You are currently viewing انواع کاربرد ظرفشویی
ماشین ظرفشویی و کاربردهای آن

انواع کاربرد ظرفشویی

ما در این مقاله قصد داریم کاربرد ظرفشویی (Dishwasher application) را برای شما شرح دهیم. ماشین ظرفشویی رباتی است که ظروف کثیف را تمیز و آبکشی می کند. انسان‌ها باید ظرف‌ها را بار کنند، مواد شوینده اضافه کنند، چرخه‌های شستشوی مناسب را تنظیم کنند و آن را روشن کنند، اما ماشین ظرفشویی به تنهایی یک سری عملکرد را انجام می‌دهد. 

CTA
کاربرد ظرفشویی

تاریخچه کاربرد ظرفشویی

اولین ماشین‌های ظرفشویی شامل یک قفسه ظروف روی دوک می‌شدند که زیر آن یک لگن آب قرار داشت. یک میل دستی قفسه ظرف را می چرخاند و به ظروف آب می‌باشید. این خیلی مدل دستگاه مسلما خیلی کارآمد نبود “ژوزفین کاکرین” ماشین ظرفشویی مدرن را در سال ۱۸۸۶ اختراع کرد. کاکرین یک فرد اجتماعی ثروتمند بود که خادمانش در حین شستن دستی، چینی ظریف او را خرد می کردند. او یک قفسه و سیستم جت آب را توسعه داد که در نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال ۱۸۹۳ به نمایش درآمد.

کاربرد ظرفشویی چیست؟

ماشین  تمیز و کاربرد ظرفشویی منظم بودن آشپزخانه را تضمین می کند .ظرفشویی ها همه تابه ها یا ظروفی را که با مواد غذایی در تماس هستند را می شویند و باقی مانده های غذا را از روی همه چیز می خراشند.

تایمر و برد اصلی

علاوه بر این،  یک تایمر و یک برد طول هر چرخه را تنظیم می کند. یک سنسور دمای آب و هوا را تشخیص می دهد تا از داغ شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی یا آسیب رساندن به ظروف شما جلوگیری کند. سنسور دیگری می تواند تشخیص دهد که سطح آب خیلی بالا رفته و عملکرد تخلیه را فعال می کند تا از سرریز شدن ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. 

حتی برخی از ماشین های ظرفشویی دارای حسگرهایی هستند که می توانند کثیف بودن آب خروجی از ظروف را تشخیص دهند. وقتی آب به اندازه کافی شفاف است، ماشین ظرفشویی می داند ظروف تمیز هستند.

کارکرد و کاربرد ظرفشویی

اساسا ماشین ظرفشویی ماشینی است که ظروف کثیف را تمیز و آبکشی می کند. انسان‌ها باید ظرف‌ها را بار کنند، مواد شوینده اضافه کنند، چرخه‌های شستشوی مناسب را تنظیم کنند و آن را روشن کنند، اما ماشین ظرفشویی به تنهایی یک سری عملکرد را انجام می‌دهد. یک ماشین ظرف شویی:

تعمیر ماشین ظرفشویی میله
 • آب اضافه می کند.
 • آب را تا دمای مناسب گرم می کند.
 • به طور خودکار مخزن مواد شوینده را در زمان مناسب باز می کند.
 • آب را از طریق بازوهای اسپری پرتاب می کند تا ظروف تمیز شوند.
 • آب کثیف را تخلیه می کند.
 • آب بیشتری روی ظروف اسپری می کند تا آنها را بشویید.
 • دوباره خودش آب را تخلیه می کند.
 • اگر کاربر آن تنظیم را انتخاب کرده باشد، هوا را برای خشک کردن ظروف گرم می کند.

روند تخلیه آب

هنگامی که ذرات غذا از ظروف شسته می شوند، در یک فیلتر گیر می کنند یا به قطعات کوچک خرد می شوند و تجزیه می شوند، شبیه به کارهای دفع زباله. سپس زمانیکه شستشو و آبکشی تمام شد، آب دوباره تخلیه می شود، جایی که پمپ آب را از ماشین ظرفشویی خارج می کند. بسته به نوع ماشین و کاربرد ظرفشویی آب تخلیه شده ممکن است مستقیماً به لوله های زیر سینک های ظرفشویی شما بروند.

