You are currently viewing نحوه شستن لباس های خاص با لباسشویی
نحوه شستن لباس های خاص با ماشین لباسشویی

نحوه شستن لباس های خاص با لباسشویی

آموزش شستن لباس های خاص با لباسشویی (Washing special clothes with a washing machine)، ( پرزدار، کاپشن، کت و … ) با ماشین لباسشویی همان گونه که می دانید، ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین وسایل موجود در منازل امروزی است که وظیفه شستشوی لباس ها اعم از کت، کاپشن، لباس های پرز دار و… را بر عهده دارد. اهمیت و تفاوت شستن لباس های خاص با استفاده از ماشین لباسشویی ما را بر آن داشت که در ادامه به بررسی این موضوع مهم بپردازیم. 

 نکات لازم پیش از شستشوی لباس با استفاده از لباسشویی

به یاد داشته باشید که به هنگام شستشوی لباس ها با به کارگیری این دسته از دستگاه های کاربردی آن ها را بر اساس جنس و رنگ طبقه بندی نموده و از مخلوط نمودن آن ها با یکدیگر جدا خودداری کنید. از دیگر نکاتی که پیش از شستشوی لباس ها با استفاده از ماشین لباسشویی در نظر داشته باشید، لکه گیری آن ها در صورت نیاز می باشد.
 
اگر لباسی که قصد شستشوی آن را دارید، لباس زیر است، ما به شما توصیه می کنیم که آن را با دست شسته و تا حد امکان از شستشوی آن با ماشین لباسشویی خودداری نمایید. 
اگر زیر پیراهن هایی نایلونی دارید که در اثر استفاده رنگی زرد به خود گرفته اند، پیش از انداختن آن ها در ماشین لباسشویی آن ها را در سطلی حاوی آب و دو قاشق سوپ خوری آب اکسیژنه ده درصد قرار داده و پس از مدتی بیرون آورده و آبکشی نمایید. سپس برای شستشو در دستگاه قرار دهید. به یاد داشته باشید که استفاده از وایتکس می تواند نتیجه را بدتر کرده و شما را با زردی بیشتری مواجه کند. استفاده از وایتکس برای شستشوی لباس های سفید توصیه می شود. 
 

شستن لباس های خاص با لباسشویی
شستن لباس های خاص با لباسشویی
لباس نوزادآستین و یقهملحفه های نولباس های حریر
لباس های نخیلباس های پلیسه ایلباس های بافتنیلباس های کتان و پنبه ای
انواع لباس های خاص

راهنمای شستشوی لباس های حساس با استفاده از ماشین لباسشویی

ما در این قسمت از مقاله نحوه شستن لباس های خاص با لباسشویی مانند لباس های حساس را به شما آموزش خواهیم داد.

لباس نوزاد

شستشو لباس نوزاد

از شستن لباس های نوزاد با سایر لباس ها خودداری کنید. سعی کنید لباس های نوزاد تان را با استفاده از صابون های کم قلیایی شسته و بدین ترتیب از بروز حساسیت های پوستی در فرزندتان جلوگیری به عمل آورید. استفاده از پودرهای ماشینی برای پوست حساس نوزاد مضر است. 

آستین و یقه لباس

آستین و یقه لباس

آستین و یقه لباس از جمله قسمت های حساس لباس است که ممکن است با استفاده از دستگاه به خوبی تمیز نشوند. بنابراین پیش از این که لباس مورد نظر را در ماشین لباسشویی یندازید، آستین و یقه آن را با استفاده از برس و صابون حاوی گلیسیرین تمیز کرده و آبکشی کنید. سپس آن را در ماشین انداخته و اجازه دهید همچون سایر لباس ها شسته شود. 

 ملحفه های نو

شستشو ملحفه های نو

انداختن ملحفه های نو در ماشین لباسشویی به این دلیل که دارای حالتی خشک هستند، باعث ایجاد زردی در رنگ آن ها شده و خشکی را هم از بین نمی برد. بنابراین توصیه می شود پیش از این که آن ها را در دستگاه بیندازید، یک شب تا صبح در آب و صابون خیسانده و پس از این که آبکشی نمودید، برای شستشوی اصلی در ماشین بیندازید. 

لباس های حریر

شستشو لباس های حریر

اگر می خواهید لباس های حریرتان پس از شستشو همچون روز اول درخشنده و براق باشند، مقداری سرکه و الکل را با آب ترکیب کرده و پس از این که لباس را از ماشین لباسشویی خارج نمودید، بر روی لباس بریزید و سپس مجددا آبکشی کنید. 

لباس های پلیسه دار

شستشو لباس های پلیسه دار

به یاد داشته باشید که شستن لباس های پلیسه دار با استفاده از ماشین لباسشویی کاری بسیار اشتباه است. اصلی ترین علت این موضوع آسیبی است که ماشین های لباسشویی به پلیسه ها وارد نموده و باعث از بین رفتن زیبایی لباس می شوند. بنابراین همواره این دسته از لباس ها را در تشت بشویید. 

