You are currently viewing علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای
علت یخ زدن کولر گازی پنجره ایی

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای

در این مقاله تمامی دلایل برای یخ زدن کولر گازی پنجره ای (Freezing window air conditioner) در حین کار به شما آموزش داده میشود . اگر شما هم کولر گازی پنجره ایی دارید و دستگاهتان به مشکل خورده است میتوانید برای هر گونه تعمیرات با ما تماس حاصل فرمایید.


شمال تهران

۲۲۷۵۷۲۱۶


جنوب تهران

۳۳۴۷۰۱۶۳دفتر مرکزی

۷۷۵۱۶۲۰۷


شرق تهران

۷۷۹۰۵۲۰۱مرکز تهران

۶۶۴۸۷۲۵۵


غرب تهران

۴۴۵۵۷۴۳۸


ضعیف بودن جریان هوا

سیستم کولر گازی شما برای کارکرد صحیح به جریان آزاد هوای عبوری از سیم پیچ ها بستگی دارد و اگر گرد و غبار، زباله یا سایر موانع روی خود کویل ها ایجاد شود، مبرد خنک شده در کویل ها نمی تواند گرما را به خوبی از اتاق جذب کند و در عوض ممکن است آن را از رطوبت روی سیم پیچ ها جذب کند و باعث یخ زدن کولر گازی پنجره ای شود.

مسدود بودن کویل ها

راه حل برای کویل های مسدود شده معمولاً چیزی پیچیده تر از تمیز کردن خوب نیست . این امر مستلزم برداشتن کولر گازی پنجره ای شما از کنار پنجره، برداشتن پوشش جلو و برداشتن ژاکت فلزی بیرونی است ،که به شما دسترسی به قسمت های داخلی میدهد تا آنها را تمیز کنید.

تمیز کردن کویل های کولر گازی

دستگاه را به خارج از منزل بیاورید و طبق دستورالعمل سازنده، کویل های جلو و عقب را با یک پاک کننده کویل کولر گازی اسپری کنید. این کار از یخ زدن کولر گازی پنجره ای شما جلوگیری میکند. در صورت لزوم، کویل ها را با شلنگ بشویید (بعضی از پاک کننده ها “خودشان آبکشی می شوند”، اما قبل از اینکه آبکشی نکنید، مطمئن شوید که کویل ها تمیز هستند). تیغه های فن روی فن بزرگ در پشت دستگاه را پاک کنید.

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ایی
علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای

تمیز کردن فیلتر هوا

اگر فیلتر هوایی که هوا از طریق آن جریان می یابد با گرد و غبار، خاک یا زباله هایی مانند موهای حیوانات خانگی مسدود شود، جریان هوا مسدود می شود. حتما فیلتر جلوی دستگاه را تمیز کنید. فیلتر به تمیز نگه داشتن کویل ها کمک می کند و باید هر ماه در طول فصل سرمایش چک و یا تمیز شود. شما میتوانید برای هر گونه تعویض فیلتر و تعمیر کولر گازی خود سفارش تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

درست کار نکردن سیستم تخلیه

کویل‌های اپراتور داخلی گرما را جذب می‌کنند همچنین باعث می‌شود که رطوبت روی کویل‌ها متراکم شود. کولر گازی دارای تابه و لوله زهکشی است که اجازه می‌دهد این رطوبت به بیرون از خانه تخلیه شود، اما اگر این سیستم تخلیه مسدود شود، رطوبت اضافی روی کویل‌ها جمع می‌شود و با خارج شدن گرما منجمد شده ،این امرموجب یخ زدن کولر گازی پنجره ای شما میشود.

فرم درخواست تماس

بررسی تنظیمات ترموستات و فن

در برخی موارد، تنظیم سرعت فن بسیار پایین در حالی که ترموستات روی دمای پایین تنظیم شده است، از انتقال مناسب گرمای کولر گازی از داخل به خارج جلوگیری می کند و باعث یخ زدن کولر گازی پنجره ای میشود . گاهی اوقات این کار برای به حداقل رساندن صدای دستگاه انجام می شود، اما اگر دستگاه سخت کار می کند تا دمای داخلی را پایین بیاورد، باید با سرعت فن نسبتاً بالایی کار کند تا هوای زیادی در سیم پیچ ها به گردش درآید.

تنظیمات فن

تنها مواقعی که باید از تنظیمات فن کم استفاده کنید، زمانی است که رطوبت بیرون به طور غیرعادی زیاد است و تهویه هوا برای خشک نگه داشتن اتاق مشکل دارد. جریان هوای کمتر از طریق سیستم می تواند به رطوبت زدایی دستگاه کمک کند و کمک میکند تا از یخ زدن کولر گازی پنجره ای جلوگیری شود. میتوانید برای هر گونه تعمیر کولر گازی خود با مجموعه تعمیرال تماس حاصل فرمایید تا خدماتی با کیفیت دریافت نمایید.

