You are currently viewing تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای و گیربکسی
ماشین لباسشویی تسمه ای یا گیربکسی؟

تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای و گیربکسی

در این مقاله قصد داریم تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی (Difference between a belt washing machine and a gearbox) را به شما شرح دهیم ؛ ماشین‌های لباسشویی گیربکسی یا دایرکت درایو هیچ قطعه متحرکی در داخل لباسشویی ندارند، در حالی که لباسشویی های تسمه ای از یک تسمه برای به حرکت درآوردن موتور و چرخاندن ماشین استفاده می‌کنند. تعمیر ماشین های تسمه ای محرک نسبتاً آسان است، در حالی که گیربکسی ممکن است به یک تکنسین نیاز داشته باشد.


شمال تهران

۲۲۷۵۷۲۱۶


جنوب تهران

۳۳۴۷۰۱۶۳دفتر مرکزی

۷۷۵۱۶۲۰۷


شرق تهران

۷۷۹۰۵۲۰۱مرکز تهران

۶۶۴۸۷۲۵۵


غرب تهران

۴۴۵۵۷۴۳۸


به عبارت دیگر، موتورهای دایرکت درایو بیشتر به آهنرباهای الکتریکی متکی هستند، در حالی که موتورهای تسمه ای از اصطکاک و قدرت چرخشی استفاده می کنند.

تعمیرآل

انواع لباسشویی

یکی از فاکتورهای اصلی که در تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی باید در نظر گرفت، فناوری به کار رفته در دستگاه است. موتور ماشین لباسشویی در دو نوع موجود می باشد.

 •   لباسشویی های گیربکسی (دایرکت درایو)
 •   لباسشویی های تسمه ای

دایرکت درایو ارتعاشات را کاهش می دهد و به ویژه با بالا رفتن دور در دقیقه لرزش خود را بیشتر نشان می دهد، به طوری که جهت چرخش هر چند وقت یکبار تغییر می کند بنابراین پایداری بیشتری را ارائه می دهد. هزینه نگهداری موتور تسمه ای کمتر از گیربکسی است ، و به راحتی برای تعمیر جدا می شود.

لباسشویی تسمه ای یا گیربکسی
لباسشویی تسمه ای یا گیربکسی

ماشین لباسشویی تسمه ای

ماشین لباسشویی های تسمه ای ماشین های لباسشویی رایج هستند و بنابراین قطعات و دانش تعمیر آنها در تیراژ وسیعی است. تقریباً هر طرفدار لباسشویی تسمه ای می داند که چگونه تسمه را در ماشین لباسشویی عوض کند. ماشین‌های تسمه‌گردان فاقد ویژگی‌های فانتزی هستند که برخی از ماشین‌های لباسشویی دایرکت درایو گاهی اوقات دارند، مانند قابلیت چرخش در هر دو جهت که یکی از مهمترین تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی است.

انتقال نیرو توسط تسمه

یکی دیگر ازتفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی این است که برخی از ماشین های لباسشویی دارای گیربکس هستند و این بدان معنی است که موتور مستقیماً به گیربکس و پمپ آن متصل است. انواع دیگر ماشین‌های لباسشویی از سیستمی استفاده می‌کنند که تسمه ای است و در آن موتور به سیستم محرک خود نیرو وارد می‌کند و گاهی اوقات پمپ با استفاده از قرقره ( فولی ) و تسمه کار میکند .

فناوری تسمه محرک (تسمه ای)

فناوری تسمه محرک یا “Belt Drive” استفاده از تسمه برای اتصال موتور به دیگ شستشو استفاده میکند. همانطور که موتورها می چرخند، تسمه ها از چرخش درام در هر دو جهت اطمینان حاصل می کنند. با این حال، در نتیجه با استفاده طولانی مدت، تسمه ها ممکن است فرسوده شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. و این یکی دیگر از تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی می باشد.

زمان تعویض تسمه لباسشویی

اگر لباسشویی آب را پس از چرخه شستشو به بیرون پمپاژ می کند اما نمی چرخد، نشان می دهد حداقل یک تسمه ممکن است شکسته باشد. اکثر لباسشویی ها یک یا دو تسمه دارند. اگر سرعت چرخش خیلی آهسته باشد یا لباس ها در پایان چرخه خیلی مرطوب باشند ، ممکن است تسمه فرسوده شده باشد یا ممکن است پاره شده باشد.

تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای و گیربکسی
تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای و گیربکسی

مزایا و معایب لباسشویی تسمه ای

تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی این است که لباسشویی تسمه ای اگرچه ماشین‌ لباسشویی بهتری هست، اما هنوز هم مزایای خاص خود را دارند که تضمین می‌کند هرگز به طور کامل از بین نخواهند رفت.