مرحله نهایی شستشو

مرحله نهایی در چرخه شستشو اختیاری است – چرخه خشک کردن. عنصر گرمایش در پایین ماشین ظرفشویی هوای داخل را گرم می کند تا به خشک شدن ظروف کمک کند. برخی از افراد برای صرفه جویی در مصرف انرژی، آنها را بدون گرما خشک می کنند. برای اطلاع از هر گونه کاربرد ظرفشویی خود میتوانید با ما در ارتباط باشید.

نکاتی برای حفظ سلامت ظرفشویی

 1. سعی کنید کاسه ها، قاشق ها و سایر ظروف با شکل های یکسان را از هم جدا نگه دارید. در غیر این صورت، آنها تمایل به لانه سازی با هم دارند و آب نمی تواند به تمام قسمت های ظرف برسد.
 2. ظروف چوبی، چدنی، ظروف چینی ظریف، کریستال یا ظروف نقاشی شده با دست را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. این وسایل را با دست بشویید.
 3. از ماشین ظرفشویی در ساعاتی از روز که فشار آب زیاد است مانند اواخر شب استفاده کنید. اگر از آب زیادی برای چیز دیگری مانند شستن لباس استفاده نکنید، ماشین ظرفشویی بهتر تمیز می شود.
 4. اگر خانه شما آب سختی دارد، کمی بیشتر از مواد شوینده استفاده کنید.
 5. ظروف پلاستیکی را روی قفسه پایین قرار ندهید، به خصوص اگر از چرخه خشک کردن گرم استفاده می کنید. عنصر گرمایش می تواند برخی از پلاستیک ها را ذوب کند.

مواد شوینده برای شست و شوی ظروف

مواد شوینده یکی از نکات مهم در هنگام کاربرد ظرفشویی است. مواد شوینده رسوبات معدنی یا سختی را در آب خنثی می کنند. آنها حاوی حلال‌هایی هستند که به حل شدن غذا کمک می‌کنند،

مواد ساینده‌ای دارند که باقی مانده های سخت غذاها را پاک می‌کنند و به راحت‌تر لیز خوردن غذا از روی ظروف کمک می‌کنند. شما نمی توانید از هر ماده شوینده ای در ماشین ظرفشویی استفاده کنید. فقط شوینده هایی که مخصوص ماشین های ظرفشویی فرموله شده اند کار می کنند. 

بهترین شوینده

قرص، پودر یا ژل ؛ واقعاً بر اساس ترجیح شخصی است. تجربه ها نشان داده نشده است که یک نوع بهتر از نوع دیگر تمیزتر می شوید. فقط مطمئن شوید که ماده شوینده تازه است و تاریخ انقضای آن به پایان نرسیده است. قرصی که ما به شما پیشنهاد میکنیم مسلما “قرص های فینیش کوانتوم و فینیش کوانتوم مکس” هستند؛ زیرا با استفاده از این قرص ها دستگاه ظرفشویی شما دیگر نیازی به نمک و جرمگیری ندارد.

CTA
کاربرد ظرفشویی

راهنمای خرید و کاربرد ظرفشویی

کاربرد ظرفشویی ها متفاوت است. ماشین های مدرن همه به یک شکل اولیه کار می‌کنند. حتی مدل‌های ارزان‌تر نیز به خوبی ظروف را تمیز می‌کنند. این امر باعث می‌شود که یکی دیگر از شناخت ویژگی های انواع ظرفشویی را بشناسید و از مواردی که به آن‌ها نیاز ندارید اجتناب کنید. 

دوام، اندازه و راحتی فاکتورهای اصلی هستند که یک مدل را از مدل دیگر متمایز می کنند.برای هر گونه تعمیر ظرفشویی بوش و اطلاع از کاربرد ظرفشویی خود میتوانید به صورت آنلاین سفارش تعمیرات خود را ثبت نمایید.

