You are currently viewing ماشین ظرفشویی و کاربردهای آن
ماشین ظرفشویی و کاربردهای آن

ماشین ظرفشویی و کاربردهای آن

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

ما در این مقاله قصد داریم کاربرد انواع ماشین ظرفشویی (Types of dishwashers) و کاربرد های آن ها ار برای شما شرح دهیم. ماشین ظرفشویی رباتی است که ظروف کثیف را تمیز و آبکشی می کند. انسان‌ها باید ظرف‌ها را بار کنند، مواد شوینده اضافه کنند، چرخه‌های شستشوی مناسب را تنظیم کنند و آن را روشن کنند، اما ماشین ظرفشویی به تنهایی یک سری عملکرد را انجام می‌دهد. 

علاوه بر این، ماشین ظرفشویی خود را کنترل می کند تا مطمئن شود همه چیز به درستی کار می کند. یک تایمر و یک برد طول هر چرخه را تنظیم می کند. یک سنسور دمای آب و هوا را تشخیص می دهد تا از داغ شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی یا آسیب رساندن به ظروف شما جلوگیری کند. سنسور دیگری می تواند تشخیص دهد که سطح آب خیلی بالا رفته و عملکرد تخلیه را فعال می کند تا از سرریز شدن ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. 

حتی برخی از ماشین های ظرفشویی دارای حسگرهایی هستند که می توانند کثیف بودن آب خروجی از ظروف را تشخیص دهند. وقتی آب به اندازه کافی شفاف است، ماشین ظرفشویی می داند ظروف تمیز هستند.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی مدرن همه به یک شکل اولیه کار می‌کنند. حتی مدل‌های ارزان‌تر نیز به خوبی ظروف را تمیز می‌کنند. این امر باعث می‌شود که یکی دیگر از شناخت ویژگی های انواع ظرفشویی را بشناسید و از مواردی که به آن‌ها نیاز ندارید اجتناب کنید. دوام، اندازه و راحتی فاکتورهای اصلی هستند که یک مدل را از مدل دیگر متمایز می کنند.

ماشین های ظرفشویی در اندازه های مختلف تولید می شوند. کوچک‌ترین آنها ماشین‌های ظرفشویی رو میزی و داخل سینک هستند که می‌توانند تا 6 دور در روز ظروف کثیف را بشویند. ماشین ظرفشویی های درون سینک معمولاً در نیمی از سینک ظرفشویی دو نفره قرار می گیرند و می توانند ظرف حدود 20 دقیقه ظروف را تمیز کنند. هنگامی که از آن استفاده نمی شود، یک پوشش روی واحد به آن اجازه می دهد تا به عنوان یک کابینت عمل کند.

ماشین ظرفشویی و کاربردهای آن
ماشین ظرفشویی و کاربردهای آن

عیب یابی ماشین ظرفشویی

مشکلی که اکثر مردم در کارکردن با ماشین ظرفشویی با آن مواجه هستند، ناتوانی در تمیز شستن ظروف است. ممکن است مواد غذایی گیر کرده یا مواد شوینده باقی مانده باشد.ممکن است مشکل از فشار آب باشد. ممکن است لازم باشد شیر آب ورودی را تعویض کنید. 

تجمع مواد معدنی

یکی دیگر از مشکلات رایج تجمع مواد معدنی است. اگر خانه شما دارای آب سخت است، تجمع مواد معدنی می تواند شلنگ آب را مسدود کند. هر شلنگ را با یک سیم یا سنجاق پاک کنید و ماهی یک بار مقداری سرکه خالی در ظرف شوینده بریزد.

تخلیه

گاهی اوقات، ماشین ظرفشویی در تخلیه مناسب مشکل دارد. ممکن است در شلنگ تخلیه گرفتگی وجود داشته باشد. همچنین ممکن است آب ظرفشویی بیش از حد کثیف شده باشد و سنسورهای موجود در ماشین لباسشویی کف صابون را به عنوان آب تشخیص ندهند. این باعث می شود چرخه تخلیه خیلی زود قطع شود.

قسمت های اصلی ظرفشویی

ما در این قسمت از مقاله تمامی قطعات و قسمت های اصلی ظرفشویی را برای شما شرح داده ایم.

