You are currently viewing جلوگیری از سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق
چگونه از وسایل برقی دربرابر نوسان و قطعی برق محافظت کنیم؟

جلوگیری از سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق

ما در این مقاله قصد داریم مواردی که باعث سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق (Burning of electrical appliances during a power outage) می شود را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

نوسانات الکتریکی می توانند فوراً مدار لوازم الکترونیکی خانه و هر چیز دیگری را که به دیوار وصل شده است اضافه بار کرده و کوتاه کنند یا به مرور زمان آنها را تخریب کنند. کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزایش قیمت می تواند به صرفه جویی در هزینه و نحوه محافظت از دارایی خود کمک کند.

با این حال، ولتاژ در ۱۲۰ ولت ثابت تحویل داده نمی شود. با جریان متناوب، ولتاژ با یک ریتم از پیش تعیین شده افزایش و کاهش می یابد. ولتاژ از ۰ تا حداکثر ولتاژ ۱۶۹ ولت در نوسان است. اکثر وسایل برقی و الکترونیکی مورد استفاده درایران به گونه ای طراحی شده اند که با این شکل از برق تولید شده تغذیه شوند. اما در هنگام نوسان برق، ولتاژ از حداکثر ولتاژ ۱۶۹ ولت بیشتر می شود.

سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق

افزایش ولتاژ

افزایش ولتاژ می تواند برای لوازم خانگی و وسایل الکتریکی خانه شما مضر باشد. افزایش ولتاژ بالاتر از ولتاژ کارکرد معمولی دستگاه می تواند باعث ایجاد قوس جریان الکتریکی در داخل دستگاه شود و گرمای تولید شده می تواند به بردهای مدار الکترونیکی و سایر اجزای الکتریکی آسیب برساند.

نوسانات برق کوچکتر و مکرر می تواند دلیلی باشد که تلویزیون یا تلفن بی سیم شما به طور مرموزی کار نمی کند. این نوسانات کوچکتر می توانند به آرامی باعث آسیب شوند، بنابراین رایانه یا … شما ممکن است تا زمانی که یکپارچگی قطعات الکترونیکی در نهایت از بین برود، به کار خود ادامه دهد. این باعث کاهش طول عمر لوازم خانگی و لوازم الکترونیکی می شود.

افزایش برق

نوسانات برق زمانی اتفاق می‌افتد که سیم‌کشی و مدارهای الکتریکی در خانه یا محل کار شما با یک تکان کوتاه – یا افزایش – ولتاژ الکتریکی بالا مواجه می‌شوند. وقتی کوچک هستند، می توانند باعث سوسو زدن یا وزوز وسایل برقی و رعد و برق شوند. وقتی شدیدتر شوند، می‌توانند آن وسایل را بسوزانند، به سیم‌کشی خانه آسیب بزنند و باعث آتش‌سوزی الکتریکی شوند. با این حال، صاعقه های شدید ناشی از آب و هوا تنها جرقه های نوسانات برق نیستند. در اینجا پنج دلیل رایج برای نوسانات برق آورده شده است:

اضافه بار مدار/خروجی 

پریزهای برق زیر میز خود، پشت مبلمان یا هر جای دیگری را که چندین دستگاه یا دستگاه الکترونیکی به برق وصل شده اند، بررسی کنید. اگر تعداد زیادی به برق وصل شده باشند، ممکن است مدار بیش از حد ایجاد شود و جرقه آتش سوزی الکتریکی را بزند.

رعد و برق

همانطور که قبلاً گفتیم، صاعقه می تواند باعث افزایش برق در هنگام برخورد با تجهیزات برقی شود. برخی از ضربه ها می توانند جریان الکتریکی را که در مدارهای خانه شما جریان می یابد هزاران یا حتی میلیون ها ولت اضافی افزایش دهند. محافظ برق ممکن است آسیب را کاهش دهد، اما گاهی اوقات خاموش کردن دستگاه‌ها و وسایل برقی مطمئن‌تر است.