انواع ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی در اندازه های مختلف تولید می شوند. کوچک‌ترین آنها ماشین‌های ظرفشویی رو میزی و داخل سینک هستند که می‌توانند تا 6 دور در روز ظروف کثیف را بشویند. ماشین ظرفشویی های درون سینک معمولاً در نیمی از سینک ظرفشویی دو نفره قرار می گیرند و می توانند ظرف حدود ۲۰ دقیقه ظروف را تمیز کنند.

مکانیسم کنترلپمپ تخلیه
شیر ورودی آبمواد شوینده
قطعات اصلی ماشین ظرفشویی و کاربرد ظرفشویی
کاربرد ماشین ظرفشویی
کاربرد ظرفشویی

عیب یابی ماشین ظرفشویی

مشکلی که اکثر مردم در کاربرد ظرفشویی با آن مواجه هستند، ناتوانی در تمیز شستن ظروف است. ممکن است مواد غذایی گیر کرده یا مواد شوینده باقی مانده باشد.ممکن است مشکل از فشار آب باشد. ممکن است لازم باشد شیر آب ورودی را تعویض کنید. برای تعمیر ظرفشویی خود با ما در تماس باشید.

تجمع مواد معدنی

یکی دیگر از مشکلات رایج تجمع مواد معدنی است. اگر خانه شما دارای آب سخت است، تجمع مواد معدنی می تواند شلنگ آب را مسدود کند. هر شلنگ را با یک سیم یا سنجاق پاک کنید و ماهی یک بار مقداری سرکه خالی در ظرف شوینده بریزد.

تخلیه

گاهی اوقات، ماشین ظرفشویی در تخلیه مناسب مشکل دارد. ممکن است در شلنگ تخلیه گرفتگی وجود داشته باشد. همچنین ممکن است آب ظرفشویی بیش از حد کثیف شده باشد و سانسورهای موجود در ماشین لباسشویی کف صابون را به عنوان آب تشخیص ندهند. این باعث می شود چرخه تخلیه خیلی زود قطع شود.در ادامه بیشتر با کاربرد ظرفشویی آشنا می شویم

فرم درخواست تماس

قسمت های اصلی ظرفشویی

ما در این قسمت از مقاله تمامی قطعات و قسمت های اصلی ظرفشویی را برای شما شرح داده ایم. تعمیرآل همراه همیشگی شما تمامی تعمیر ظرفشویی بوش شما را با بالا ترین کیفیت برای شما انجام میدهد .

مکانیسم کنترل

مکانیسم کنترل در داخل درب پشت صفحه کنترل قرار دارد. بسیاری از واحدها از یک سیستم الکترو مکانیکی ساده استفاده می کنند. یک تایمر تعیین می کند که هر قسمت از چرخه چقدر طول می کشد و عملکرد مناسب را در زمان مناسب فعال می کند (مانند عملکردهای پخش کننده مواد شوینده، اسپری شستشو و تخلیه). واحدهایی که گرانتر هستند ممکن است یک سیستم کنترل کامپیوتری داشته باشند. 

ظرفشویی های مدرن همچنین دارای یک قفل در هستند که برای کارکرد واحد باید بسته شود. برخی نیز دارای قفل ایمنی کودک هستند.

تعمیرآل
کاربرد ماشین ظرفشویی
کاربرد ظرفشویی

شیر ورودی آب

شیر ورودی جایی است که آب منبع آب خانه وارد ماشین ظرفشویی می شود. و این شیر ورودی که در داخل ماشین ظرفشویی نصب می شود، باز و بسته می شود تا در طول یک چرخه، مقدار مناسب آب وارد آن شود. هنگامی که دریچه باز می شود، شیر ورودی آب، آب را به داخل دستگاه هدایت می کند.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی وظیفه خارج کردن آب کثیف ظروف را دارد.تا زمانی که عمل تخلیه آب به درستی انجام شود، ماشین ظرفشویی از عملکرد مناسبی برخوردار خواهد بود. این قطعه یکی از مهمترین قطعه های ظرفشویی محسوب می شود و به همین دلیل شرکت های سازنده به ساخت این قطعه اهمیت زیادی می دهند. در این صورت معیوب بودن این قطعه از ماشین ظرفشویی دستگاه به خوبی آب را تخلیه نمی کند.