مزایا

 1. ارزان تر و راحت تر به صورت دست دوم پیدا می شود.
 2. می توان به صورت شخصی تعمیر کرد.

معایب

 • طول عمر کمتر در مقابل ماشین های دایرکت درایو
 • چرخه شستشو کند تر
 • لباس ها کندتر خشک می شوند
 • به دلیل وجود تسمه فقط می تواند در یک جهت بچرخد.
 • از آب و برق بیشتری استفاده می کند و به مرور زمان قبوض آب و برق شما را افزایش می دهد.

لباسشویی گیربکسی

لباسشویی های دایرکت درایو نسبتا جدید هستند. عدم وجود قطعات متحرک در داخل دستگاه به این معنی است که به طور متوسط، دستگاه پایدارتر از واشر تسمه ای است. بنابراین، ساییدگی و پارگی کمتری بر روی موتور و سایر قطعات داخل دستگاه وجود دارد که نسبت به ماشین لباسشویی تسمه‌ای، طول عمر بهتری می‌دهد.

مزیت دیگر در تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی این است که با حذف تسمه و قرقره، دستگاه از نظر انرژی کارآمدتر می شود. اگر رتبه بندی Energy Star را در واشرها بررسی کنید، همه کارآمدترین واشرها از موتورهای درایو مستقیم استفاده می کنند.

آیا ماشین های لباسشویی گیربکسی قابل اعتماد هستند؟

ماشین‌های لباسشویی دایرکت درایو(Direct drive) به طور متوسط ​​قابل اعتمادتر از لباسشویی تسمه‌ای هستند. این تفاوت لباسشویی گیربکسی و تسمه ای به این دلیل است که آنها قطعاتی را که اغلب در ماشین های تسمه ای محرک شکسته می شوند حذف می کنند مانند گیربکس و خود تسمه.

اگرچه ماشین‌های لباسشویی دایرکت درایو ممکن است قابل اعتمادتر باشند، اما این امرمعایبی هم دارد: اگر ماشین لباسشویی گیربکسی خراب شود، برای تعمیر به یک تکنسین متخصص ماشین لباسشویی گیربکسی نیاز دارید. این به این دلیل است که تعمیر آنها بیشتر از تعویض یک تسمه روی قطعه فولی دستگاه انجام می شود.

دایرکت درایو به چه معناست؟

عدم وجود تسمه و قطعه فولی برای اتصال موتور به دیگ، قطعات متحرک کمتری را در لباسشویی تضمین می کند.

علاوه بر این، چنین ماشین‌ لباسشویی هایی چرخه‌های شستشوی کوتاه‌تر و کارایی بهتری را نشان می‌دهند . می توان استدلال کرد که چنین پیکربندی می تواند لباسشویی را حجیم تر نشان دهد. با این حال، مزیت این است که کارایی کلی دستگاه را افزایش می دهد.

تعمیرآل
تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای و گیربکسی
تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای و گیربکسی

فناوری دایرکت درایو

فناوری دایرکت درایو شامل اتصال دیگ شستشو به شکل مستقیم به موتور است. در موتورهای گیربکسی ، سیم‌پیچ‌های مسی مستقیماً با آهن‌رباها تماس پیدا نمی‌کنند و از این رو، اصطکاک وجود ندارد و در نتیجه صدای کمتری تولید می‌شود.

لاستیک لباسشویی گیربکسی چگونه کار می کند؟

در لباسشویی دایرکت درایو، موتور معمولاً زیر درام نصب می شود. در حالی که در لباسشویی های تسمه ای برای انتقال نیرو به محرک تسمه متکی هستند، موتورهای گیربکسی از مجموعه پیچیده ای از آهنرباهای الکتریکی برای تولید گشتاور استفاده می کنند که به نوبه خود دیگ ماشین لباسشویی را می چرخاند.

فرم درخواست تماس

آیا ماشین لباسشویی گیربکسی تسمه دارد؟

خیر، ماشین های لباسشویی دایرکت درایو تسمه ندارند. در یک ماشین لباسشویی گیربکسی ، موتور مستقیماً زیر دیگ قرار می گیرد که فاکتور های کنترل وزن دیگ لباسشویی را می خواند و میزان نیروی مورد نیاز برای چرخاندن دیگ و شستن لباس ها را تنظیم می کند و مصرف انرژی را دقیق و کارآمد می کند.

