You are currently viewing روش های نگهداری و مراقبت از یخچال
روش های نگهداری و مراقبت از یخچال

روش های نگهداری و مراقبت از یخچال


امروزه یکی دیگر از پرکاربردترین وسایل در آشپزخانه ها یخچال ها هستند. بنابراین مراقبت از آن ها امری جدی است ، در غیر این صورت دستگاه شما دچار نقص فنی و خرابی شده و باید به فکر تأمین هزینه های آن باشید. لذا مقاله زیر به شرح مهمترین اصول مراقبت از یخچال پرداخته است تا شما عزیزان دچار پرداخت هزینه های اضافی نشوید . هم چنین شما می توانید در خصوص مشاوره و تعمیر یخچال خود با ما تماس حاصل فرمایید.

روش های نگهداری و مراقبت از یخچال
روش های نگهداری و مراقبت از یخچال


۱. دوبار در سال کویل های کندانسور را تمیز کنید


کویل ها و کندانسور ها مسئول دور نگه داشتن گرما از یخچال و فریزر هستند. در نتیجه هنگامی که گرد و غبار به کویل چسبیده است، حذف گرما برای یخچال و فریزر سخت تر شده و مصرف انرژی افزایش پیدا می کند. برای تمیز کردن کویل ها از قلم مو درشت استفاده کنید زیرا به راحتی و آسان کویل ها تمیز می شود. هم چنین دستور العمل دستگاه خود را قبل از شروع کار مطالعه نمایید . تمیزکاری در این خصوص را دو بار در سال انجام دهید.


۲. یخ زدگی 


اولین قدم مطالعه دقیق دفترچه راهنمای دستگاه است و بعد در صورتی که یخ در دیوار های داخلی فریزر به ضخامت کمی بیشتر از یک سانت و نیم انباشته شده است، باید عمل یخ زدایی را انجام دهید. مواد غذایی را از داخل یخچال بیرون بیاورید، ترموستات را خاموش و یا اینکه یخچال را از برق جدا کنید و صبر کنید تا یخ ها آب شوند.

هنگانی که یخ به طور کامل ذوب شد دستگاه را به برق وصل کنید و حالا منتظر بمانید تا یخچال به دمای خود برسد و بعد مواد غذایی را داخل یخچال بگذارید. اگر یخچال و فریزر ، یخ زدایی خودکار داشته باشد نیاز به این کار نیست.


۳. تمیز کردن و تعمیر واشر


شما می توانید واشر مهر و موم لاستیکی را  بیرون درب یخچال و فریزر مشاهده کنید. واشرها را به طور دوره ای با اسپری های غلیظ شده مخصوص تمیز کنید. با گذشت زمان، واشرها به خوبی عمل مهر و موم درب یخچال را انجام نداده و درب به درستی بسته نمی شود و عملاً کارایی خود در یخچال را از دست داده و موجب می شود گرما به داخل یخچال وارد شده و دستگاه شما به  درستی کار نکند. لذا با تعویض به موقع از هزینه های اضافی صورت حساب جلوگیری کنید.


۴. داخل یخچال را تمیز کنید


برای این کار پارچه ای را با آب گرم خیس کنید و برای پاک کردن و حذف چرک ها از قفسه و دیوار ها استفاده نمایید. البته تمیزکننده کاررا ساده تر خواهد کرد و لکه های چسبنده را بدون چربی زیادی از بین می برد. هم چنین از ظروف محفوظ هوا، جهت حذف بو و نگه داشتن طولانی مدت مواد غذایی استفاده کنید. چراکه بخار متصاعد از مواد غذایی به ایجاد برفک بیشتر منجر می شود که انرژی زیادی برای ذوب کردن آن مصرف می شود.

روش های نگهداری و مراقبت از یخچال
روش های نگهداری و مراقبت از یخچال


۶. بوی بد یخچال را از بین ببرید 


مطمئن شوید بوی نامطبوع در یخچال شما وجود ندارد. گاهی اوقات غذاهای مانده مثل گوشت، میوه ایی که به مدت زیادی بی استفاده مانده، منجر به بوی نامطبوع می شود. حتماً مراحل تمیز کاری و رفع بوی نامطبوع را انجام دهید.


۷.
تصفیه آب یا دستگاه یخ ساز را به موقع تعویض کنید


فیلتر تصفیه آب را باید حداقل هر شش ماه یکبار تعویض کرد. لذا فیلتر آب یخچال خود را به طور مرتب تعویض کنید.

هشدار:

  •  یخچال را در کنار پنجره قرار ندهید چراکه با این کار دستگاه شما بر اثر تابش نور خورشید، آسیب خواهد دید.
  • یخچال، فیریز شما باید ۲۰ سانتی متراز دیوار فاصله داشته باشد، انجام  اینکار به دلیل جریان یافتن هوا در پشت دستگاه ضروری است.
  • فریزر و یخچال حتماً باید از وسایل گرمازا مثل اجاق گاز ، بخاری و شوفاژو… فاصله داشته و دور باشند.
  • فریزرهایی که برفک زا هستند را حداقل هر ۳ ماه یک بار و حداکثر هر ۶ ماه یک بار،تمیز نمایید.
  • جهت جلوگیری از فشار بر موتور یخچال،فیریزر و کاهش صدای موتور، محل یخچال و کفی آن باید تراز باشد. 
  • از گذاشتن غذاهای داغ در یخچال جداً پرهیز کنید.
  • مواد غذایی را در محفظه های در بسته  گذاشته و داخل یخچال قرار دهید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...