You are currently viewing برد لباسشویی چیست و چه انواعی دارد؟
برد لباسشویی چیست و چه انواعی دارد؟

برد لباسشویی چیست و چه انواعی دارد؟

اصلی ترین وظیفه ای که برد لباسشویی (Washing-machine-board) بر عهده دارد، کنترل و هدایت دستورات صادر شده از سوی دکمه استارت به منظور شروع عملیات شستشو و زمان سنج می باشد که تعیین کننده زمان کارکرد شستشو می باشد. به یاد داشته باشید که قطعه مذکور یکی از اصلی ترین قطعات به کار گرفته شده در ساختار ماشین های لباسشویی می باشد.

CTA

برد مدار ماشین لباسشویی یک برد مدار چاپی (PCB) است – بردی با قطعات الکتریکی برای کنترل ماشین‌ها، که اغلب مانند مغز ماشین لباسشویی عمل می‌کند. تقریباً هر عملکردی که ماشین لباسشویی انجام می دهد توسط برد مدار کنترل می شود. برد لباسشویی ساده فقط به ماشین لباسشویی می‌گوید که چه زمانی باید لباس‌ها را با آب پر کند یا لباس‌ها را آبکشی کند، اما ماشین‌های لباسشویی پیچیده معمولا برنامه های پیشرفته‌تری دارند.

روشن نشدن ماشین لباسشویی

کارکرد مهم این قطعه موجب شده است که بروز هرگونه آسیب در آن موجب بروز آسیب های جدی در کل دستگاه گردد. به گونه ای که شما دیگر به هیچ عنوان توانایی کار با ماشین لباسشویی مورد نظر را نخواهید داشت. جالب است بدانید که در صورت خرابی برد ماشین لباسشویی دستگاه روشن نخواهد شد. حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که چرا برد لباسشویی خراب می شود؟ در ادامه مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

ماشین‌های لباسشویی معمولی، اعم از مصرف‌کننده و تجاری، معمولاً با برد مدار ماشین لباسشویی نصب می‌شوند. برد مدار وظیفه اطمینان از اینکه دستگاه تمام عملکردهای شستشو را به درستی انجام می دهد، و همچنین معمولاً عملکردها را به تمام قطعات لباسشویی بارگذاری می کند. برخی از ماشین‌های لباسشویی دارای برد مدار نیستند، اما اغلب مدل‌های بسیار ساده و اولیه با عملکرد محدود هستند.

برد ماشین لباسشویی

برد مدار لباسشویی نسبت به مدل ماشین لباسشویی تنظیم می شود. با یک ماشین لباسشویی ساده، برد مدار فقط وظیفه انجام کارهای رایج آبکشی، شستن و چرخاندن لباس ها را بر عهده خواهد داشت. ماشین‌های لباسشویی پیشرفته‌تر ممکن است به عملکردهای فشرده‌تری مانند جابجایی لباس‌ها از قسمت لباسشویی به قسمت خشک کن دستگاه یا بخار دادن لباس‌ها برای تمیز کردن بهتر آنها نیاز داشته باشند.

برد ماشین لباسشویی

این واقعیت که از آب برای کار کردن ماشین‌های لباسشویی استفاده می‌شود، احتمال ریختن یا سرریز شدن آب و خیس شدن برد لباسشویی را ایجاد می‌کند. با این حال، بردهای مدار از قطعات الکتریکی استفاده می کنند، بنابراین آب می تواند عمر برد را کوتاه کند و به طور دائم آن را خاموش کند. کاربران باید مراقب باشند که آب به این قسمت نرسد.

علل خرابی برد لباسشویی

پیشرفت علم و فناوری زمینه ای را فراهم ساخته است که با گذشت زمان قطعات جدیدی تولید شوند. این قطعات در مقایسه با قطعات پیشین کارایی بهتری داشته و قابلیت های منحصر به فردی را در لوازم خانگی به وجود می آورند. لازم به ذکر است که این روند در ساخت ماشین های لباسشویی نیز صدق می کند.

برد لباسشویی

برد ماشین لباسشویی از جمله مهم ترین قطعات به کار گرفته شده در ساختار آن می باشد که پیشرفت قابل توجه تکنولوژی موجب ظهور تغییراتی در آن شده و به همین دلیل ماشین های لباسشویی جدید به نسبت نسل های پیشین خود پیشرفته تر هستند.

کاربرد برد لباسشویی

برد ماشین لباسشویی مورد استفاده در دستگاه های امروزی که وظیفه کنترل سایر قسمت های آن را بر عهده دارد، بسیار تخصصی و پیشرفته است. از همین رو در صورتی که با خرابی آن مواجه شدید، از هرگونه دستکاری خودداری نموده و حدالامکان تعمیرات آن را به تعمیرگاه های مجاز لباسشویی مورد نظر واگذار کنید.

برد لباسشویی

مشکلاتی که در یک ماشین لباسشویی ایجاد می شوند، غالبا الکترونیکی یا مکانیکی هستند. در صورتی که به موقع و درست از خرابی قطعه موجود در دستگاه مطلع گردید، می توانید مانع بروز مشکلات و صدمات جدی تر در دستگاه خود شوید. لازم به ذکر است که گروهی از مشکلات ایجاد شده برای یک ماشین لباسشویی از استفاده نادرست دستگاه توسط افراد ناشی می شود.

