You are currently viewing نحوه تمیز کردن ماکروفر فقط در ۵ دقیقه
پاک کردن ماکروفر در ۵ دقیقه

نحوه تمیز کردن ماکروفر فقط در ۵ دقیقه

در جامعه امروزی، گرم کردن غذا از معضلاتی است که برطرف کردن آن، به راحتی با مایکروفر های کوچک ، شگفت انگیز است. همه چیز، از غذاهای آماده گرفته تا غذای کودک و سبزیجات بخارپز را میتوانید به مایکروفر هایتان بسپارید! در این مقاله قصد داریم تمیز کردن مایکروفر را (Microwave cleaning) به شما عزیزان بیاموزیم.

اهمیت تمیز کردن مایکروویو

ایمنی در آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. پاشیده شدن مواد غذایی در مایکروویو شما نه تنها بوی بدی می دهد و بد جلوه به نظر می رسد، بلکه این تجمع مواد غذایی می تواند باعث آتش سوزی شود و گارانتی دستگاه شما را باطل کند. رعایت نکردن تمیزی مایکروویو می تواند کارایی آن را کاهش دهد، بنابراین برای سلامتی و ایمنی خود بهترین کار این است که به طور منظم به تمیز کردن ماکروفر خود بپردازید.

اهمیت تمیز کردن مایکروویو
اهمیت تمیز کردن مایکروویو

نحوه تمیز کردن مایکروویو

همراهان عزیز تعمیرآل! جهت تمیز کردن مایکروفر، موارد زیر را مطالعه کنید تا دیگر سوال بی جوابی در رابطه با این مورد نداشته باشید.

  1. یک کاسه قابل استفاده در مایکروویو را با ۲۰۰ میلی لیتر آب و ۵۰ میلی لیتر سرکه سفید پر کنید. اگر سرکه ندارید، می توانید آن را با آب و نصف لیمو را جایگزین کنید.
  2. کاسه را در مایکروویو قرار دهید و آن را به مدت ۲ دقیقه با قدرت کامل روشن کنید. شما می خواهید آب بخار شود اما جوش نیاید، به این ترتیب اجازه می دهید بخار بیشتر کارهای سنگین را برای شما انجام دهد.
  3. وقتی ۲ دقیقه تمام شد، کاسه را داخل مایکروویو بگذارید و در را برای ۲ دقیقه دیگر بسته بگذارید تا بخار کار خود را انجام دهد.
  4. پس از این ۲ دقیقه دیگر، کاسه را با حوله یا دستکش فر با احتیاط بردارید زیرا بسیار داغ می شود.
  5. صفحه چرخان و غلتک را بردارید، آنها را جداگانه با آب گرم و صابون تمیز کنید. سپس کناره ها و سقف مایکروفر را با یک پارچه پاک کنید و از اسفنج ساینده برای پاک کردن لکه های سرسخت استفاده کنید.
  6. قسمت بیرونی مایکروویو خود را با یک پارچه تمیز و یک پاک کننده ضد عفونی کننده تمیز کنید، این شامل دکمه و صفحه نمایش است.
  7. با یک پارچه مرطوب تمیز داخل و خارج مایکروویو را برگردانید تا باقیمانده صابون را پاک کنید.
  8. غلتک و صفحه چرخان را دوباره داخل مایکروویو قرار دهید و از مایکروویو تمیز و درخشان خود لذت ببرید.

برای تمیز کردن ماکروفر و جلوگیری از وارد شدن پاک کننده به سیستم تهویه، ماده ضدعفونی کننده را روی پارچه اسپری کنید، نه مستقیماً روی مایکروویو.

نکته

هر چند وقت یکبار باید مایکروفر را باید تمیز کرد؟

اینکه هر چند وقت یکبار باید به تمیز کردن ماکروفر خود بپردازید، بستگی به تعداد دفعات استفاده از مایکروویو دارد. توصیه می شود که مایکروویوها در محیط منزل، باید هفته ای یکبار پاک شوند و سپس هر چند هفته یکبار تمیز شوند. تمیز کردن مرتب مایکروویو از تجمع کثیف مواد غذایی جلوگیری می کند و لکه ها راحت تر پاک می شوند.

اهمیت تمیز کردن مایکروویو
تمیز کردن ماکروفر

اسپری پاک کننده مایکروفر

جهت تمیز کردن ماکروفر و از بین بردن اجتماع کثیفی و چربی روی مایکروویو، به دستگاهتان شما می تواند ضربه ای واقعی بزند، به خصوص که مایکروویو یکی از پرکاربردترین وسایل در خانه ها است.

قبل از تمیز کردن ماکروفر خود را به مدت ۱ دقیقه روشن کنید. این باعث گرم شدن داخل می شود و به بهترین عملکرد محلول کمک می کند. داخل مایکروویو خود را آزادانه با محلول پاک کننده لیمو اسپری کنید و بگذارید حدود یک دقیقه بماند.

