You are currently viewing ۶ اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی
نحوه استفاده از ظرفشویی

۶ اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی جزو لوازم خانگی کارآمدی محسوب می‌شود که نقش بسزایی در راحتی کار خانم‌های ایرانی ایفا می‌کند.

چند سالی می‌شود که استفاده از ماشین ظرفشویی رایج شده و امروزه در خانه اکثر ایرانیان ماشین ظرفشویی وجود دارد که کار وقت‌گیر ظرف شستن را از لیست کارهای خانه حذف کرده است اما به دلیل اینکه سال‌های زیادی از رواج استفاده از ماشین ظرفشویی نمی‌گذرد خیلی از ما طرز استفاده صحیح از آن را همچنان نمی‌دانیم و در استفاده از این وسیله اشتباهات رایج و متداولی را انجام می‌دهیم که باعث خرابی دستگاه می‌شود.

در این‌جا ما قصد داریم چند مورد از اشتباهات رایجی که اکثرا انجام می‌دهیم را بررسی کرده و راه‌حل استفاده درست را نیز به شما معرفی کنیم تا شما با آن‌ها آشنا شده و ندانسته با انجام این اشتباهات ساده و پیش پا افتاده باعث خرابی دستگاهتان نشوید.

اشتباهات فراوانی در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی باعث اختلال در کارکرد صحیح و خراب شدن آن می‌شود ، خرابی‌هایی از قبیل سروصدای دستگاه ، تولید بوی بد و نامطبوع و…که این مشکلات علاوه بر اینکه خرابی ماشین را به‌دنبال دارد کارکرد صحیح دستگاه و تمیزی ظروف را نیز زیر سوال می‌برد پس نیاز است که همه دارندگان ماشین ظرفشویی با این اشتباهات رایج آشنا شوند اما این باعث نمی‌شود که اگر از اطلاع خرابی ماشین مطمئن نیستید ناشیانه خودتان دست به کار شوید و اقدام به درست کردن آن کنید ، در این مواقع از یک متخصص کمک بگیرید و ماشینتان را به دست تعمیرکاران کارآموخته بسپارید.

اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی
اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی

۱. از مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده نمی‌کنید.

اکثر ما این‌طور فکر می‌کنیم که چون مایع ظرفشویی دستی و مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی بوش هردو برای شستن ظروف به‌کار می‌روند مشکلی ندارد که از مایع ظرفشویی دستی برای ماشین ظرفشویی استفاده کنیم ، اما این باور کاملا غلط است.

شاید کار هردو آن‌ها یکی باشد اما نحوه عملکردشان متفاوت است. مایع ظرفشویی دستی برای اینکه ظروف را تمیز کند کف بیشتری به نسبت مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی تولید می‌کند و اگر شما از آن برای ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید این تولید کف اضافه به ماشین ظرفشویی‌تان آسیب خواهند رساند.

پس هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی فقط و فقط از مایع ظرفشویی و شوینده‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید و از به‌کاربردن شوینده‌های دیگر خودداری کنید.

۲. از خشک ‌کن استفاده نمی‌کنید.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که ظرف‌های خشک شده‌تان دچار لکه‌های آب و رسوب شده است و ظاهر تمیز ظروف شیشه‌ای را خراب کرده است.

خشک کردن ظروف جزو کارهای وقت‌گیر و خسته‌کننده خانه می‌باشد که خیلی از افراد تمایلی به انجام آن ندارند.

ماشین‌های ظرفشویی قابلیت خشک کردن ظروف را دربیشتر مدل ها دارا هستند، این قابلیت کار ما را راحت می‌کند و به علاوه ظروف شیشه ای شفاف و تمیز بدون وجود هرگونه لکه را در اختیار ما قرار می‌دهد.

انجام ندادن مرحله خشک ‌کن آسیبی به دستگاه شما وارد نمی‌کند اما کار شما را دوبرابر کرده و زحمت خشک کردن ظروف را به دوشتان می‌اندازد و همچنین ظروف شیشه‌ای تمیز و شفافی را نیز در پایان کار در اختیار ندارید.

پس هنگام به اتمام رسیدن مرحله شست‌وشو از مرحله خشک ‌کن برای راحتی کار خود استفاده کنید.

اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی
اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی

۳. قبل از بارگذاری شیر آب گرم را باز نمی‌کنید.

