You are currently viewing ۵ روش کاربردی برای نظافت ماشین ظرفشویی
نظافت ماشین ظرفشویی

۵ روش کاربردی برای نظافت ماشین ظرفشویی

ماشینهای ظرفشویی یکی از پرکاربردی ترین لوازم آشپزخانه به شمار می روند که وظیفه نظافت و شست و شوی ظروف ما را بر عهده دارند اما باید به خاطرداشت که مانند تمامی لوازم پاک کننده، این ماشین ها نیز در طول شست و شو های مکرر و در بلند مدت نیاز به نظافت خواهند داشت که توجه نکردن به این امر موجب عدم کارکرد صحیح دستگاه و احتمال خرابی های بعدی قطعات ماشین ظرفشویی ما خواهد شد.

توجه داشته باشید که این گونه مشکلات در حفظ پاکیزگی ماشین ظرفشویی، زمانی که موجب خرابی قطعات ماشین ظرفشویی بشوند شما را مجبور به تقبل هزینه های سنگینی چه برای تعمیر قطعه و یا چه برای تعویض قطعه مربوطه خواهند ساخت، با توجه به شرایط اقتصادی تقبل این هزینه ها سنگین می باشد و حدالامکان برای جلوگیری از این گونه اتفاقات باید به نحوی صحیح عمل کنیم.

در این مقاله سعی شده تا با بررسی بهترین و ساده ترین روشهای استاندارد، ماشین ظرفشویی خود را برای سلامت فنی و بهداشتی و کارایی بالا در جهت شست و شوی موثر ظروف بکار ببندیم.

نظافت ماشین ظرفشویی
نظافت ماشین ظرفشویی

۱.تکه های باقیمانده غذا در ماشین ظرفشویی:

ماشین های ظرفشویی پس از هر بار شست و شو، آب و پسماند مواد غذایی پاک شده از روی ظروف را به صورت خودکار از درون خود تخلیه می کنند اما این تخلیه تمام پسماندها را از ماشین ظرفشویی به بیرون هدایت نمی کند و معمولا لازم است که پس از هر چرخه شست و شوی ظروف کثیف با ماشین ظرفشویی تکه های باقیمانده غذا و پسماندها از داخل محیط ماشین ظرفشویی جمع آوری شود؛

با وارسی داخلی ماشین ظرفشویی خود پس از هربار شست و شو از عدم وجود تکه های حبوبات، ماکارونی،برنج و … در داخل ماشین اطمینان حاصل کنید و در صورت مشاهده آنها را از داخل ماشین ظرفشویی جمع آوری کنید، همچنین به منظور انجام بهتر این کار می توانید قفسه زیرین ماشین ظرفشویی را بیرون بیاورید و با مشاهده قسمت زیرین ماشین ظرفشویی از عدم وجود پسماندهای غذایی در آن نقطه نیز اطمینان خاطر حاصل نمایید، زیرا ممکن است برخی از باقیمانده های غذایی در داخل چاه ماشین ظرفشویی افتاده باشند.

دقت داشته باشید توجه نکردن به نکات مذبور موجب جمع شدن پسماندهای غذایی در بخش های داخلی ماشین ظرفشویی و در نهایت محلی برای رشد باکتری ها، تولید بوی ناخوشایند، و در نتیجه پخش میکروب و باکتری در داخل ماشین ظرفشویی، روی ظروف و فضای داخلی آشپزخانه می شوند که موجب به خطر افتادن سلامت فردی ما خواهند شد.

نظافت ماشین ظرفشویی
نظافت ماشین ظرفشویی

۲.درب ودکمه ها:

پس از هر چرخه شست و شو ممکن است درب و دکمه های ماشین ظرفشویی نیز با چربی و لکه و آلودگی ها روبرو شوند که باید پس از هر چرخه شست و شو به نظافت آن ها بپردازیم.به منظور این امر همیشه از یک اسفنج یا دستمال مرطوب تمیز استفاده کنید تا پس از هر چرخه شست و شو به پاکسازی سطوح ماشین، قسمت های داخلی درب و دستگیره و همچنین بین دکمه ها بپردازید.

دقت داشته باشید رطوبت اسفنج یا دستمالی که از آن به منظور پاکسازی قسمت های ذکر شده استفاده می کنید بسیار کم باشد تا به هنگام پاکسازی دکمه ها، موجب اتصالی نشود و یا روی درب و دسته ها باعث ایجاد لکه نشود.