اسپری پاک کننده مایکروفر

قبل از هر بار تمیز کردن ماکروفر و استفاده، اسپری را خوب تکان دهید تا مطمئن شوید که همه مواد مخلوط شده اند. از آنجایی که این یک محلول تمیز کننده طبیعی است، ممکن است بین طرز استفاده از اسپری ای که خودتان برای تمیز کردن ماکروفر درست میکنید و اسپری ای که از مغازه ها خریداری میکنید، کمی تفاوت وجود داشته باشد.

از یک پارچه تمیز استفاده کنید تا به راحتی تمام لکه های غذا را پاک کنید. برای شست و شوی مواد غذایی سخت، مستقیماً روی لکه ها اسپری کنید و از یک اسفنج اسکراب برای شل شدن غذا استفاده کنید، سپس با یک پارچه یا حوله کاغذی پاک کنید.

این پاک کننده مایکروویو، داخل مایکروفر شما را تمیز و بوی تازه را برایتان به ارمغان می آورد! لیموترش مخلوط شده با حرارت مایکروویو به بخارپز شدن لکه های غذا کمک می کند و پاک کردن آنها را بسیار آسان می کند. با همین نتیجه می توانید آب لیموی تازه فشرده یا ۱۵ قطره اسانس لیمو را جایگزین آبلیموی خریداری شده از فروشگاه کنید. این پاک کننده خانگی تا یک هفته در انبار شما یا تا ۳ ماه در صورت قرار دادن در یخچال دوام خواهد داشت.

توجه داشته باشید؛ برای تمیز کردن مایکروفر اگر به جای آبلیمو از اسانس لیمو استفاده می کنید نیازی به نگهداری در یخچال نیست.

ویدیو نحوه تمیز کردن مایکروفر

در صورت عدم مشاهده ویدیو لطفا با IP ایران مقاله را مطالعه کنید.

روش های تمیز کردن مایکروویو

توجه به این نکته مهم است که برای مواد غذایی که در داخل مایکروفر می گذارید، سرپوش مخصوص مایکروفر را نیز بگذارید. تا بدین وسیله از زود کثیف شدن مایکروفر جلوگیری شده و تا مدت زیادی نیاز به تمیز کردن آن نداشته باشید.

اما اگر مایکروویو کثیف شد و نیاز به تمیز کردن ماکروفر است میتوانید از طریق روش های زیر اقدام به تمیز کردن آن نمایید. زیرا کثیف بودن مایکروفر در طولانی مدت باعث آسیب دیدن و خراب شدن آن شده و در نتیجه نیاز به تعمیرکار مایکروویو پیدا خواهید کرد.

دستمال نمدار برای تمیز کردن مایکروویو

دستمال نمدار برای تمیز کردن مایکروویو

ساده ترین و اولین راه برای تمیز کردن ماکروفر استفاده از دستمال نمدار یا یک تکه اسفنج است که می توانید با استفاده از آن داخل مایکروفر را تمیز نمایید. اگر بعد از هر بار استفاده از مایکروفر، فورا آن را تمیز کنید، لکه هایی که سخت نشده اند را با یک دستمال مرطوب پاک خواهند شد.

آب و بخار آب برای راحت تر تمیز شدن مایکروویو

آب و بخار آب برای راحت تر تمیز شدن مایکروویو

اگر لکه ها قابل پاک شدن با دستمال مرطوب نبودند، می توانید داخل یک ظرف مخصوص مایکروویو قدری آب ریخته و آن را برای ۳ دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید. و بعد از پایان ۳ دقیقه، ظرف آب را با رعایت نکات ایمنی از داخل مایکروفر خارج کرده و اقدام به تمیز کردن لکه ها با دستمال، نمایید.

جادوی لیمو ترش در تمیزکاری

جادوی لیمو ترش در تمیزکاری

روش دیگر برای تمیز کردن ماکروفر استفاده از لیمو ترش می‌شد بدین صورت که یک لیمو تازه را می توانید به آب در حال جوش اضافه کرده و بعد از دو دقیقه، لیمو را از داخل آب برداشته و سپس از محلول به دست آمده برای تمیز کردن ماکروفر خود استفاده نمایید.

برای تمیز کردن ماکروفر با استفاده از لیمو راه دیگری نیز وجود دارد بدین صورت که می توانید قدری آب لیمو را داخل ظرف مخصوص مایکروفر بریزید و سپس لیمو ها را نیز داخل آن بیندازید. و ظرف را داخل مایکروفر قرار دهید تا گرم شود. زمانی که روی دیواره های داخل مایکروفر بخار آب نشست، آن را خاموش کرده و صبر کنید تا خنک شود. سپس اقدام به تمیز کردن آن نمایید.

