفاده نکردن از یخچال بیش تر از ۷۲ ساعت
  • مشکلات و نقص فنی در یخچال

هشدار: موتور یخچال یکی از این قسمت هایی است که می تواند به دلیل عدم هوادهی درست باشد موجب ایجاد بوی نامطبوع شود. بعلاوه خرابی گاز یخچال می‌تواند عامل دیگری  باشد. در نظر داشته باشید، کیفیت جنس یخچال نیز عامل تاثیرگذاری است، چراکه درون یخچال‌ها غالباً از جنس پلاستیک مقاوم است و پلاستیک بوی مواد غذایی را در خود نگه می دارد و در درازمدت بوی نامطبوعی ایجاد می‌ کند. نکته : یکی از تمیز کننده های موثر برای این مورد، استفاده از جوش‌شیرین می‌باشد، که در متن زیر به آن پرداخته شده است.

دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن
دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن

مراحل از بین بردن بوی نامطبوع یخچال

حال که دانستید بوی بد یخچال چگونه ایجاد می شود ، با مطالعه و به  کارگیری راهکارهای زیر، می توانید هرچه سریع تر در رفع آن اقدام نمایید.

چک و بررسی دمای یخچال

دفترچه راهنمای یخچال خود را با دقت مطالعه نمایید. یکی از دلایل ایجاد بوی بد یخچال ، دمای نادرست آن می باشد. دمای مناسب یخچال و نحوه تنظیم دما را در دفترچه راهنما مطالعه کنید.این دما، معمولاً بین ( ۳۷-۳۵ )درجه فارنهایت (۲-۳ درجه سانتی‌گراد) است. درمناطق مرطوب،  باید دمای یخچال خود را کمی متفاوت تر تنظیم نمایید.

خالی کردن درون یخچال

حتماً یخچال خود را از برق بکشید و بعد ازآن تمامی مواد درون آن تخلیه کنید .در برخی از مدل‌های جدید  می توانید از دکمه ی OFF استفاده نمایید. بیشتر مواقع دلیل بو گرفتن یخچال، فاسد شدن میوه و یا خوراکی است، که به دور از چشم ما و در گوشه و کنار یخچال است. بهتراست ، چند وقت یکبار، وسایل داخل یخچال را بیرون آورده و داخل آن را چک نماییم.

دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن
دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن

تمیز کردن کشوها و طبقات یخچال

پس از خالی کردن یخچال کشوها و طبقات آن را بیرون آورده، با شوینده مناسب و آب بشویید. هم چنین می توانید از محلول جوش شیرین و آب به همراه کمی سرکه استفاده نمایید.

تمیز کردن فضای داخل یخچال

پیش از قرار دادن طبقات و کشوها در یخچال، اسفنجی را به شوینده مناسب و یا جوش شیرین و آب گرم آغشته نمایید و قسمت‌های داخلی یخچال، از جمله درون درب آن را کامل تمیز نمایید. * درب یخچال یکی از قسمت‌های مهم در تمیزکاری است.

دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن
دلایل وجود بوی نامطبوع در یخچال و چگونگی رفع آن

تمیز کردن سینی یخچال

برخی یخچال‌ها در زیر خود یک سینی تخلیه دارند. علت بوی نامطبوع موتور یخچال و پشت یخچال مربوط به گرد و خاک و یا کثیفی سینی است، پس یخچال را با احتیاط جلو بکشید، سینی را از زیرآن  بیرون آورده و محتویات آن را خالی نمایید. سینی را با اسفنج آغشته به جوش شیرین و آب گرم، یا مواد شوینده مناسب بشویید و تمیز کنید و سپس سر جایش قرار دهید. * اگر مدل یخچال‌تان فاقد سینی تخلیه است، این مرحله را نادیده بگیرید.

قرار دادن مواد بوگیر در یخچال

یکی از سریع ترین و موثرترین روش های از بین بردن بوی نامطبوع در یخچال، استفاده از جوش شیرین یا وانیل است. آن ها را در یک بشقاب یا کاسه بریزید، در یخچال قرار داده و درب یخچال را باز بگذارید تا مانند یک بوگیر عمل نماید. همچنین  می توانید دانه‌های قهوه را بدون هیچ ظرفی بر روی طبقات و داخل درب یخچال بریزید. قهوه عملکرد عالی خواهد داشت. بگذارید به مدت ۱ تا ۳ روز، جوش شیرین و یا دانه‌های قهوه در یخچال بمانند.نکته : اگر می توانید  بعد از تمیزکاری یخچال، بدون روشن کردن آن یخچال، برای چند ساعت درب‌هاب آن  را باز بگذارید و هیچ ماده غذایی در آن نگذارید. این کار باعث می‌شود هوا درون یخچال جریان پیدا کرده و بوی نامطبوع آن کاملاً از بین برود.

بررسی مواد غذایی

قبل از بازگرداندن مواد غذایی به داخل یخچال،  آن ها را از لحاظ بو، فاسد شدن و تمیزی کاملاً بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید، ظرف‌هایشان تمیز است و بعد در یخچال قرار دهید. هم چنین موادی که تاریخ انقضایشان گذشته است، دور بیاندازید.

مرحله نهایی

همانطور که در قسمت علت های بوی نامطبوع یخچال اشاره شد، برخی از و نقص های فنی نیز می تواند منجر به بروز بوی بد و نامطبوع  شود، لذا در صورتی که پس از انجام تمام مراحل بالا، مشکل بوی نامطبوع یخچال شما برطرف نشد، شما عزیزان می توانید با تماس با کارشناسان و متخصصان تیم ما از راهنمایی ها و خدمات مرتبط  در این خصوص استفاده نمایید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...