You are currently viewing آشنایی با ظرفیت ماشین لباسشویی و نحوه اندازه گیری آن
آشنایی با ظرفیت ماشین لباسشویی و نحوه اندازه گیری آن

آشنایی با ظرفیت ماشین لباسشویی و نحوه اندازه گیری آن

ظرفیت ماشین لباسشویی ( Washing machine cap) یکی از مهم ترین ویژگی های آن است که در حین خرید باید به آن توجه ویژه شود. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به زودی قصد خرید ماشین لباسشویی دارید، این مولفه مهم را از یاد نبرید.

ماشین لباسشویی های موجود در بازار با توجه به نیاز مشتریان دارای ظرفیت های متفاوتی هستند. شما می توانید با در نظر گرفتن عوامل گوناگون ظرفیت مورد نیاز خود را تعیین نموده و سپس اقدام به خرید کنید. جالب است بدانید که انتخاب صحیح ماشین لباسشویی موجب صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و برق شده و ضمن شستشوی بهتر البسه، احتمال خرابی دستگاه را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

انتخاب ظرفیت لباسشویی

سبک زندگی شما یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب ماشین لباسشویی با ظرفیت مناسب است. برخی از افراد در زمان خرید ماشین لباسشویی ظرفیت دستگاه را بر اساس تعداد اعضای خانوار انتخاب می کنند. این در حالی است که برخی دیگر تمایل دارند لباس های کثیف را جمع آوری نموده و پس از این که به حجم مورد نظر رسیدند، بشویند.

حتی دسته ای از افراد ظرفیت ماشین لباسشویی را به گونه ای انتخاب می کنند که قادر به شستشوی ملحفه، پرده و حتی پتو باشد. تمام این عوامل دست به دست هم داده و موجب تفاوت در انتخاب ظرفیت ماشین لباسشویی می شوند.

ظرفیت ماشین لباسشویی
ظرفیت ماشین لباسشویی

تعیین ظرفیت لباسشویی برحسب وزن لباس های خشک و خیس؟

آیا تابحال این سوال را از خود پرسیده اید که ظرفیت ماشین لباسشویی را بر حسب لباس خشک اندازه گیری می کنند یا لباس های خیس؟

اگر پاسخ این سوال را نمی دانید، بدون شک در هنگام خرید ماشین لباسشویی با مشکلات جدی مواجه خواهید شد. برای مثال ممکن است نسبت به خرید دستگاهی با ظرفیت کمتر از ظرفیت مورد نیاز و یا بیشتر از آن اقدام کنید. جالب است بدانید که کارخانه های تولید کننده ماشین های لباسشویی ظرفیت آن ها را بر اساس وزن لباس های خشک مشخص می کنند. به عنوان مثال بر اساس نظر این کارخانه ها، ماشین های لباسشویی دارای ظرفیت ۷ کیلوگرم، می توانند ۷ کیلوگرم لباس خشک را در طول یک چرخه شستشو دهند.

در نظر داشته باشید لباس ها در حین شست و شو خیس می شوند و طبیعتا وزن آنها نیز بیشتر می شود پس مقدار کمتری از ۷ کیلوگرم لباس داخل لباسشویی بیندازید.

تعمیرآل

افزایش وزن لباس ها

همان گونه که می دانید، خیس شدن لباس ها باعث افزایش وزن آن ها می گردد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که وزن لباس های خشک پس از خیس شدن تا سه برابر افزایش می یابد. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست. چرا که ظرفیت ماشین لباسشویی را بر حسب وزن لباس های خشک اندازه می گیرند. بنابراین کارخانه های سازنده این دسته از دستگاه ها را به گونه ای طراحی کرده اند که تحمل وزن لباس ها در حالت خیس را نیز دارا می باشد.

ظرفیت ماشین لباسشویی
ظرفیت ماشین لباسشویی

تعیین ظرفیت ماشین لباسشویی بر اساس تعداد اعضای خانواده

لازم به ذکر است که امکان تعیین ظرفیت ماشین لباسشویی بر اساس تعداد اعضای خانواده نیز میسر است. بدون شک آن دسته از خانواده هایی که بزرگ تر بوده و دارای اعضای بیشتری هستند، در مقایسه با خانواده های کوچک تر به مراتب لباس های بیشتری را کثیف می کنند. همین موضوع موجب شده است که این خانواده ها نیازمند ماشین های لباسشویی با ظرفیت بالاتر باشند. این در حالی است که دستگاه های دارای ظرفیت کمتر برای خانواده های کم جمعیت تر مناسب هستند.

اگر جزء خانواده های ۱ الی ۲ نفره هستید، ماشین لباسشویی ۵ تا ۶ کیلوگرم برای شما کافی است. این در حالی است که ظرفیت ماشین لباسشویی مناسب برای خانواده های ۲ تا ۳ نفره ۷ کیلوگرم می باشد. اما اگر خانواده ای ۳ تا ۴ نفره هستید، خرید ماشین های لباسشویی ۸ کیلوگرمی بهترین گزینه برای شما است. گفتنی است که استفاده از ماشین های لباسشویی ۹ کیلوگرمی به خانواده های ۴ تا ۵ نفره و بیشتر توصیه می شود.

ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا

جالب و در عین حال لازم است بدانید که در صورت رعایت تناسب میان ظرفیت ماشین لباسشویی و تعداد اعضای خانواده می توانید میزان مصرف آب و برق را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. بسیاری از افراد ماشین های لباسشویی دارای ظرفیت زیاد را به امید افزایش تعداد اعضای خانواده در آینده خریداری می کنند. چنین افرادی باید بدانند که این کار باعث افزایش مصرف انرژی شده و هزینه های آب و برق را سرسام آور می سازد. بنابراین سعی کنید که برای تعیین ظرفیت ماشین لباسشویی تعداد افراد خانواده در آینده را ملاک قرار ندهید!

