You are currently viewing سیم ارت لباسشویی و خطر برق گرفتگی
سیم ارت و خطر برق گرفتگی در لباسشویی

سیم ارت لباسشویی و خطر برق گرفتگی

گاهی شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که در هنگام استفاده از لوازم برقی خانگی خود مانند لباسشویی، با لمس سیم ارت لباسشویی (earth-wire-Washing)، مور مور شدن و برق گرفتگی ضعیفی را در بدن خود احساس کنید، این امر در واقع به دلیل جریان برگشتی برق ضعیف به بدنه دستگاه اتفاق خواهد افتاد که به خودی خود برای بدن انسان خطر برق گرفتگی را به همراه نخواهد داشت.

CTA

سیم ارت لباسشویی

علت این است که دستگاه های الکترونیکی در بخش مدار خود به منظور تخلیه بار اضافی از یک سیم رسانا متصل به زمین استفاده خواهند نمود، در دستگاه هایی مانند ماشین لباسشویی این سیم در داخل بدنه دستگاه تعبیه شده است و از آنجا که محل قرارگیری ماشین لباسشویی بر روی زمین خواهد بود به این ترتیب بار الکتریکی اضافه وارد زمین خواهد شد.

اما گاهی به دلیل عدم صحت سیم ارت داخلی ماشین لباسشویی مجبور به سیم کشی بیرونی اتصال به زمین خواهیم بود که گاها به علت عدم توجه به سیم کشی صحیح، اتصال زمینه خطرات جدی گریبان گیرمان خواهد شد، در این مقاله به بررسی اتصال اشتباه سیم ارت لباسشویی به لوله های آب و عواقب آن خواهیم پرداخت، در ادامه با ما همراه باشید. 

تعمیرآل

مطالب پیشنهادی:تعمیر کولر گازی سامسونگ

نحوه اتصال سیم ارت لباسشویی

ماشین لباسشویی مانند بیشتر دستگاه های الکتریکی منبع تخلیه بار الکتریکی به نام سیم ارت دارند. در بیشتر ساختمان های امروزی سیم ارت ماشین لباسشویی در داخل پریز های برق برای تمام ساختمان قرار داده شده است تا بار الکتریکی اضافی را به داخل زمین ارسال کند. در ساختمان هایی که سیم ارت خروجی متصل نشده است، معمولا از شیر آب استفاده می کنند. البته این روش باعث ایجاد برق بسیار خفیفی در لباسشویی شما خواهد شد ولی خطرناک نیست.

به هر حال می توانید برای اینکه خیال شما از بابت بار اضافی لباسشویی راحت باشد، هنگامی که از آن استفاده نمی کنید؛ آن را از پریز بکشید.
همه ماشین های لباسشویی سیمی به نام سیم ارت دارند که در برخی ساختمان ها که چاه ارت دارند، می توان این سیم را از طریق پریز برق به ارت ساختمان متصل کرد ولی در بسیاری از ساختمانها که این مورد وجود ندارد، افراد این سیم را به شیر آب متصل می کنند که تا حدی می تواند همان عملکرد را داشته باشد.
 

سیم ارت و خطر برق گرفتگی در ماشینهای لباسشویی
سیم ارت لباسشویی

نصب صحیح سیم ارت لباسشویی

همانطور که قبل تر به آن اشاره شد، سیم ارت لباسشویی وظیفه تخلیه و انتقال بار اضافی موجود در دستگاه به زمین را خواهد داشت به طوری که با انجام صحیح این فرایند احتمال وجود برق در بدنه دستگاه به صفر خواهد رسید تا از وقوع خطرات بعدی نظیر برق گرفتگی جلوگیری کند، بنابراین اهمیت سلامت سیم ارت در لوازم برقی خانگی و یا صحت در نحوه اتصال سیم ارت به زمین، بسیار بالاست.

CTA
سیم ارت لباسشویی

اگر به اشتباه سیم های ارت به قطعات فلزی وصل شوند و یا در صورت عدم اتصال مقاوم به زمین در اثر جابه جایی به اجسام فلزی متصل شوند احتمال خطر برق گرفتگی و خطراتی نظیر آتش سوزی را بسیار بالا خواهند برد، یکی از این اتصالات ناصحیح، اتصال سیم ارت به لوله فلزی آب خانه خواهد بود که در ادامه به خطرات و عواقب آن خواهیم پرداخت.
در صورتی که لباسشویی شما دچار مشکل شده و یا سیم ارت دستگاه متصل نمی شود؛ می توانید از خدمات تعمیر ماشین لباسشویی تعمیرآل استفاده نمایید.

سیم ارت و خطر برق گرفتگی در ماشینهای لباسشویی
سیم ارت لباسشویی

ویدیو سیم ارت لباسشویی

اتصال سیم ارت به لوله فلزی

یکی از پرخطرترین اتفاقاتی که ممکن است در زمینه اتصالات ناصحیح سیم ارت لباسشویی به وقوع بپیوندد، اتصال سیم تخلیه انتقال بار اضافی ماشین لباسشویی به لوله فلزی جریان آب خانگی خواهد بود، این مسئله نه تنها موجب به خطر افتادن جان شما و اعضای خانواده تان می شود بلکه برای تمامی ساکنان ساختمان و همسایگان شما تهدیدی جدی به شمار می آید ،

به طوری که با مورد استفاده قرار گرفتن آب شهری توسط هر یک از اهالی محل سکونت شما خطر شوک و در نهایت برق گرفتگی و همچنین احتمال مرگ افراد بسیار بالا خواهد رفت.