تنظیمات ترموستات

به طور مشابه، می‌توانید ترموستات را چند درجه افزایش دهید تا دستگاه مجبور به گردش چنین مبرد یخی نباشد. به عنوان یک قاعده کلی، سیستم های تهویه مطبوع طوری طراحی شده اند که تا حدود ۶۸ درجه خنک شوند. آنها ممکن است سرد تر شوند، اما کاهش درجه حرارت می تواند باعث یخ زدن کولر گازی پنجره ای شما بشود.

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ایی
یخ زدن کولر گازی پنجره ای

سطح مبرد پایین است

مشکل بالقوه دیگر این است که کویل های کولر گازی ممکن است نشتی آهسته داشته باشند و باعث کم شدن مبرد دستگاه شود. این باعث جریان کم در داخل واحد می شود، و اگرچه واحد همچنان به خنک شدن ادامه می دهد، اما این کار را به طور موثر انجام نمی دهد .این یکی از مهمترین دلایل برای یخ زدن کولر گازی پنجره ای است.

 از آنجایی که مبرد کمتری در سیستم وجود دارد، با تبدیل شدن از مایع به گاز، باید به میزان قابل توجهی منبسط شود و انبساط بیشتر به دمای پایینترین تبدیل می‌شود که میتواند به سرعت هر رطوبتی را منجمد کند.

مبرد مورد استفاده در تهویه مطبوع قدیمی فریون بود (که برای لایه ازن مضر است)، اما مدل های جدیدتر از برندهای سازگار با محیط زیست استفاده می کنند. با این حال، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده در حال حاضر “پر کردن” مبرد خود را ممنوع می کند، همانطور که در قدیم انجام می شد.

مبرد کم نشان دهنده نشتی است و سازمان باید قبل از شارژ مجدد دستگاه با مبرد، نشتی ها را توسط تکنسین خبره پیدا کرده و برطرف کند.

تعمیرآل

کولر گازی بزرگ است

اگر تهویه مطبوع پنجره ای برای اتاق مورد استفاده آن بزرگ باشد، یخ می تواند ایجاد شود. یک کولرگازی بزرگ اغلب چرخه کوتاهی دارد و اغلب روشن و خاموش می شود. این امر از گردش هوای خوب جلوگیری می کند که معمولاً هوای مرطوب را از متراکم شدن روی کویل های خنک کننده و یخ زدن جلوگیری می کند.

دمای بیرون بسیار پایین است

تهویه مطبوع زمانی که هوای بیرون تقریباً زیر ۶۲ درجه است کار نمی کند. راه اندازی AC در زمانی که دمای بیرون خیلی پایین است می تواند باعث سرد شدن مبرد شود به طوری که رطوبت هوای اتاق را قبل از اینکه حتی بتواند در سیم پیچ ها به گردش دربیاید منجمد می کند.

 اگر به دنبال خنک کردن خانه در زمانی هستید که دمای هوای بیرون ملایم است، گاهی اوقات بهتر است به جای اجرای AC، پنجره ها را باز کنید.

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ایی
علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای

مشکلات کمپرسور

یک کمپرسور ناکارآمد که مبرد را به درستی پمپ نمی کند، ممکن است سیم پیچ ها را به اندازه کافی خنک نکند تا کنترل سرمای دستگاه را خاموش کند. در عوض، دما ممکن است درست بالاتر از سطحی باشد که باعث خاموش شدن خودکار AC شود. از آنجایی که سیم پیچ به طور مداوم خنک می ماند، رطوبت متراکم در نهایت باعث ایجاد یخ می شود.

متأسفانه، یک کمپرسور بد معمولاً قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود. با کولرگازی های پنجره ای، اغلب جایگزین کردن کل واحد به جای سرمایه گذاری در تعمیر یا تعویض کمپرسور عملی تر است.


سوالات متداول ( FAQ )

چرا AC من کار می کند اما خنک نمی شود؟

ممکن است سیم‌پیچ مسدود شده باشد،که میتواند منجر به گرفتگی جدی شود که می تواند باعث اختلال درعملکرد سیستم شود.

چرا کولر گازی من هوای گرم را خارج می کند؟

ممکن است سطح مبرد دستگاه شما پایین باشد.

عمر کمپرسور کولرگازی چقدر باید باشد؟

کمپرسور کولر گازی شما باید تمام طول عمر کولر گازی شما را دوام بیاورد، با این حال، اگر کولر گازی شما برای فضایی که در آن خنک می شود بسیار کوچک باشد یا اگر کولر خود را به خوبی نگهداری نکنید، ممکن است آنقدر دوام نیاورد.

وقتی کولر گازی پنجره ای کار نمی کند چه کنیم؟

اغلب این مشکل کولر گازی پنجره ای را می توان تنها با وصل کردن سیم جدا شده از پریز برطرف کرد.اگر نتیجه ای نداد با سرویسکار متخصص کولرگازی تماس بگیرید.

نتیجه گیری

وقتی کولر گازی پنجره ای شما خنک نمی کند ممکن است نیاز به شارژ مجدد با مبرد داشته باشد، اما به احتمال زیاد فقط باید تمیز شود. بابت دیگر ایرادات احتمالی کولرگازی نیز این مقاله را گرد هم آوردیم تا دیگر سوالی در این باره ذهن شما عزیزان را مشغول نکند.

منبع: walmart.com

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...