ظرفیت ماشین لباسشویی
ظرفیت ماشین لباسشویی

انتخاب ظرفیت لباسشویی با در نظر گرفتن کاربرد آن

اگر چه بسیاری از خانواده ها دارای اعضای کمی هستند، اما عادت دارند لباس های کثیف خود را جمع آوری نموده و آن ها را به یکباره بشویند. اگر شما هم به این دسته از افراد تعلق دارید، انتخاب ظرفیت ماشین لباسشویی بر اساس تعداد اعضای خانواده نمی تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. در چنین حالتی بهتر است وزن لباس هایی که قصد شستشوی آن ها را دارید، تعیین کنید. به عنوان مثال وزن ۵ پیراهن را یک کیلوگرم در نظر می گیرند. بر همین اساس یک پیراهن و یک شلوار جین نیز وزنی معادل یک کیلوگرم دارند.

وزن مناسب لباسشویی

بر اساس تخمین تقریبی وزن هر یک از لباس های مورد نظر می توانید وزن کلی آن ها را به دست آورده و با در نظر گرفتن ظرفیت ماشین لباسشویی وزن مناسبی از لباس ها را درون آن بریزید. وزن مناسب به وزنی گفته می شود که به طور قابل توجهی از ظرفیت ماشین لباسشویی کمتر نباشد، تا موجب افزایش مصرف برق نشود. در عین حال این وزن باید از ظرفیت مذکور نیز چندان بیشتر نباشد که باعث شود لباس ها به درستی تمیز نشده و دستگاه نیز آسیب ببیند.

به یاد داشته باشید که ظرفیت ماشین لباسشویی بیانگر حداکثر وزنی است که دستگاه توانایی شستشوی آن را دارد. بنابراین هرگز بیش از حد توان دستگاه آن را پر نکنید تا دستگاه آسیب جدی نبیند.

تعمیرآل
ظرفیت ماشین لباسشویی
ظرفیت ماشین لباسشویی

نحوه بارگیری لباسشویی

فقط لباس ها را در آن قرار دهید تا پر شود، درست است؟ خوب، به این سادگی نیست. بارگذاری بیش از حد ماشین لباسشویی یک اشتباه نسبتاً رایج است، زیرا بسیاری از مردم تصور می کنند زمانی که ماشین لباسشویی تا لبه پر است پر است. کاری که آنها اساساً با این کار انجام می دهند این است که هیچ فضایی برای چرخاندن لباس ها یا آب برای پر کردن درست درام باقی نمی گذارند تا مواد شوینده بتواند به گردش درآید. با بارگذاری بیش از حد دستگاه، نه تنها در آینده با خطر خرابی مکانیکی مواجه می شوید، بلکه خود فرآیند شستشو را نیز مختل می کنید.

پر شدن بیش از حد ماشین لباسشویی

​​طول عمر ماشین لباسشویی و خشک کن کم می شودباعث مشکلاتی در پمپ تخلیه دستگاه می شود و آب به خوبی تخلیه نمی شود
لباس هارا کثیف تحویل نمی دهدپر شدن بیش از حد لباسشویی

پر شدن دستگاه کمتر از ظرفیت تعیین شده

عدم تعادل در طول چرخه شست و شوصرف هزینه بالا برای هر اتفاق
عدم توانایی در چرخش لباسشوییپر شدن دستگاه کمتر از ظرفیت تعیین شده

سوالات متداول ( FAQ )

آیا ظرفیت و وزن لباسشویی با احتساب لباسهای خیس است یا خشک؟

وقتی که وزن لباسشویی را مشاهده میکنید برای مثال: ۷کیلویی،۸کیلویی و… ، منظور لباسهای خشک میباشد. به همین علت توجه داشته باشید هنگامیکه لباس ها را داخل مخزن قرار میدهید حدود یک وجب از بالای لباس ها فضای خالی وجود داشته باشد تا شست و شو و آبکشی به نحوه صحیح انجام شود.

کدام ظرفیت ماشین لباسشویی بهتر است؟

وزن لباسشویی بستگی به تعداد خانوار مصرف کننده و نوع مصرف دارد. مثلا برای خانواده یک یا دونفذه لباسشویی ۷کیلویی و برای خانواده بالای سه نفر میتوان از ۹ کیلویی و ۱۲ کیلویی استفاده کرد. اما لباسشویی هایی با وزن پایین تر معمولا بهتر است زیرا لرزش کمتر و هزینه تعمیرات کمتری دارند.

انداختن لباس های کم داخل لباسشویی آیا مشکلی ایجاد میکند؟

شستن لباس با لباسشویی کمتر از ظرفیت آن، مشکلی ایجاد نمی کند. ولی باید مقدار لباس ها به اندازه ای باشد که در مصرف آب و برق زیاده روی نشود.

چقدر پودر برای شستن لباس ها در ماشین لباسشویی بریزیم؟

برای لباس های خیلی کثیف لازم است محفظه پودر را پر کنید (اما نه تا حدی که پودر از جاپودری سرازیر شود) اما اگر لباسهایتان کمتر کثیف است و لازم نیست محفظه را از پودر لباسشویی پر کنید، نصف یا حتی کمتر کافی خواهد بود.

منبع: Homesteady

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...