You are currently viewing نحوه شستن فرش با لباسشویی
شست و شوی فرش با لباسشویی

نحوه شستن فرش با لباسشویی

ما در این مقاله قصد داریم آموزش شستن فرش با لباسشویی (washing-carpets-with-a-washing-machine) را به شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

شستن موکت ها و قالیچه ها

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که آیا می توان فرش ها، قالیچه ها و موکت های کوچک را با لباسشویی شست، و شاید تا کنون جوابی برای آن پیدا نکرده باشید، انواع فرش ها، پادری ها و موکت های کوچک همه روزه در ارتباط با بدن ما قرار خواهند داشت و اهمیت پاکیزگی آن ها با سلامت ما در ارتباط مستقیم می باشد،

درنتیجه شست و شوی انواع قالیچه ها و شستن فرش با لباسشویی یکی از امور اجتناب ناپذیر از روند زندگی ما خواهد بود، اما جواب این سوال که آیا به منظور سهولت در شست و شوی الیاف مذبور می توان از ماشین های لباسشویی استفاده کرد یا خیر را در ادامه این مقاله بررسی خواهیم کرد، با تعمیرآل همراه باشید.

شستن فرش با لباسشویی
شستن فرش با لباسشویی

شناخت جنس الیاف

همواره باید قبل از شستن فرش با لباسشویی از هرگونه بافت به جنس و نوع آن توجه کنیم تا با شناخت جنس آن، بهترین حالت شست و شو را برای بازدهی هرچه بیشتر انتخاب کنیم، همچنین در بیشتر لباس ها و دیگر بافت هایی همچون انواع فرشها که دارای قابلیت شست و شو هستند، برچسب راهنمای شست و شو در بخشی از آن ها نصب شده تا با مطالعه و اطلاع از آن در صدد بازدهی بهتر در شست و شو و جلوگیری از ایجاد آسیب های احتمالی برای بافت مورد نظر برآییم.

شست و شوی الیاف ضخیم

ماشین های لباسشویی در وهله اول به منظور شست و شوی انواع پوشاک مورد مصرف روزانه افراد طراحی و ساخته شده است، همچنین در مدلهای مختلف ماشین هایی لباسشویی برای شست و شوی انواع پتو، ملحفه، پرده و حوله نیز برنامه های شست و شوی مخصوصی وجود دارد.

فرش های کوچک

اما در نهایت برای شست و شوی انواع فرش های کوچک، قالیچه، پادری و موکت بهتر است تا از ماشین های لباسشویی استفاده نکنیم، و این نوع از الیاف را به روش های شست و شوی دستی و یا توسط دستگاه های صنعتی مخصوص شست و شوی فرش به مراکز قالی شویی بسپاریم، در ادامه به بررسی این که چرا ماشین های لباسشویی برای شست و شوی این گونه از الیاف مناسب نخواهند بود خواهیم پرداخت.

شستن فرش با لباسشویی
شستن فرش با لباسشویی

چرا نباید انواع فرش را با لباسشویی شست

عوامل اصلی مناسب نبودن ماشین های لباسشویی به منظور شست و شوی انواع فرش و قالیچه به شرح زیر خواهد بود:

  • رسوب پرزهای فرش بر داخل دیگ ماشین لباسشویی و لطمه زدن به بافت پوشاک دیگر در شست و شو های بعدی.
  • انسداد و ازدیاد پرز ها در داخل پمپ تخلیه و انسداد در مسیر آن و همچنین ایجاد خرابی در پمپ و دیگر قطعات ماشین لباسشویی.
  • سنگین شدن بیش از حد درام دستگاه، آسیب دیدن بلبرینگ و ایجاد شکستگی در قسمت شفت ماشین لباسشویی در بلند مدت.
  • به هم ریختن تنظیمات محل استقرار ماشین لباسشویی به علت ترکیب شدن الیاف با آب و مواد شوینده و سنگین شدن بار درام و همچنین فشار به موتور در هنگام چرخش.
  • از بین رفت فرم و ظاهر بافت و تغییر رنگ در آن و در نهایت پایین آمد طول عمر فرش.

آیا می توان فرش را با ماشین لباسشویی شست؟

ممکن است بتوانید برای شستن فرش با لباسشویی آن ها را در ماشین لباسشویی بشویید. اگر جنس آن از پنبه یا الیاف مصنوعی که فرسوده نشده است، می توانید آن را در ماشین لباسشویی بشویید. فرش های کوچک بافته شده را نیز می توان در ماشین شستشو داد.

فرش های سنگین

شست و شوی فرش با ماشین لباسشویی

اگر فرشی سنگین، یا فرشی را که با معیارهای بالا مطابقت ندارد را در ماشین معمولی خود بشویید، در خطر آسیب رساندن به ماشین و فرش هستید. حتی با فرش هایی که در ماشین قابل شستشو هستند، باید عمل شست و شو را به درستی انجام دهید.