فرم درخواست تماس

این مسئله به علت انتقال برق ناگهانی موتور و یا المنت ماشین لباسشویی به لوله فلزی آب و در نهایت برق دار شدن آب اتفاق خواهد افتاد، در انتها به راهکار هایی برای جلوگیری از بروز این اتفاق اشاره خواهیم داشت.

سیم ارت و خطر برق گرفتگی در ماشینهای لباسشویی
سیم ارت و خطر برق گرفتگی در ماشینهای لباسشویی

راهکار هایی برای پیشگیری اتصال نادرست سیم ارت لباسشویی

  1. قبل از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی خود از اتصال صحیح سیم ارت اطمینان حاصل کنید.
  2. هر شش ماه یک بار به منظور سرویس و بررسی ماشین لباسشویی خود با کارشناس مربوطه تماس حاصل کنید.
  3. در صورت از بین رفتن اتصال ارت ماشین لباسشویی خود به منظور تعمیر و یا سیم کشی مجزای اتصال به زمین، مسئله را با کارشناس واجد شرایط در میان بگذارید تا با راهنمایی دقیق به صحیح ترین شکل ممکن اقدام به نصب سیم ارت لباسشویی کنید.
  4. در صورتی که از صحت اتصالات سیم ارت دستگاه خود اطمینان دارید اما هنوز هم با جریان برق ضعیف در بدنه دستگاه خود مواجه هستید، پریز برق و سیم کشی خانه یا محل مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید.
  5. برای بررسی وجود جریان برق در بدنه ماشین لباسشویی خود ترجیحا از فازمتر استفاده کنید و در صورت نداشتن فازمتر با لمس پشت دستتان به بدنه دستگاه می توانید به بررسی این امر بپردازید.

چرا دیگ ماشین لباسشویی برق دارد؟

ممکن است گاهی اوقات متوجه شویم که هنگام روشن کردن و دست زدن به ماشین دچار برق گرفتگی نمی شویم، اما هنگام گذاشتن یا بیرون آوردن لباس از ماشین لباسشویی احساس برق گرفتگی می کنیم.

  1. ممکن است سیم های اتصال داخلی ماشین لباسشویی از بین برود و در نتیجه شاهد برق گرفتگی در دیگ ماشین لباسشویی باشیم.
  2. ممکن است خازن گیر در واشر مشکل داشته باشد، در این حالت وقتی واشر را لمس می کنیم، برق در آن مشاهده می شود.
  3. همچنین، کهنه شدن یا از بین رفتن اجزای دستگاه ممکن است باعث ایجاد برق در ماشین لباسشویی شود.
سیم ارت و خطر برق گرفتگی در ماشینهای لباسشویی
سیم ارت لباسشویی

چگونه مشکل برق دار بودن لباسشویی را حل کنیم؟

برای حل این مشکل ابتدا دو شاخه را برگردانید.
اگر با معکوس کردن دو سوکت مشکل حل نشد، باید یک سیم زمین را از ماشین لباسشویی به لوله فلزی آشپزخانه وصل کنید

اگر دستگاه نشتی دارد، فوراً آن را تعمیر کنید
همچنین، مطمئن شوید که قطعات الکترونیکی و اقلام موجود در دستگاه شما ایمن هستند
سیم ارت لباسشویی

سوالات متداول ( FAQ )

چرا بدنه لباسشویی برق گرفتگی دارد؟

هنگامیکه بدنه لباسشویی برق دارد این مشکل مرتبط با سیستم ارت برق ساختمان میباشد و باید با برق کار تماس بگیرید یا کف پاهایتان را عایق کنید. میتوانید یک قالی در مکانی که لباسشویی قرار دارد بی اندازید یا از دمپایی و پاپوش استفاده کنید.

چرا مخزن (دیگ) لباسشویی، برق دارد؟

آسیب دیدن سیم اتصالات داخل دیگ لباسشویی، خرابی خازن و المنت میتواند از دلایل بروز این مشکل باشد.

تعمیرکار لباسشویی چه زمانی در محل حاضر میشود؟

تا کمتر از ۶۰ دقیقه پس از ثبت سفارش ؛ کارشناس متخصص با شما تماس می گیرند و زمان مراجعه را با خود شما هماهنگ می کنند.

نتیجه گیری

همانطور که قبلا گفته شد بدون وجود سیم ارت لباسشویی وجود بدنه فلزی یا داخل ماشین لباسشویی می تواند برای ما بسیار خطرناک باشد و در صورت مشاهده و احساس برق در اولین فرصت باید ماشین لباسشویی را از برق جدا کرده و نسبت به رفع عیب آن اقدام کنید. برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دستگاه و جلوگیری از هرگونه مشکل،به سایت تعمیرآل مراجعه کنید.

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

منبعQuora

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...