لباس پنبه ای و کتانی

شستشو لباس پنبه ای و کتانی

شستشوی این دسته از لباس ها با استفاده از ماشین لباسشویی امکان پذیر است. حتی این دسته از دستگاه ها دارای برنامه خاصی برای شستشوی لباس های پنبه ای و کتانی هستند. به یاد داشته باشید که لباس های پنبه ای و کتانی رنگی را جدا از هم نوعان سفید آن ها در ماشین بیندازید. در صورتی که این دسته از لباس ها لکه گرفته اند، پیش از شستشوی آن ها نسبت به لکه زدایی اقدام نمایید. 

لباس های نخی

شستن لباس های خاص با لباسشویی

امکان شستشوی این دسته از لباس ها با استفاده از ماشین لباسشویی میسر می باشد. حداکثر دمای آب را در این زمینه ۶۰ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید تا به بافت لباس ها آسیب نرسد. لباس های نخی سفید را جدا از لباس های نخی رنگی بشویید. 

 لباس های پشمی و بافتنی

شستن لباس های خاص با لباسشویی

شستشوی لباس های پشمی و بافتنی به دلیل ساختار خاصی که دارند، تا حدودی متفاوت است. چرا که ممکن است در حین شستشو تغییر سایز داده و کوچک یا بزرگ شوند. 
در وهله اول توصیه می شود که این دسته از لباس ها را با استفاده از دست بشویید. اما این توصیه بدین معنا نیست که امکان شستشوی لباس های پشمی و بافتنی با استفاده از ماشین لباسشویی وجود ندارد.

در صورتی که قصد شستشوی این لباس ها با استفاده از دستگاه را دارید، حالت شستشوی ماشین مورد نظر را بر روی لباس های پشمی تنظیم نموده و اگر ماشین چنین حالتی ندارد، آن را بر روی حالت hand wash قرار دهید تا به آرامی به شستشوی لباس ها بپردازد. حال شاید بگویید که به چنین حالتی نیز دسترسی ندارید! در این صورت درجه سرعت دستگاه خود را در کمترین حالت ممکن قرار داده و بدین ترتیب از ورود آسیب به بافت آن جلوگیری نمایید. 

ویدیو نحوه شستن لباس های خاص با لباسشویی

دمای مناسب

شستن لباس های خاص با لباسشویی
شستن لباس های خاص با لباسشویی

پیش از شستشوی این دسته از لباس ها برچسب مراقبتی آن ها را به دقت بررسی نمایید و تنظیمات دما و روش مناسب شستشو را بر اساس این برچسب انجام دهید. توصیه می شود که در این روش از شوینده های فاقد آنزیم و ملایم استفاده کنید. 

چنانچه به هر دلیلی ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شده است؛ می توانید از خدمات تعمیر ماشین لباسشویی ما استفاده کنید و از بابت برند ماشین لباسشویی خود نیز نگران نباشید، چرا که تعمیر کاران ما می توانند لباسشویی را در تمام برند ها از جمله؛ بوش، سامسونگ، ال جی، پاکشوما، ایندزیت و … تعمیر کنند. یکی دیگر از توصیه های مهم در زمان شستشوی این دسته از لباس ها با استفاده از ماشین لباسشویی این است که از خشک کن دستگاه برای خشک کردن لباس استفاده نکنید. بهتر است لباس ها را از دستگاه خارج نموده و آن ها را با دست بفشارید تا آب اضافی آن ها خارج شود. 


فراموش نکنید که این روش شستشو تنها برای لباس های بافتنی ضخیم بوده و لباس های دارای بافت نازک را باید با دست شست. 

نکته

سوالات متداول ( FAQ )

برای شستن لباس های پشمی و بافتنی از چه برنامه ای استفاده کنیم؟

برای شستن لباس های پشمی، کاموایی و بافتنی از برنامه “Wool” استفاده کنید. این برنامه ازچرخش پایین و آب سرد استفاده می کند. توجه داشته باشید برای لباس هایی با این جنس، بیشتر از ۳ کیلو؛ لباسشویی را پر نکنید.

برای شست و شوی لباس های نخی و کتان از چه برنامه ای استفاده کنیم؟

“Iron DRY” بهترین برنامه ای است که برای شستن این جنس از البسه میتوان استفاده کرد.

برنامه “Easy care” برای شست و شوی چه نوع از لباس میباشد؟

برای اتو کشی آسان و کمتر چروک شدن لباسها میتوان از این برنامه استفاده کرد.

برای شستن لباسهای تیره از چه برنامه ای استفاده کنیم؟

“Dark Wash” بهترین برنامه برای شستن لباسهای تیره و مشکی رنگ میباشد.

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

منبع: dummies

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...