در ادامه مبحث تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی ، موردی که ماشین لباسشویی تسمه ای فاقد آن هست، گیربکس آن می باشد. تسمه برای انتقال انرژی در یک سیستم گیربکسی ضروری نیست. به طور کلی، قطعات کمتری در ماشین لباسشویی دایرکت درایو وجود دارد.

مزایا و معایب ماشین لباسشویی دایرکت درایو

لباسشویی دایرکت درایو دارای مزایا و معایبی است که باعث می شود برای برخی افراد ارزش استفاده از آن را داشته باشد و برای برخی دیگر ارزش آن را ندارد. بیایید نگاهی به این مزایا و معایب بیاندازیم.

مزایا

احتمال خرابی آن کمتر ازلباسشویی تسمه ای استسرعت چرخش بیشتر به این معنی است که لباس ها سریعتر خشک می شوند
پراکندگی نیرو به این معنی است که لباس ها به طور یکنواخت شسته می شوندصرفه جویی در مصرف انرژی بیشتر، صرفه جویی در هزینه قبوض آب و برق
چرخه های شستشو کوتاه ترقابلیت چرخش در هر دوطرف
مزایا ماشین لباسشویی گیربکسی

معایب

تعمیر آن از ماشین لباسشویی تسمه ای گران تر است
تقریباً غیرممکن است که خودتان را تعمیر کنید، به این معنی که باید با یک تکنسین تماس بگیرید
معایب ماشین لباسشویی گیربکسی

بی صداترین ماشین لباسشویی چیست؟

ماشین‌های لباسشویی گیربکسی بی‌صداتراز لباسشویی های تسمه‌ای هستند، زیرا فاقد قطعه چرخشی در موتور هستند. آنها همچنین فاقد تسمه ، قرقره یا سیستم کنترل کننده صدا و لرزش اضافی هستند. با ارتعاش کمتر در داخل دستگاه، به طور کلی صدای کمتری توسط ماشین لباسشویی تولید می شود.

تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای و گیربکسی
مقایسه ماشین لباسشویی تسمه ای و گیربکسی

ویدیو تفاوت لباسشویی دایرکت درایو و تسمه ای

بهترین ماشین لباسشویی دایرکت درایو چیست؟

 1. LG – 4.5 Cu. Ft.
 2. Whirlpool – Cabrio 4.3 Cu. Ft

سوالات متداول ( FAQ )

ماشین لباسشویی “تسمه ای” بهتر است یا “گیربکسی” ؟

ماشین لباسشویی گیربکسی بهتر میباشد. زیرا صدا و استهلاک کمتری دارد و نسبت به دستگاه های دستمه ای تمیزتر االبسه ها را میشوید.

“دایرکت درایو ؛ DIRECT DRIVE” به چه معناست؟

چنین ماشین‌ لباسشویی هایی چرخه‌های شستشوی کوتاه‌تر و کارایی بهتری نسبت به بقیه مدل ها دارند.

معیاب لباسشویی های “تسمه ای” چیست؟

از معایب این نوع از لباسشویی ها میتوان به هزینه های بالای تعمیرات آن اشاره کرد و اینکه توسط خود شما نمیتوان تعمیر شود و حتما نیاز تعمیر توسط کارشناس متخصص دارد.

مزایای لباسشویی های “DIRECT DRIVE” (دایرکت درایو) چیست؟

سرعت چرخش بیشتر ، خرابی کمتر از لباسشویی های تسمه ای،قابلیت شست و شو در هر دو طرف و چرخه شست و شوی کوتاه تر از مزایای لباسشویی های دایرکت درایو میباشد.

نتیجه گیری

ماشین های لباسشویی بخش مهمی از زندگی مدرن است، اما همه نمی دانند که انواع مختلفی از ماشین لباسشویی وجود دارد یا تفاوت بین آنها چیست؟

با این که تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی زیاد است، ماشین‌های لباسشویی گیربکسی عملکرد بهتری دارند و در کل از هر نظربالاتر هستند. با گذشت زمان، لباسشویی های دایرکت درایو ارزان تر و گسترده تر از لباسشویی های تسمه ای خواهند شد و ممکن است در نهایت جایگزین آنها شوند.

لباسشویی گیربکسی ارتعاشات را کاهش می دهد، لباسشویی های تسمه ای به ویژه با بالا رفتن دور در دقیقه لرزش بیشتری ایجاد می کند، اما در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو جهت چرخش هر چند وقت یکبار تغییر می کند و پایداری بیشتری را ارائه می دهد. هزینه نگهداری لباسشویی تسمه ای کمتر از گیربکسی است زیرا به راحتی برای تعمیر جدا می شود.

منبع: Ukwhitegoods

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (7 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...