شستشوی قطعات

شستشوی قطعات

جدا سازی و شستشوی قطعات ماکروفر مانند تمیز کردن سطوح آن تاثیر به سزایی در روند بهبود عملکرد دستگاه دارد. به همین منظور می توانید هر چند وقت یک بار، قطعات قابل جدا شدن از مایکروویو را با آب و مایع ظرفشویی به خوبی شستشو دهید. همچنین این قطعات را داخل ماشین ظرفشویی نیز می توانید قرار دهید

جوش شیرین و کاربرد آن در تمیز کردن مایکروفر

جوش شیرین و کاربرد آن در تمیز کردن مایکروفر

روش دیگر تمیز کردن ماکروفر، جوش شیرین می باشد بدین صورت که دو پیمانه آب سرد را با یک پیمانه جوش شیرین مخلوط کرده و به مدت ۲۰ دقیق داخل ماکروفر قرار دهید. سپس با استفاده از دستکش، ظرف را بیرون آورده و با یک حوله مرطوب اقدام به تمیز کردن داخل و شیشه مایکروویو نمایید.

استفاده از سرکه سفید برای پاک کردن دستگاه

استفاده از سرکه سفید برای پاک نمودن دستگاه

از سرکه سفید برای تمیز کردن ماکروفر استفاده می شود. این ماده کاربرد های زیادی دارد، که یکی از آنها کارآمد بودن سرکه برای تمیز کردن مایکروفر استفاده می باشد. نحوه کار بدین صورت است که نصف پیمانه سرکه را حدود ۵ دقیقه داخل مایکروویو قرار داده و بجوشانید. و صبر کنید تا مایکروویو سرد شود. سپس با استفاده از یک اسفنج یا دستمال مرطوب، اقدام به تمیز کردن آن نمایید.

استفاده از مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی نیز برای تمیز کردن ماکروفر کاربرد دارد. برای این کار باید ظرفی را پر از آب گرم نموده و به مقدار لازم مایع ظرفشویی به آن اضافه نمایید سپس ظرف را به مدت ۱ دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید. تا داخل دستگاه بخار بگیرد سپس مانند روش های قبلی پس از سرد شدن مایکروفر با استفاده از یک اسفنج داخل آن را تمیز نمایید.

تمیز کردن سینی مایکروویو

تمیز کردن سینی مایکروویو

سینی گردان شیشه ای خود را از مایکروویو خارج کنید. به آرامی با آب گرم و کف بشویید تا هرگونه آلودگی را از بین ببرید. همچنین  به غلتک های صفحه گردان توجه ویژه ای داشته باشید. ممکن است ذرات مواد غذایی ریخته شده در غلتک ها گیر کرده و مانع حرکت غلتک ها شوند. همچنین برای تمیز کردن مایکروفر حفره داخلی دستگاه خود را به آرامی تمیز کنید و به ناحیه زیر صفحه گردان توجه ویژه ای داشته باشید.

مایکروویو خود را بعد از تمیز کردن؛ کامل و تنظیم مجدد تست کنید تا مشخص شود که آیا مشکل شما حل شده است یا خیر.


نتیجه گیری

برای داشتن مایکروفر سالم و تمیز، سرویس دوره ای را فراموش نکنید. هر ۶ ماه یکبار یا هر ۳ ماه یکبار بسته به تعداد استفاده شما از دستگاه، حتما اقدام به سرویس و تمیزی آن کنید.

سوالات متداول ( FAQ )

چگونه مایکروویو را چربی زدایی کنیم؟

برای داخل مایکروفر، یک کاسه را با آب پر کنید و سه تا چهار قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه کنید. سپس مایکروویو را به مدت دو تا سه دقیقه روشن کنید تا محلول سرکه بجوشد و چربی سخت و لکه ها را نرم کند. بعد از اینکه آب را گرم کردید، داخل مایکروفر را با یک حوله مرطوب پاک کنید.

چگونه از باقی مانده چربی چسبنده خلاص شوید؟

یک محلول پاک کننده با ۱ قسمت جوش شیرین، ۲ قسمت آب گرم و آب لیمو ایجاد کنید. محلول را به یک بطری اسپری اضافه کنید و مایع را روی کابینت آشپزخانه اسپری کنید.  بگذارید ۲ تا ۳ دقیقه بماند و اجازه دهید جوش شیرین جادویی خود را عمل کند. از اسفنج نرم استفاده کنید تا چربی را به آرامی پاک کنید.

چگونه چربی های جمع شده را تمیز می کنید؟

چربی تجمع یافته را می توان با استفاده از پاک کننده پایه روغن یا صابون مایع غلیظ ظرفشویی و جوش شیرین تمیز کرد. 
من با استفاده از صابون روغن مورفی، صابون ظرفشویی مایع غلیظ، یا روغن لیمو برای از بین بردن چربی، موفقیت زیادی کسب کرده ام، بنابراین می توان شروع به تمیز کردن غذا از روی سطح کرد.

منبع: maids.com

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...