You are currently viewing نحوه کار مایکروفر به زبان ساده
نحوه کار مایکروفر به زبان ساده

نحوه کار مایکروفر به زبان ساده

در این قسمت با ما باشید تا نحوه کار مایکروفر (How the microwave works) را با یکدیگر بیاموزیم. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده روز افزون شرکت های سازنده لوازم خانگی و برقی از تکنولوژی روز در این دستگاه ها، لوازم خانگی و برقی مدرن روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند، امروزه اگر نگاهی به خانه های ایرانی بیندازیم، لوازم خانگی مدرن و تمام اتوماتیک در اکثر خانه های ایرانی به چشم می‌خورد، شناخت و نحوه ی کارکرد دستگاه یکی از اصول اولیه کار با لوازم خانگی است، و یکی از محبوب ترین لوازم خانگی، که آسایش و راحتی بسیاری برای ما به همراه دارد “مایکروفر ها” هستند.

تعمیر مایکروفر ال جی

مایکروفر چگونه کار میکند

اختراع مایکروویو یکی از عوامل سهولت در زندگی انسان ها و تحولات تاریخ بشر بوده است. آنها، مانند همه بزرگترین اختراعات تمام دوران ، شما را از خرج کردن با ارزش ترین دارایی خود، یعنی زمان ، نجات می دهند. مایکروفر ها نه تنها به شما اجازه می دهد غذا را گرم کنید، بلکه به شما امکان می دهد غذا را بپزید. اگر شما فردی هستید که یک مایکروویو جدید تهیه کرده اید و از نحوه کار مایکروفر خود بی اطلاع هستید، باید به نکاتی که در این مقاله آورده شده توجهی داشته باشید.

برنامه های پخت Microwave

هر برند و مدلی عملکردهای خاص خود را دارد. بنابراین، نحوه کار مایکروفر با خواندن دفترچه راهنما شروع می شود. راهنمای کاربر را بخوانید تا در مورد نحوه کار مایکروفر خود بیشتر بدانید.قبل از استفاده از مایکروویو، تمام دستورالعمل ها را بخوانید و توجه داشته باشید مانند هر وسیله دیگری، هنگام استفاده توسط کودکان نظارت دقیق لازم است. برنامه های مایکروفر و نحوه کار مایکروفر را در فهرست پایین برایتان بیان کرده ایم؛

فرم درخواست تماس

دکمه ON/OFF

دکمه ON/OFF یا خاموش/روشن دستگاه؛ جهت به کار انداختن دستگاه و پایان دادن به عملیات گرم کردن مواد غذایی داخل ماکروفر تعبیه شده است.

دکمه START

از این دکمه برای راه اندازی دستگاه و شروع عملیات گرم کردن؛ استفاده کنید.

TIMER

از این دکمه برای انتخاب تایمر مایکروویو خود استفاده کنید. این علامت ممکن است در مدل های مختلف استفاده شود

STOP

این دکمه مایکروویو شما را در هر مرحله ای از کار، متوقف می کند.

۹۰ (وات)

توان خروجی مایکروویو ۹۰ وات را انتخاب کنید.

۶۰۰ (وات)

خروجی مایکروویو ۶۰۰ وات را انتخاب کنید.

۹۰۰ (وات)

توان خروجی مایکروویو ۹۰۰ وات را انتخاب کنید.

برنامه ها (Kg )

یک برنامه خودکار را انتخاب کنید.

قفل کودک

فعال و غیرفعال کردن (حدود ۴ ثانیه نگه دارید) قفل ضد کودک

۱۸۰ (وات)

خروجی مایکروویو ۱۸۰ وات را انتخاب کنید.

۳۶۰ (وات)

خروجی مایکروویو ۳۶۰ وات را انتخاب کنید.

نکات ایمنی در استفاده از ماکروفر

نکاتی مهم برای کاهش خطر آتش سوزی در داخل ماکروفر

نکاتی وجود دارد که هنگام استفاده از دستگاه و برای اطلاع از نحوه کار مایکروفر خود باید به آن ها توجه داشته باشید تا سلامت خود و غذایی که می‌خواهید داخل دستگاه قرار دهید را حفظ کرده باشید.

 • غذا را زیاد نپزید و هنگام استفاده از مایکروویو، پلاستیک یا سایر مواد قابل اشتعال در مایکروویو مراقب باشید.
 • اگر سیم دستگاه پیچ خورده؛ آن را قبل از قرار دادن غذا در مایکروویو، جدا کنید.
 • چنانچه مواد داخل Microwave مشتعل شد، درب مایکروویو را ببندید و برق را خاموش کنید، سپس سیم برق را از برق بکشید یا فیوز برق را خاموش کنید.
 • از ظروف مخصوص مایکروویو برای نگهداری غذا استفاده نکنید. محصولات کاغذی، ظروف آشپزی یا مواد غذایی را در زمانی که استفاده نمی کنید در سینی ماکروفر قرار ندهید.
 • به دلیل کشش سطحی مایع، مایعاتی مانند آب، قهوه یا چای می توانند بیش از حد از نقطه جوش خود گرم شوند، بدون اینکه به نظر بجوشد. هنگام خارج کردن ظرف از مایکروویو، همیشه داغی مایعات قابل مشاهده نیست؛ بنابراین مایعات را بیش از حد گرم نکنید. و بعد از گرم شدن ظرف را قبل از بیرون آوردن مدتی در مایکروویو بگذارید.
 • روغن یا چربی را برای سرخ کردن در مایکروویو گرم نکنید. کنترل دمای روغن در مایکروویو دشوار است.
 • غذاهایی با پوست ضخیم مانند سیب زمینی که قبل از پختن سوراخ می شوند را داخل ماکروفر قرار ندهید.
 • منافذ مایکروفر را نپوشانید یا مسدود نکنید.
 • اگر سیم یا دوشاخه آسیب دیده است، به درستی کار نمی کند، آسیب دیده یا افتاده است، از مایکروویو استفاده نکنید و در اسرع وقت با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید.
 • هنگام استفاده از مایکروویو مطمئن شوید که سینی شیشه ای و حلقه های غلتکی آن؛ در جای صحیح خود قرار دارند.

۸ چیزی که نباید در مایکروویو قرار دهید

نحوه کار مایکروفر به این صورت است که؛ در حالی که برای گرم کردن بسیاری از چیزها شگفت انگیز هستند، برخی از اشیا و مواد غذایی هستند که واقعاً نباید آنها را در Microwave قرار دهید. سعی کنید از این این ۸ نمونه اجتناب کنید:

 1. غذا را فقط در ظرف مخصوص مایکروویو قرار دهید. بهترین کار این است که در صورت وجود، از ظروفی که به همراه مایکروویو ارائه می شود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که ظروف قابل استفاده در مایکروویو هستند در غیر این صورت باعث آسیب به مایکروویو و غذا می شود.
 2. از یک درب ضخیم و گنبدی ساخته شده از پلاستیک بادوام که برای استفاده در مایکروویو برای پوشاندن غذا طراحی شده است، استفاده کنید. این امر پاشیدن غذا را محدود می کند.
 3. اجازه دهید غذا در زمانی که برایش تعیین کرده اید گرم شود. توصیه می شود تا زمانی که برنامه به موقع اجرا نشده است، درب مایکروویو را باز نکنید. با این حال، اگر باید برنامه را در این بین متوقف کنید، از دکمه “start/stop و یا دکمه مکث” استفاده کنید.
 4. فقط مواد غذایی قابل گرم کردن را در مایکروویو گرم کنید. همچنین غذای قدیمی‌تر از چهار روز را گرم نکنید زیرا غذا محل نگهداری باکتری‌ها شده و حرارت دادن؛ آن‌ها را به مایکروویو منتقل می‌کند و در نتیجه مواد غذایی تازه را آلوده می‌کند.
 5. مایکروویو خود را به طور مرتب تمیز کنید. از ژل یا اسپری آب در داخل مایکروویو استفاده نکنید. از یک حوله مرطوب برای تمیز کردن لکه ها و پاک کردن بقایای مواد غذایی استفاده کنید. از یک پارچه خشک برای پاک کردن گرد و غبار باقی مانده استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که غذا در مرکز حلقه شیشه ای قرار گرفته است. مرکز حلقه به سرعت گرم می شود.

مزایا و معایب مایکروفر

مانند همه چیزهایی که تا به حال وجود دارند، مایکروویوها نیز دارای معایب خاصی هستند. در این قسمت قصد داریم مزایا و معایب استاده از مایکروفر را برایتان شرح دهیم برخی افسانه های صرف، برخی ارزش بحث کردن دارند، برخی غیرقابل انکار! هدف این مقاله بررسی منصفانه مزایای مایکروویو در برابر برخی از معایب شناخته شده دستگاه های مایکروویو است. اما قبل از پرداختن به معایب، در اینجا خلاصه ای از مزایای مشهود اجاق های مایکروویو آورده شده است.

مزایای استفاده از ماکروفر

مایکروفر ها مزایا و خوبی های بسیار زیادی دارند که استفاده از آن ها را نسبت به دستگاه های اجاق گاز برای تمامی انسان ها راحت تر کرده. با ما همراه باشید تا از خوبی های داشتن یک دستگاه Microwave برایتان بگوییم؛

گرم کردن مجدد و سریع غذا

مهمترین مزیت استفاده از اجاق مایکروویو این است که گرم کردن غذای بسته بندی شده یا گرم کردن باقیمانده آن بسیار سریع و آسان است. هنگامی که یک مایکروویو غذا را گرم می کند، یک مگنترون امواج رادیویی ایجاد می کند که سپس انرژی گرمایی را مستقیماً به مولکول های هر چیزی که گرم می کند منتقل می کند. 

تعمیرمایکروفر بوش

برنامه های آشپزی دقیق

برنامه های آشپزی در اکثر مایکروویوها از قبل بارگذاری شده اند و به شما این امکان را می دهند که آنچه را که می خواهید بپزید انتخاب کنید. این روزها، مایکروویوهای جدید با تعداد زیادی دستور العمل از پیش بارگذاری شده برای تنظیم تایمر ارائه می شوند.

تمیز کردن آسان

یکی از برجسته ترین مزایای مایکروفر این است که تمیز کردن آن بسیار ساده است. در مایکروویو، غذا یا مایع به سرعت گرم شده و به سرعت پخته می شود. هنگام تهیه غذاهایی مانند سوپ، ممکن است پاشیده شدن زیادی وجود داشته باشد. تمیز کردن پس از هر بار استفاده، سلامت دستگاه را تضمین می کند. از آنجایی که نمی خواهید مواد غذایی یا مایعی در داخل مایکروویو شما جمع شود، تنها چیزی که نیاز دارید یک کلیک به روی این مطلب می باشد تا با نحوه تمیز کردن ماکروفر در ۵ دقیقه آشنا شوید.

می توان از آن برای یخ زدایی مواد غذایی استفاده کرد

می‌توانید در حین انجام کارهای معمولی خود با استفاده از گزینه یخ زدایی، غذا را در مایکروویو قرار دهید تا یخ‌زدایی شود. و هنگامی که کارهایتان را تمام کردید، می‌توانید به سرعت اقلام یخ‌زدایی شده را بدون اینکه ساعت‌ها منتظر بمانید تا یخ‌زدایی شود، آماده کنید.

نحوه کار مایکروفر های جدید که دارای عملکرد دوگانه یخ زدایی هستند بسیار راحت بوده، زیرا می توانید مواد غذایی را مطابق با وزن آن، یخ زدایی کنید.

نکته

ایمن برای کودکان 

استفاده از مایکروویو برای کودکان در سن کافی نسبت به استفاده از اجاق گاز یا اجاق گاز، گزینه ای بسیار امن تر است. برخلاف اجاق‌های معمولی یا اجاق‌های گازی که دود و گرمای بیشتری در آشپزخانه منتشر می‌کنند، مایکروفر کمترین دود و گرما را تولید می‌کند. پخت و پز در مایکروویو برای کودکان بی خطر است زیرا دمای بالایی ایجاد نمی کند که باعث سوختگی شود.

تنظیمات حرارت متغیر

این روزها، مایکروویوها دارای قابلیت های فراوانی برای تنظیم تایمر هستند. بنابراین می‌توانید زمان پخت غذا و میزان حرارت مورد نظر خود را انتخاب کنید. شما فقط باید منتظر بمانید تا مایکروویو بوق بزند تا از یک غذای کاملا پخته شده لذت ببرید. 

مصرف کم انرژی

یکی دیگر از مزایای پخت و پز در مایکروویو این است که در هزینه شما در قبض برق صرفه جویی می کند. در مقایسه با اجاق گاز های معمولی، دستگاه های مایکروویو انرژی کمتری مصرف می کنند. توان مایکروویو بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات است. می توانید اجاق مایکروویو را طوری تنظیم کنید که به طور خودکار روشن و خاموش شود و وقتی زمان پخت و درجه حرارت به حد مطلوب برسد؛ فر خاموش می شود.

بدون تغییر در طعم و تغذیه

غذاهایی که در مایکروویو پخته می شوند، مغذی تر از غذاهای پخته شده در اجاق گاز معمولی هستند. به دلیل روش پخت سریع، غذا نمی سوزد و تمام طعم ها و مواد مغذی خود را حفظ می کند.

معایب مایکروفر 

با تمام مزایا و راحتی، هر دستگاه دارای معایب خاص خود است. مایکروفر نیز از این قاعده مستثنی نیست. بیایید نگاهی به معایب این دستگاه داشته باشیم.

تعمیر مایکروفر ال جی
تعمیر مایکروفر ال جی

خشک شدن احتمالی غذا

پختن غذا در مایکروویو ممکن است منجر به پختن بیش از حد و خشک شدن برخی از وعده های غذایی به دلیل شدت حرارت بالا شود. مایکروویو با کاهش محتوای آب غذا، غذا را گرم می کند و در نتیجه غذای خشک می شود. اینجاست که استفاده از زمان پخت منطقی و تنظیمات حرارتی مفید است.

اطمینان حاصل کنید که غذای شما دارای مقدار کافی آب است و سعی کنید پخت و پز را با زمان های کوتاه تری شروع کنید.

همه کاره نیست

یکی از ایرادات اصلی مایکروفر این است که وقتی صحبت از پخت و پز می شود، نمی توانید متوجه شوید که چقدر همه کاره است. شما می توانید سریع و سالم طیف وسیعی از غذا های آماده و مایعات را با مایکروفر داشته باشید با این حال، محدودیت هایی هم دارد.

یکی از مهم ترین معایب های مایکروویو عدم توانایی در پخت، برشته کردن یا سرخ کردن مواد غذایی است. برای مثال، هنگام پخت، نمی‌توانید نتایج قهوه‌ای یا ترد شدنی را که یک فر می‌دهد، به دست آورید.

نیاز به ظروف ویژه

هنگام استفاده از مایکروویو برای پخت و پز، باید بسیار مراقب ظروفی که استفاده می کنید باشید. استفاده از کاسه های مایکروویو که به صراحت برای این منظور ساخته شده اند بی خطر است. استفاده از ظروف معیوب در مایکروویو می تواند بسیار خطرناک باشد. ظروف قابل استفاده در مایکروویو معمولاً از شیشه، سرامیک یا انواع خاصی از پلاستیک تشکیل شده است. در غیر این صورت، خطر آلودگی مواد سمی و ناخواسته از ظروف پلاستیکی وجود دارد. 

احتمال مسمومیت غذایی

اجاق‌های مایکروویو گاهی اوقات می‌توانند باعث مسمومیت غذایی شوند. وجود نقاط گرم و سرد در غذا به دلیل الگوی امواج در اجاق مایکروویو رخ می دهد.


سوالات متداول ( FAQ )

مایکروویو چند سال عمر می کند؟

آنها بسته به شرایط، دفعات استفاده و برند بین ۷ تا ۱۰ سال دوام می آورند.  معمولا با ۱ سال گارانتی و گارانتی از طرف سازنده عرضه می شوند.

چرا غذا در لبه های دستگاه گرم می شود، اما در وسط ماکروفر گرم نمی شود؟

در طول زمان پخت را متوقف کنید و دفعه بعد تنظیم قدرت مایکروویو کمتر و زمان پخت طولانی تری را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

اجاق‌ های مایکروویو در بیش از ۷۵ درصد خانه‌ ها یافت می‌ شوند و اکثر اداره جات نیز از آن برای گرم کردن و پخت سریع‌ تر استفاده می‌کنند. با این حال، اگر به طور مکرر بدون تعمیر و نگهداری مناسب استفاده شود، ممکن است مایکروویو خطراتی برای سلامتی ایجاد کند. در بالا؛ برخی از معایب احتمالی استفاده از مایکروویو بیان شده که باید از آنها آگاه باشید. علیرغم مزایای متعدد، در واقع، برخی از معایب مایکروویو نیز وجود دارد.

منبع: www.britannica.com

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...