همه‌ی ما می‌دانیم مواد چرب راحت‌تر در آب گرم با مواد شوینده ترکیب می‌شوند و شستشوی ظروف با آب سرد باعث می‌شود که چربی‌ها به خوبی از سطح ظروف پاک نشوند چراکه وجود گرما تاثیر به سزایی در ازبین بردن چربی‌ها دارد و کار مارا راحت می‌کند این باور در تمام کارهای روزانه ما از جمله حمام کردن نیز مشاهده می‌شود.

در ماشین ظرفشویی هم شما باید قبل استفاده از ماشین شیر آب گرم را باز کنید تا ماشین ظرفشویی کار خود را به خوبی انجام دهد و ظروفی هر چه تمیزتر و عاری از چربی به شما تحویل دهد.

آب مورد نیاز ماشین ظرفشویی شما از سینک تامین می‌شود پس شما قبل از استفاده به مدت چند دقیقه آب گرم را در سینک خود باز کنید و اجازه دهید پمپ آماده گشته و دستگاه هر چه صحیح‌ تر و بهینه ‌تر کار خود را انجام دهد.

باز کردن آب گرم در سینک در فصول سرد از جمله زمستان اهمیت بیشتری دارد چراکه در این فصول لوله‌های آب نیز سرد هستند و گرم شدن آب با تاخیر بیشتری انجام می‌شود.

پس حتما حواستان به این نکته باشد که چند دقیقه قبل از کار آب گرم را باز کنید تا ظروفتان با آب گرم شسته شده و دستگاه عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی
اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی

۴. تعداد صحیحی از ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرارنمی‌دهید.

خیلی از افراد برای صرفه‌جویی وقت و جلوگیری از دوباره کاری تعداد بسیار زیاد ظرف داخل ماشین ظرفشویی خود تلنبار می‌کنند اما این کار بسیار اشتباه است چرا که پس از اتمام کار شما ظروف کاملا تمیزی را در اختیار نخواهید داشت.

گذاشتن تعداد بیش از حد ظرف داخل ماشین ظرفشویی عملکرد تمام قسمت‌های ماشین از بازوهای آبپاش گرفته تا جت‌های آب و دیگر قسمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به عنوان مثال اگر شما ردیف پایین ماشین ظرفشویی را پراز ظرف کنید بازوهای آبپاشی که در آن قسمت تعبیه شده و نقش پمپاژ آب و مواد شوینده را به عهده دارند درکار خود دچار اختلال شده و ظروف بالایی به خوبی تمیز نمی‌شوند همچنین باعث می‌شود ذرات غذای ظروف پایین بر روی ظروف بالا پخش شما و ظروف آن طور که باید و شاید تمیز نشوند.

اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی
اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی

برای داشتن ظروفی هرچه تمیزتر و داشتن دستگاهی با عملکرد هرچه بهتر از قرار دادن ظروف بیشتر از ظرفیت ماشین ظرفشویی در آن خودداری کنید.

۵. ظروف را کاملا عاری از قطعات بزرگ غذا نمی‌کنید.

ماشین ظرفشویی نمی‌تواند مانند یک انسان علاوه بر شستشوی قطعات ریز از روی ظرف قطعات بزرگ را نیز جدا کند به علاوه این قطعات بزرگ ممکن است در مجراها و قسمت‌های مختلف ماشین ظرفشویی گیر کرده و عملکرد دستگاه را به کلی مختل کند.

شما باید قبل از قراردادن ظروف داخل ماشین ظرفشویی آن‌ها را کاملا چک کنید که هیچ تکه غذای بزرگتر از یک سکه داخل ظروف باقی ‌نمانده باشد و از عاری بودن ظروف از قطعات بزرگ مواد غذایی اطمینان حاصل کنید ، این کار باعث می‌شود همواره دستگاه‌ تان سالم بماند و ظروفی کاملا تمیز به شما تحویل دهد.

۶. فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنید.

آخرین اشتباه رایجی که به آن می‌پردازیم تمیز نکردن فیلتر ماشین ظرفشویی است.

این فیلتر مانند صافی عمل می‌کند و باعث میشود قطعات بزرگ غذا سد راه تخلیه آب ماشین نشود . شما باید هر‌از گاهی فیلتر ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید تا از عملکرد صحیح ماشین مطمین شوید و از به‌وجود آمدن بوهای زننده و نامطبوع جلوگیری کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...