مواد شوینده

مواد شوینده یکی از نکات مهم در هنگام آشنایی با کاربرد ظرفشویی است. مواد شوینده رسوبات معدنی یا سختی را در آب خنثی می کنند. آنها حاوی حلال‌هایی هستند که به حل شدن غذا کمک می‌کنند، مواد ساینده‌ای دارند که غذاهای های چسبیده را پاک می‌کنند. شما نمی توانید از هر ماده شوینده ای در ماشین ظرفشویی استفاده کنید. 


دلیل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

فقط شوینده هایی که مخصوص ماشین های ظرفشویی فرموله شده اند را باید استفاده کنید. سایر شوینده ها می توانند به ظروف آسیب برسانند یا آنقدر کف ایجاد کنند که ماشین ظرفشویی سرریز شود.

می توانید در ظرفشویی بشویید

ما در این قسمت از مقاله می‌خواهیم تمام وسایلی که می توانید در ماشین ظرفشویی بشویید را شرح دهیم و این یکی دیگر از کاربرد ظرفشویی می باشد.

دستکش فر سیلیکون

دستکش سیلیکون

دستکش های سیلیکونی در ماشین ظرفشویی ایمن هستند. آنها را روی قفسه بالایی قرار دهید و در یک چرخه شستشوی منظم قرار دهید.

دستگیره های لوازم خانگی

دستگیره های ظروف آشپزخانه

دستگیره های آشپزخانه خود را در یک کیسه توری قرار داده و در یک چرخه شست و شو بشویید.

اسفنج ها و دستگیره های کاغذی

حوله های کاغذی آشپزخانه

اسفنج ها و حوله های “کاغذی” قابل استفاده مجدد هستند و معمولاً از بامبو یا پنبه ساخته شده اند. شما به راحتی می‌توانید این کار را در یک چرخه منظم با غذایتان انجام دهید و دستمال ها بشویید.

سینی مایکروفر

سینی ماکروفر

به طور کلی، این میزهای گردان شیشه‌ای می‌توانید به داخل ماشین ظرفشویی روی قفسه پایینی بروند، اما همیشه بهتر است قبل از شستن آن در ماشین ظرفشویی، ابتدا دفترچه راهنمای مایکروفر خود را بخوانید.

قفسه ها کشو های یخچال

بخش میانی یخچال

بهتر از برای شست و شوی قفسه ها و کشوهای یخچال سبد بالایی ماشین ظرفشویی را بردارید تا جا به اندازه کافی برای شست و شو فراهم باشد.

سیب زمینی

سیب زمینی

سیب زمینی ها را در سبد بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید و یک چرخه شست و شو را شروع کنید.

لیف حمام و اسفنج حمام

لیف

از آنجایی که باکتریها دوست دارند در گوشه و کنار لیف ها و اسفنج های حمام کار رشد کنند، تمیز کردن آنها با دست بسیار سخت است. تمیز کردن آنها در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی یک راه راحت و کارآمد برای خلاص شدن از شر میکروب های تجمع یافته است.

برس مو، برس آرایش و مسواک

مسواک

موها را از برس بردارید تا از مسدود شدن مجرای فاضلاب جلوگیری کنید، سپس آنها را در سبد کارد و چنگال قرار دهید و در یک چرخه تمیز کردن منظم بشویید. همین امر در مورد برس‌های آرایشی شما نیز صدق می‌کند، اما اگر هر یک از این موارد دارای قطعات چوبی یا موهای طبیعی هستند، باید با دست شسته شوند، مسواک و سر مسواک شما را نیز می توان به این روش ضد عفونی کرد.

ظروف صابون و جا مسواکی

ظروف

ظروف صابون و جا مسواکی را به راحتی می توان با ماشین ظرفشویی ضد عفونی و تمیز کرد. برای ضد عفونی کردن این اجسام می توانید آن هارا در قفسه بالایی دستگاه قرار دهید و چرخه شست و شو را شروع کنید.