درخت

اندام درختان جریان الکتریسیته ساطع نمی کنند، اما ممکن است در هنگام طوفان یا باد شدید از روی درختان منفجر شوند یا از روی درختان پاره شوند و روی خطوط برق بیفتند. هنگامی که این خطوط قطع می شوند، می تواند جریان الکتریکی را که به خانه یا محل کار شما می رود مختل کند.

سیم کشی معیوب یا آسیب دیده 

 سیم‌کشی‌های الکتریکی که در اثر عوامل دیگر فرسوده یا در معرض خطر قرار می‌گیرند – مانند آفاتی مانند موش‌هایی که دوست دارند سیم‌های داخل دیوارها و سقف‌ها را بجوند، می‌توانند باعث افزایش برق شوند. آنها همچنین می توانند جرقه ایجاد کنند که می تواند منجر به آتش سوزی در داخل خانه شما شود که می تواند مخرب و کشنده باشد.

چه چیزی باعث افزایش برق می شود؟

نوسانات برق می تواند از شرکت برق نشات بگیرد. یکی دیگر از دلایل رایج نوسانات برق، به ویژه قوی ترین آنها، رعد و برق است. نوسانات برق همچنین می تواند در داخل خانه ایجاد شود که وسایل بزرگ مانند تهویه مطبوع و موتورهای یخچال روشن و خاموش شوند. نوسانات برق می تواند از چندین مسیر وارد خانه شود. در مورد رعد و برق ، می تواند مسیر کابل تلویزیون کابلی یا کابل دیش ماهواره، از طریق خطوط تلفن ورودی یا از طریق خط خدمات برق ورودی را طی کند.

بهینه سازی مصرف برق

چگونه از نوسانات برق جلوگیری کنیم؟

دستگاه های حفاظت از نوسانات نقطه استفاده، همراه با یک سیستم اتصال زمین خوب، باید از وسایل الکترونیکی و الکتریکی شما در برابر بیشتر نوسانات الکتریکی محافظت کنند.  شما همچنین می توانید پریزهای برق ویژه ای را نصب کنید که محافظت در برابر ولتاژ را ارائه می دهند. پریزهای محافظ برق در مکان هایی که جایی برای محافظ برق متصل نیست، مانند نزدیک اجاق مایکروویو، مفید هستند.

شکستگی

سیستم الکتریکی ممکن است دچار سوختگی یا افت شدید ولتاژ شود، به ویژه در هوای گرم، زمانی که تهویه مطبوع شبکه برق را تحت تأثیر قرار می دهد. ولتاژ معمولی ۱۰۵ تا ۱۲۰ ولت برای چند ثانیه یا چند دقیقه به زیر ۹۰ ولت می رسد. این امر باعث می شود که موتورهای الکتریکی کارایی نداشته باشند یا اصلا کار نکنند.

خاموشی

آسیب به خطوط برق، آب و هوای سخت و تجهیزات قدیمی می تواند باعث قطع برق در یک منطقه وسیع شود. در چنین حالتی، برق نمی تواند از ایستگاه تولید برق به خانه یا محل کار شما برسد. سیم های تامین کننده برق از جریان الکتریکی خالی می شوند.

افزایش جریان برق

هنگامی که دستگاه برق را به یک منطقه باز می‌گرداند، سیم‌هایی که از جریان الکتریکی خالی بودند، هجومی به نام موج را تجربه می‌کنند. در طول موج، برق به سرعت در جریان است تا سیم های خالی را پر کند. به طور لحظه ای، جریانی که وارد می شود بسیار بیشتر از جریان اسمی است که دستگاه ها برای تحمل آن طراحی شده اند.

افزایش ولتاژ

ولتاژ خط می تواند در صورت افزایش جریان افزایش یابد و خط معمولی ۱۱۰ ولت را با ۲۰۰ ولت یا بیشتر برای دوره های کوتاهی افزایش دهد. این ممکن است پس از خاموشی، صاعقه، یا به دلایل دیگر اتفاق بیفتد. نوسانات شدید ولتاژ می تواند به اکثر تجهیزات الکتریکی آسیب برساند یا از بین ببرد.