چرا نباید هر فرشی را در ماشین لباسشویی شست ؟

همانطور که در بخش بالا توضیح دادیم فرش های پنبه ای، الیاف مصنوعی و پلی استر می توانند بدون مشکل، وارد ماشین لباسشویی شوند. از طرف دیگر، اگر فرش از پشم یا ابریشم باشد، ممکن است مشکلات زیادی رخ دهد، از جمله موارد زیر:

  • پس دادن رنگ: شستن برخی از فرش ها در ماشین لباسشویی می تواند باعث خونریزی رنگ شود، به خصوص زمانی که از آب سرد استفاده می کنید. شما می توانید خونریزی رنگ را کاهش دهید، اما از بین بردن کامل آن دشوار است
  • طول عمر کوتاه تر: استرسی که برای شست و شوی فرش در ماشین لباسشویی، دستگاه متحمل می شود کاملا منطقی است زیرا ممکن است به احتمال زیاد فرش های قدیمی را از بین ببرد.
  • حتی برای فرشهای ابریشمی یا پشمی نو، قرار دادن آنها در دستگاه حتی برای یک بار کافی است تا تار و پود آن ها را به کلی نابود کند.
  • آسیب دیدن پارچه: مواد شوینده لباسشویی برای فرش های پشمی و ابریشم مناسب نیست. این مواد بر پایه پروتئین هستند و تنها در فرآیند از بین بردن لکه ها آنها را تجزیه می کنند.

نحوه شستن فرش در ماشین لباسشویی

برای شست و شوی فرش در ماشین لباسشویی چندین نکته هست که حتما باید قبل از قرار دادن آن در دستگاه بررسی کنید.

برچسب را بخوانید

اگر روی برچسب “فقط خشکشویی” نوشته شده باشد، ممکن است رنگ در ماشین پاک شود. حتما قبل از قرار دادن آنها در دستگاه چک کنید که برچسب پشت فرش چه توصیه هایی به شما کرده است.

شستن فرش با لباسشویی
شستن فرش با لباسشویی

خاک ها را از بین ببرید

باید فرش را بیرون بیاورید و با تکان دادن شدید آن، از شر خاک های خلاص شوید. کثیفی اضافی، ذرات غذا، موهای حیوانات خانگی، یا اجزای کوچک گیر کرده در فرش می تواند ماشین لباسشویی خود را خراب کنید.

لکه ها

بعد از اینکه تا حد امکان آلودگی را پاک کردید، گام بعدی این است که از شر آن خلاص شوید. تا جایی که می توانید لکه را از روی فرش بزدایید. رویکردهای متفاوتی برای پاک کردن لکه های سخت و مایعات از جمله نوشیدنی ها وجود دارد. میتوانید مقدار کمی مایع لباسشویی را روی محل مورد نظر بریزید و آن را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید.

برنامه شست و شوی فرش

برای شستن فرش باید آن را روی یکی از برنامه های Wool/delicate/hand wash programs قرار دهید. اطمینان حاصل کنید فرش فضای کافی برای حرکت آزادانه در طول شستشو دارد. مواد شوینده خود را به جا پودری اضافه کنید، اما نه خیلی زیاد. فرش ها نسبت به لباس های معمولی شما به مواد شوینده کمتری نیاز دارند.

ویدئو نحوه شستن فرش با لباسشویی

خشک کردن فرش

فرش ها را برای خشک کردن، در خشک کن قرار ندهید زیرا گرما می تواند پوشش لاستیکی کناره های فرش را ذوب کند. در عوض، فرش را روی یک بند رخت یا روی نرده با هوای آزاد خشک کنید. با این حال، آن را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا ممکن است رنگ ها شروع به محو شدن کنند.


سوالات متداول ( FAQ )

آیا میتوان با ماشین لباسشویی، روفرشی شست؟

ابتدا به حجم روفرشی و وزن لباسشویی توجه کنید و در نظر داشته باشید هنگامیکه روفرشی را داخل مخزن قرار می دهید بالای آن بازهم فضای خالی وجود داشته باشد و فضای کافی نیز برای چرخش مخزن وجود داشته باشد.

آیا شستن فرش در ماشین لباسشویی اشکالی ندارد؟

اگر فرش شما از پنبه یا الیاف مصنوعی است، می توانید آن را همراه با حوله حمام در ماشین لباسشویی بیندازید. در چرخه ملایم در آب سرد بشویید و آنها را زیاد تمیز نکنید: پشتی لاستیکی نمی تواند سفرهای هفتگی به اتاق لباسشویی را تحمل کند.

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...