۳.فیلتر و آبکشی:

فیلتر ماشین ظرفشویی یکی از قطعات کلیدی در روند کارکرد ماشین ظرفشویی شما می باشد که در صورت تمیز نبودن آن دیگر نمی توان از ماشین ظرفشویی خود توقع شست و شوی موثر و پاکیزه ظروف را داشت، به عبارتی اگر فیلتر ماشین ظرفشویی آلوده باشد دیگر ظروف ما تمیز نخواهد شد، در نتیجه نظافت فیلتر ماشین ظرفشویی پس از هر چند بار چرخه شست و شو باید مورد برسی قرار بگیرد و در صورت آلوده بودن فیلتر باید آن را از ماشین ظرفشویی جداسازی و به نظافت آن پرداخت.

به منظور نظافت فیلتر ابتدا قفل را باز کرده و فیلتر موجود در زیر بازوی اسپری پایینی ماشین ظرفشویی را برداشته و آن را زیر آب گرم بشویید، همچنین با استفاده از یک مسواک نرم صفحه مش و قاب پلاستیکی را در زیر آب گرم بشویید تا چربی ها و پست ماندنهای باقی مانده از شست و شو به خوبی از فیلتر پاکسازی شوند و بعد از این که فیلتر کاملا تمیز شد آن را در سر جای خود در ماشین ظرفشویی قفل کنید.

نظافت ماشین ظرفشویی
نظافت ماشین ظرفشویی

اگه مطمئن نیستید که فیلتر دستگاه شما در کجا قرار دارد برای اطلاع در این مورد به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید.

۴.مواد و محلول های پاک کننده ی داخلی ماشین ظرفشویی:

گاهی اتفاق می افتد که با وجود نظافت کامل ماشین ظرفشویی پس از هر چرخه شست و شو و پاکسازی کامل انواع پسماندها از داخل آن بازهم با چربی، بوی ناخوشایند و آلودگی ماشین ظرفشویی مواجه خواهیم شد این امر از این بابت می باشد که برخی از آلودگی ها خود را به صورت جرم های بسیار کوچک و انواع چربی ها نشان می دهند که به راحتی با چشم دیده نمی شوند،

از این رو این نوع از آلودگی ها می توانند در مکانهایی از داخل ماشین ظرفشویی که دور از دید و دسترس می باشد به خوبی خود را پنهان کنند و محلی برای رشد باکتری ها وانواع دیگر آلودگی ها باشند؛ به منظور بر طرف کردن این مشکل بهتر است در بازه های یک ماه یک بار از محلول های پاک کننده برای بازدهی بهتر نظافت خود در ماشین ظرفشویی استفاده کنیم.

سرکه سفید نوع طبیعی از محلول های پا کننده می باشد، برای استفاده از سرکه سفید به منظور پاک سازی محیط داخلی ماشین ظرفشویی، ابتدا یک لیوان سرکه سفید را روی قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خود بریزید و سپس یک چرخه شست و شو بدون ظروف و مواد شوینده را اجرا کنید و اجازه دهید تا ترکیب آب و سرکه در حین انجام چرخه به خوبی فضای داخلی ماشین ظرفشویی را پاکسازی و ضدعفونی کند.

نوع دیگری از مواد پاک کننده داخلی ماشین ظرفشویی قرص های تمیز کننده می باشند، قرص های تمیز کننده دارای سورفاکتانت ها هستند که باقیمانده های چسبنده ی مواد غذایی و چربی های داخل ماشین ظرفشویی را به خوبی در خود حل می کنند.

بهتر است قرص های تمیز کننده را همچون سرکه بدون ظروف و مواد شوینده دیگر در یک چرخه ماشین ظرفشویی قرار دهید، همچنین می توانید از محلول سرکه و قرص های تمیز کننده در یک چرخه به صورت همزمان استفاده کنید و بگذارید ترکیب این دو محلول با آب به خوبی فرایند پاکسازی را در ماشین ظرفشویی شما انجام دهد.

۵.پاک کننده فلزات:

ایجاد انواع لکه ها اثر انگشت موجب کدر شدگی و عدم درخشش سطوح فلزی همچون دربهای استیل ماشینهای ظرفشویی می شود این لکه ها علاوه بر ایجاد چهره ای ناخوشایند برای ماشین ظرفشویی و در نهایت آشپز خانه موجب ایجاد محیطی آلوده برای رشد انواع میکروبها خواهند شد به منظور جلوگیری از این مسئله می توانیم از محلول پاک کننده استیل ضد زنگ استفاده کنیم، این نو از مواد نه تنها به درخشندگی محیط بیرونی ماشین ظرفشویی کمک می کنند بلکه حاوی موادی پاک کننده می باشند که در از بین بردن آلودگی ها بسیار موثرند.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...