حفاظت

اگر برق برای مدت طولانی قطع شد، چراغ‌های برق و هر وسیله‌ای از جمله رایانه، تلویزیون و یخچال را خاموش یا جدا کنید. وقتی برق دوباره وصل شد، اجازه دهید برق برای چند دقیقه تثبیت شود قبل از اینکه دوباره وسایل برقی را روشن کنید. برای کامپیوترها و وسایل الکترونیکی گران قیمت، محافظ برق تهیه کنید.

سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق
سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق

در هنگام افزایش جریان برق چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که یک نوسان برق رخ می دهد، هزاران ولت وارد سیم کشی خانه شما می شود. می تواند صدمات شدیدی مانند خرابی رایانه را پشت سر بگذارد. اما، نوسانات برق همه یکسان نیستند.

چه چیزی باعث افزایش برق می شود؟

شبکه های برقخطوط برق قطع شده
خطوط انتقال یا ترانسفورماتورها دچار نقص عملکرد می شوندروشن کردن لوازم خانگی
رعد و برقنوسانات داخلی
افزایش جریان برق

در برخی موارد، ممکن است متوجه تغییرات داخلی شوید، اما در نهایت اثرات شدیدی را که افزایش برق می‌تواند ایجاد کند، مانند مشکلات لوازم خانگی و سیم‌کشی مشاهده خواهید کرد.

چگونه متوجه می شوید که برق شما افزایش یافته است؟

نوسانات برق می تواند به تجهیزات خانه شما آسیب برساند. در برخی موارد می توان آنها را یک خطر پنهان در نظر گرفت.

 بنابراین چگونه متوجه می شوید که آیا افزایش برق رخ داده است؟ 

حقیقت این است که گاهی اوقات ممکن است ندانید که افزایش برق رخ داده است، مگر اینکه خساراتی را پشت سر گذاشته باشد. در بیشتر موارد نمی‌توانید از بروز جهش برق جلوگیری کنید، اما می‌توانید به برخی از نشانه‌ها توجه کنید. اگر متوجه علائم زیر شدید، باید برای محافظت از خانه خود اقدام کنید.

  • قطع برق یا تنظیم مجدد ناگهانی
  • خرابی دستگاه های الکتریکی
  • قطع کننده مدار

هر چند وقت یکبار یک نوسان برق اتفاق می افتد؟

دو نوع نوسان برق داخلی و خارجی وجود دارد که اکثریت آنها نوسانات داخلی هستند. برخی از نوسانات داخلی ممکن است قابل توجه نباشند و وسایل الکترونیکی مدرن می توانند در برابر موج برق مقاومت کنند. یک موج داخلی می‌تواند به دلیل روشن شدن دستگاه‌ها یا واحدهای کولرگازی ایجاد شود، اما معمولاً ناشی از سیم‌کشی معیوب است. موج های خارجی ممکن است کمتر اتفاق بیفتند اما ممکن است شدیدتر باشند.

سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق
سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق

چه کسی مسئول آسیب ناشی از نوسانات برق است؟

نوسانات برق می تواند به وسایل برقی آسیب برساند. اگر نوسانات برق به طور مکرر اتفاق بیفتد، کیفیت دستگاه به مرور زمان کاهش می یابد. با این حال، افزایش برق به ندرت می تواند باعث آتش سوزی الکتریکی شود که می تواند آسیب شدیدی را پشت سر بگذارد. 

تفاوت بین قطع برق و افزایش جریان برق چیست؟

به عبارت ساده تر، قطع برق به معنای از دست دادن برق است در حالی که افزایش برق باعث افزایش ولتاژ می شود. افزایش برق ممکن است باعث شود وسایل الکترونیکی یا لوازم خانگی به طور موقت روشن و خاموش شوند. قطع برق ممکن است باعث خاموش شدن وسایل برقی و الکترونیکی شود.

شایع ترین علت قطع برق چیست؟

به طور معمول، طوفان ها شایع ترین علت قطعی برق و افزایش برق هستند. با این حال، قطع و وصل می تواند به دلایل مختلفی مانند آتش سوزی، درختان، تصادف وسایل نقلیه، زلزله، حیوانات، رعد و برق، حفاری و تقاضای زیاد برق رخ دهد. اگر با قطع برق مواجه هستید، باید با شرکت برق منطقه خود تماس بگیرید.