مکانیسم کنترل

مکانیسم کنترل در داخل درب پشت صفحه کنترل قرار دارد. بسیاری از واحدها از یک سیستم الکترومکانیکی ساده استفاده می کنند. یک تایمر تعیین می کند که هر قسمت از چرخه چقدر طول می کشد و عملکرد مناسب را در زمان مناسب فعال می کند (مانند عملکردهای پخش کننده مواد شوینده، اسپری شستشو و تخلیه). واحدهایی که گرانتر هستند ممکن است یک سیستم کنترل کامپیوتری داشته باشند. ظرفشویی های مدرن همچنین دارای یک قفل در هستند که برای کارکرد واحد باید بسته شود. برخی نیز دارای قفل ایمنی کودک هستند.

ماشین ظرفشویی و کاربردهای آن
ماشین ظرفشویی و کاربردهای آن

شیر ورودی آب

شیر ورودی جایی است که آب منبع آب خانه وارد ماشین ظرفشویی می شود. این شیر ورودی که در داخل ماشین ظرفشویی نصب می شود، باز و بسته می شود تا در طول یک چرخه، مقدار مناسب آب وارد آن شود. هنگامی که دریچه باز می شود، شیرورودی آب، آب را به داخل دستگاه هدایت می کند.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی وظیفه خارج کردن آب کثیف ظروف را دارد.تا زمانی که عمل تخلیه آب به درستی انجام شود، ماشین ظرفشویی از عملکرد مناسبی برخوردار خواهد بود. این قطعه یکی از مهمترین قطعه های ظرفشویی محسوب می شود و به همین دلیل شرکت های سازنده به ساخت این قطعه اهمیت زیادی می دهند. در این صورت معیوب بودن این قطعه از ماشین ظرفشویی دستگاه به خوبی آب را تخلیه نمی کند.

مواد شوینده

مواد شوینده یکی از نکات مهم در هنگام کار با ماشین ظرفشویی است. مواد شوینده رسوبات معدنی یا سختی را در آب خنثی می کنند. آنها حاوی حلال‌هایی هستند که به حل شدن غذا کمک می‌کنند، مواد ساینده‌ای دارند که غذاهای های چسبیده را پاک می‌کنند. شما نمی توانید از هر ماده شوینده ای در ماشین ظرفشویی استفاده کنید. فقط شوینده هایی که مخصوص ماشین های ظرفشویی فرموله شده اند را باید استفاده کنید. سایر شوینده ها می توانند به ظروف آسیب برسانند یا آنقدر کف ایجاد کنند که ماشین ظرفشویی سرریز شود.

خرید ماشین ظرفشویی

ما در این قسمت از قصد داریم زمان خرید ماشین لباسشویی جدید را برای شما شرح دهیم.

 • پس از اتمام چرخه، ظروف شما داغ نیستند.
 • زنگ زدگی را می بینید. 
 • درب به درستی قفل نمی شود.
 • آب تخلیه نمی شود.

سوالات متداول ( FAQ )

 • آیا میشود از نمک ظرفشویی (به طور همیشگی) استفاده نکرد؟

  بله؛ تنها در صورتی که از قرص” فینیش کوانتوم” اصلی استفاده کنید. در اینصورت ماشین ظرفشویی شما نه نیاز به جرمگیری دارد نه نمک.این قرص هارا میتوانید از مجموعه تعمیرآل سفارش دهید.

 • برای شستن ظروف بسیار کثیف و چرب از چه برنامه ای استفاده کنیم؟

  برنامه “Heavy” بهترین برنامه برای شست و شوی سخت و قابلمه ها و بشقاب های بسیار کثیف میباشد. (با دمای 66 الی70 درجه سانتی گراد).

 • برای ضدعفونی کردن ظروف از چه برنامه ای میتوان استفاده کرد؟

  برنامه “Santize” برای ضدعفونی در دمای بالای آب طراحی شده است تا ظروف به خوبی شسته شوند.

 • وظیفه نمک در ماشین ظرفشویی چیست؟

  کاهش سختی و فشار آب که باعث خط و خش افتادن روی ظروف میشود ،از بین بردن رسوبات آهکی ماشین ظرفشویی، افزایش طول عمر دستگاه وبهبود کیفیت شست و شو و سالم بودن رزین؛ تماما به ریختن دائم و به موقع نمک امکان پذیر است.

5 3 رای ها
نمره تعمیرآل چند؟
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها