You are currently viewing بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف برق
بهینه سازی مصرف برق

بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف برق

امروزه در سراسر جهان با شروع یک روز کاری حجم عظیمی از وسایل برقی در اختیار و مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد صرفه جویی در مصرف برق (Optimize-power-consumption-and-save-costs) فشار کمتری به نیروگاه ها می آورد و باعث کمتر شدن قطعی برق می شود.

CTA

صرفه جویی در مصرف برق

همین مسئله شاید در برخی از ایام سال مانند فصل های گرم بیشتر مطرح باشد و باعث افت فشار، و در نهایت قطعی و یا جیره بندی برق در طول شبانه روز برای مناطق مختلف شهری از جانب نیروگاه های برقی شود،و همچنین هزینه های فردی بیشتری را بر ما تحمیل می کند، اما چه راهکار هایی را می توان برای حل این مشکل به کار بست؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم.

فرایند تولید برق

شاید بهتر باشد قبل از هر چیز اندکی با روند و نحوه ی تولید برق آشنا شویم تا به درک عمیق تری نسبت به انرژی الکتریکی که موجب فعالیت ابزارآلات برقی ما خواهد شد برسیم،

تولید الکتریسیته فرایندی است که در طی آن از یک منبع انرژی به منظور تولید انرژی الکتریکی استفاده می شود، این فرایند در نیروگاه ها و توسط ژنراتورها و مولدهای برق انجام می پذیرد، ژنراتورها به منظور انجام این امر نیاز به یک محرک مکانیکی دارند که این محرک می تواند یک توربین یا یک موتور دیزل باشد،

نیروگاه

محل قرار گیری ژنراتورها تجهیزات جانبی آن را نیروگاه می نامند که این نیروگاه ها در اشکال مختلفی نظیر نیروگاه های حرارتی، هسته ای، سوخت زغال سنگ، نیروگاه های خورشیدی، نیروگاه های برق آبی و… به تولید انرژی الکتریکی در دو جریان متناوب و مستقیم می پردازند، به طور کلی می توان ساختار شبکه های الکتریکی را به ترتیب در سه بخش تولید، انتقال و توزیع طبقه بندی نمود.

اوج تقاضا

اوج تقاضا دقیقا رابطه عکس بین مصرف بیش از اندازه برق و منبع محدود برقی می باشد، با در نظر داشتن فرایند تولید انرژی الکتریکی و انتقال آن توسط خطوط انتقال به کارخانه جات، اماکن عمومی و اداری و همچنین منازل مسکونی، برق نهایتا در اختیار عموم قرار خواهد گرفت تا از آن بهره گیری کنند، اما این روند گاهی به علت مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی در فصل گرما و یا سرما و همچنین محدود بودن منبع برق موجب به وجود آمدن محدودیت های انتقالی خواهد شد.

ویدیو بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف برق

اوج مصرف

اوج مصرف دقیقا زمانی انجام می گیرد که بین زمان بیشترین حد مصرف برق و زمان تولید برق تجدید پذیر عدم تطابق وجود داشته باشد که به این حالت زمان یا ساعات اوج مصرف برق نیز می گویند.

در این ساعات سیستم تولید و انتقال و توزیع انرژی الکتریکی نیروگاه ها نمی تواند در مقابل حجم بیش از اندازه تقاضا انرژی الکتریکی بازدهی داشته باشد و در نهایت اقدام مسئولین نیروگاه ها برای حل این مشکل بالا بردن نرخ و قیمت میزان مصرف برق در ساعات اوج مصرف برای کاربران خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر با ما باشید.

جیره بندی

همچنین در صورت عدم نتیجه گیری از این راهکار، نیروگاه ها مجبور به قطع برق محدوده های مختلف شهری به صورت وعده های نوبتی در طول شبانه روز خواهند شد که اصطلاحا به آن جیره بندی برق نیز می گویند.

صرفه جویی در مصرف برق
صرفه جویی در مصرف برق

استفاده بهینه

برای مقابله و پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی می توانیم با رعایت راهکارهایی ساده و کاربردی تا حد زیادی تاثیرگذار باشیم، یکی از اصلی ترین این راهکارها تغییر روند استفاده از لوازم برقی خانگی از بازه ی زمانی اوج مصرف برق به زمان های دیگر خواهد بود.

با این کار علاوه بر این که خود را از افرادی که در زمان اوج مصرف، با تقاضا و بهره‌گیری بیش از اندازه موجب کسری انرژی نیروگاه ها و در نهایت از بین بردن حق عمومی استفاده دیگر شهروندان از نیروی برق هستند متمایز خواهیم ساخت.

نکته

کاهش هزینه های ماهانه

می توانیم موجب صرفه جویی در مصرف برق و کاهش هزینه های ماهانه زندگی خود باشیم، دقت داشته باشید که سیاست نیروگاه های توزیع برق برای استفاده کمتر مردم از نیروی برقی در ساعات اوج مصرف بر این مبناست که معمولا هزینه مصرف انرژی برقی در زمان هایی به غیر از ساعات اوج پایین تر بوده و با در نظر گرفتن این مسئله می توانیم در هزینه های ماهانه زندگی خود صرفه جویی قابل ملاحظه ای را داشته باشیم.

ساعت اوج مصرف

از آنجا که اوج تقاضا با توجه به جغرافیا، فصل و روز متفاوت می باشد، ابزار محلی شما مفیدترین منابع اطلاعاتی در مورد اطلاع از ساعت دقیق اوج مصرف خواهند بود، اما به عنوان یک قاعده سرانگشتی بعد از ساعت ۹ شب و قبل از ساعت ۹ صبح، ساعتی است که در آن از محدوده اوج مصرف خارج خواهید شد و می توانید از لوازم برقی خود به صورت اولویت بندی استفاده کنید.

صرفه جویی در مصرف برق
صرفه جویی در مصرف برق

به این گونه که تمامی لوازم خود را به یک باره و همزمان با یکدیگر استفاده نکنید و با توجه به اولویتی که برای خود در نظر گرفته اید نهایتا از یک الی دو دستگاه به صورت همزمان استفاده کنید تا با نوسانات جریان برق شهری و صدمه دیدن لوازم برقی خود مواجه نشوید و همچنین تاثیر بسزایی را در مصرف بهینه برق داشته باشید.


سوالات متداول ( FAQ )

ساعات اوج مصرف برق ؛ چه ساعاتی میباشد؟

 در شش ماه اول سال از ساعت ۱۳ تا ۱۷ و ۲۰ تا ۲۴می باشد. همچنین در شش ماه دوم سال از ساعت ۱۸ تا ۲۲ را ساعات اوج مصرف می نامند.

چگونه از آسیب وارد شدن به لوازم خانگی؛ ناشی از نوسانات برق جلوگیری کنیم؟

حد امکان برای لوازم برقی خانه خود محافظ برق تهیه کنید تا نوسانات برق آسیبی به آنها نزند.

لوازمی که بیشترین مصرف برق را دارند . کدامین هستند ؟

لوازمی مانند کولر گازی . تلویزیون . دستگاههای کاری . لامپ هایی پر مصرف

نتیجه گیری

ما در این مقاله تمامی راههای صرفه جویی در مصرف برق و بهینه سازی آن و چه وسایلی برق زیاد مصرف می کنند را به شما عزیزان شرح دادیم . جهت اطلاعات بیشتر به سایت تعمیرآل مراجعه کنید یا با ما در تماس باشید

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

منبعnist.gov

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...