بعد از افزایش برق چه کار باید کرد؟

اگر متوجه افزایش برق شدید، نباید مشکل را نادیده بگیرید. در برخی موارد، ممکن است بتوانید به سرعت علت را تشخیص دهید. برای مثال، اگر بتازگی دستگاهی را به برق وصل کرده‌اید که برق زیادی مصرف می‌کند، و برق افزایش یافته است، ممکن است مشخص شود که چه چیزی باعث این مشکل شده است.

 با این حال، اگر از علت آن مطمئن نیستید، باید دستگاه‌ ها را ریست کرده و از برق بکشید. هنگامی که آنها از برق جدا شدند، می توانید مدار شکن را مجدداً تنظیم کنید. در مرحله بعد، باید خانه خود را برای هر گونه خسارت ارزیابی کنید. مطمئن شوید که همه دستگاه‌ها و وسایل شما هنوز کار میکنند.

نکته

آیا افزایش جریان برق خطرناک است؟

نوسانات برق می تواند خطرات خاصی را ایجاد کند. جریان شدید برق به دستگاه ممکن است باعث داغ شدن یا خرابی دستگاه شود. در برخی موارد، دستگاه حتی ممکن است آتش بگیرد. آتش سوزی احتمالا جدی ترین خطری است که در اثر نوسانات برق ایجاد می شود.

سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق
سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق

چگونه می توان از نوسانات برق جلوگیری کرد؟

به حداقل رساندن خطر نوسانات برق می تواند به حفظ امنیت شما و خانواده کمک کند. با آماده سازی مناسب، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از نوسانات برق انجام دهید. با این حال، در برخی موارد، ممکن است از دست شما خارج شود. در اینجا پنج راه برای جلوگیری از افزایش برق یا نوسانات وجود دارد.

بررسی سیم کشی

سیم کشی را بررسی کنید. سیم کشی معیوب یا قدیمی می تواند به مشکلات افزایش برق یا بدتر شدن آنها کمک کند. اگر خانه قدیمی دارید، ضروری است که یک برقکار سیم کشی را بررسی کند. 

در صورت امکان، وسایل الکترونیکی و لوازم برقی را از برق بکشید ، تا جایی که می توانید، به خصوص اگر طوفانی در راه است. قطع کردن برق و لوازم برقی به طور منظم می تواند به جلوگیری از افزایش برق کمک کند. ممکن است بخواهید وسایل بزرگ مانند یخچال و فریزر را به برق متصل کنید، زیرا ممکن است انرژی بیشتری برای جدا کردن و راه اندازی مجدد آنها نسبت به روشن نگه داشتن آنها صرف شود.

نصب محافظ برق 

یک راه ارزان برای جلوگیری از نوسانات برق استفاده از محافظ برق است. وسایل الکترونیکی با ارزش مانند تلویزیون و رایانه باید به یک محافظ برق وصل شوند. می‌توانید محافظ‌های برق را در فروشگاه لوازم خانگی خریداری کنید. نمونه هایی از محافظ برق شامل نوارهای برق و پریزهای محافظ برق است. این دستگاه ها می توانند از آسیب رساندن ولتاژ اضافی به وسایل الکترونیکی در صورت بروز نوسانات برق جلوگیری کنند.

سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق
سوختن لوازم برقی هنگام قطعی برق

سوالات متداول ( FAQ )

راه جلوگیری از آسیب دیدن لوازم برقی ناشی از نوسانات برق چیست؟

تهیه محافط برق برای هرکدام از لوازم خانگیتان موجب جلوگیری از بروز این اتفاق میشود.

چگونه علت نوسانات برق در لوازم خانگی را بیابیم؟

با بررسی کردن سیستم ارت ساختمان این مشکل را ریشه یابی کنید.

چه عواملی باعث ایجاد نوسانات برق در لوازم خانگی میشود؟

استفاده از دستگاه هایی که پر مصرف هستندبصورت همزمان و نداشتن محافظ برق باعث بروز این مشکل میشوند.

منبع: Constellation

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...