جا پودری لباسشویی

جاپودری ماشین لباسشویی

جا پودری ماشین لباسشویی با پودرهای لباسشویی و کف مسدود می شوند و گاهی اوقات ممکن است پشت آنها کپک بزند. بنابراین می توانید جا پودری را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید و چرخه شست و شو را کامل کنید.

قلّاده حیوانات خانگی

قلاده

 این اقلام از مواد مصنوعی مانند نایلونی، پلی استر و پنبه ساخته می شوند که می توانند در قفسه بالایی قرار گیرند. آنها را روی قفسه چسبانیده تا در جای خود بمانند، سپس آنها را در یک چرخه شستشوی منظم قرار دهید. (هرگز چیزی از جنس چرم را در ماشین ظرفشویی خود قرار ندهید)

اسباب بازی

اسباب بازی

اسباب‌ بازی‌ های پلاستیکی بچه‌ ها و حیوانات خانگی، که با باتری کار نمیکند یا نرم و لطیف باشد را میتوان با ریختن آنها در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی و قرار دادن آنها در یک چرخه شستشوی سبک تمیز و ضدعفونی کرد.

کلیدها

کلید

کلید ها یکی از آلوده ترین چیزهایی هستند که ما هر روز با خودمان حمل می کنیم. شما می توانید با قرار دادن کلید ها در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی و شروع یک شست و شوی منظم آن ها را ضد عفونی و می شوید.

ابزار باغبانی

لوازم باغبانی

قرار دادن ابزار باغبانی در ماشین ظرفشویی بهترین راه برای ضدعفونی کردن آنها و از بین بردن آفت ها و میکروب ها است. بهتر است اگر ابزار باغبانی شما دارای دسته های چوبی هستند از گذاشتن آنها در ماشین ظرفشویی خودداری کنید.


تمامی مواردی که می توانید آنها را با ماشین ظرفشویی بشویید و ضد عفونی کنید را برای شما شرح داده ایم و این از کاربرد ظرفشویی ها می باشد.

تعمیرآل

خرید ماشین ظرفشویی

ما در این قسمت از قصد داریم زمان خرید ماشین لباسشویی جدید را برای شما شرح دهیم.

 • پس از اتمام چرخه، ظروف شما داغ نیستند.
 • زنگ زدگی را می بینید. 
 • درب به درستی قفل نمی شود.
 • آب تخلیه نمی شود.

سوالات متداول ( FAQ )

آیا میشود از نمک ظرفشویی (به طور همیشگی) استفاده نکرد؟

بله؛ تنها در صورتی که از قرص” فینیش کوانتوم” اصلی استفاده کنید. در اینصورت ماشین ظرفشویی شما نه نیاز به جرمگیری دارد نه نمک.این قرص هارا میتوانید از مجموعه تعمیرآل سفارش دهید.

برای شستن ظروف بسیار کثیف و چرب از چه برنامه ای استفاده کنیم؟

برنامه “Heavy” بهترین برنامه برای شست و شوی سخت و قابلمه ها و بشقاب های بسیار کثیف میباشد. (با دمای ۶۶ الی۷۰ درجه سانتی گراد).

برای ضدعفونی کردن ظروف از چه برنامه ای میتوان استفاده کرد؟

برنامه “Santize” برای ضدعفونی در دمای بالای آب طراحی شده است تا ظروف به خوبی شسته شوند.

وظیفه نمک در ماشین ظرفشویی چیست؟

کاهش سختی و فشار آب که باعث خط و خش افتادن روی ظروف میشود ،از بین بردن رسوبات آهکی ماشین ظرفشویی، افزایش طول عمر دستگاه و بهبود کیفیت شست و شو و سالم بودن رزین؛ تماما به ریختن دائم و به موقع نمک امکان پذیر است.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی کاربرد ظرفشویی و طرز استفاده صحیح از ماشین و سایر وسایل آشپزخانه پرداختیم . برای اطلاعات و آموزش بیشتر وسایل آشپزخانه و نحوه صحیح استفاده از آن به سایت تعمیرال مراجعه کنید و یا با شماره های ثبت شده با ما در تماس باشید.

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

منبع.indeed.com

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...