جالب و در عین حال لازم است بدانید که خازن ها و فیوزهای حساس مهم ترین اجزای تعبیه شده بر روی یک صفحه هستند که برد ماشین لباسشویی را تشکیل می دهند. عوامل متعددی می تواند سلامت برد ماشین لباسشویی را تحت تاثیر منفی قرار داده و موجب خرابی آن و در نتیجه خرابی ماشین لباسشویی شوند.

فرم درخواست تماس

ویدیو برد لباسشویی چیست؟

توضیحات تصویری در مورد برد لباسشویی، صفر تا صد این قطعه را بشناسید.

سوختن برد لباسشویی

نوسان برق موجب بروز اتصالی در خازن شده و نهایتا سوختن برد الکترونیکی را در بر دارد. این تنها یکی از دلایل سوختن برد مذکور می باشد. در صورتی که قطعات درونی ماشین لباسشویی کارکرد صحیحی از خود به نمایش نگذارند، آب  به داخل ماشین نفوذ کرده و در نتیجه در پی ایجاد اتصالی در سیم پیچی داخلی دستگاه، برد ماشین لباسشویی خواهد سوخت.

در صورت وقوع چنین موضوعی بدنه ماشین نیز به دلیل اتصال سیم پیچی های داخلی دارای برق شده و خطر برق گرفتگی افراد را تهدید می کند.

نکته

گاهی نیز همین مسئله باعث آتش سوزی دستگاه می شود که در نتیجه برد به طور کامل سوخته و امکان تعمیر و استفاده مجدد آن وجود ندارد. گفتنی است که وجود مشکل در خازن و فیوزهای تشکیل دهنده برد لباسشویی می توان آن را تعمیر نموده و مجددا مورد استفاده قرار داد.

ایرادات برد دستگاه

در صورتی که ماشین لباسشویی شما در اجرای برنامه ها دچار مشکل شده و عملیات شستشو را طبق دستورات ورودی و برنامه انجام ندهد، می توان گفت که برد آن دچار مشکل شده است.

همچنین در صورتی که پنل جلویی ماشین از کار بیفتد و کارایی لازم را نداشته باشد، پنل جلویی به طور ناگهانی خاموش شود، ماشین لباسشویی در حین انجام عملیات شستشو خاموش گردد و مسائلی از این قبیل، اصلی ترین مشکل ماشین لباسشویی مشکل در برد آن است. بنابراین لازم است نسبت به تعمیر و در صورت نیاز تعویض آن اقدام نمود.

برد لباسشویی
برد لباسشویی

تعمیر برد لباسشویی

گاهی اوقات آسیب وارده به برد ماشین لباسشویی به حدی جدی است که امکان تعمیر آن وجود ندارد. در چنین شرایطی تنها راهکار موجود تعویض این برد با یک برد جدید می باشد. به یاد داشته باشید که تعویض سریع برد ماشین لباسشویی موجب صرفه جویی در زمان و هزینه می گردد. چرا که در چنین شرایطی تعمیر چند باره قطعه به جز صرف هزینه های هنگفت نتیجه دیگری در بر ندارد. حتی ممکن است این قطعه معیوب موجب ورود آسیب به سایر قطعات دستگاه شده و بدتر شدن اوضاع را در پی داشته باشد.

لازم به ذکر است که همیشه تعویض قطعه ملاک نیست. گاهی با تعمیر برد ماشین لباسشویی نیز می توانید به مشکلات پایان داده و از دستگاهی ایده آل برخوردار باشید. تعمیر یا تعویض برد ماشین لباسشویی تابع نوع خرابی آن می باشد.

تعمیرآل

آسیب دیدن برد و لزوم تعمیر ماشین لباسشویی

برد لباسشویی ال جی اینورتر، برد پنل لباسشویی ال جی، برد اینورتر ماشین لباسشویی بوش، برد MAXX لباسشویی بوش، برد MAXX v ماشین لباسشویی بوش، برد اینورتر ماشین لباسشویی سامسونگ و… مهم ترین انواع برد ماشین لباسشویی هستند.

برد لباسشویی
برد لباسشویی

بسیاری از افراد پس از اطمینان حاصل کردن از خرابی برد ماشین لباسشویی بدون داشتن مهارت فنی خاصی نسبت به تعمیر برد لباسشویی اقدام می نمایند. به یاد داشته باشید که تعمیر لوازم خانگی در صورت نداشتن تجربه و مهارت می تواند کاری خطرناک باشد. بنابراین پیش از اقدام به تعمیر این دسته از وسایل راهنما های مناسب را مطالعه نموده و با ابزار مورد نیاز برای انجام این تعمیرات و نحوه کار با آن ها به طور کامل آشنا شوید.

پس از این که کلیه دستورالعمل های مذکور را دنبال کرده و مطمئن شدید که می توانید کار تعمیر را انجام دهید، آن گاه شروع به کار نموده و در غیر این صورت از یک تکنسین دارای تجربه در این زمینه کمک بخواهید تا به مشکلات موجود در دستگاه شما پایان دهد.


سوالات متداول ( FAQ )

برد ماشین لباسشویی چیست؟

برد، اصلی ترین قطعه ماشین لباسشویی میباشد در صورتیکه برد معیوب باشد تمامی سیستم دستگاه و نحوه کارکرد آن دچار اختلال میشوند. دستگاه های جدید و بروزی که وارد بازار میشوند خبر از برد تخصصی تر میدهند. برد فرمان تمامی برنامه ها را به دستگاه صادر میکند و در نهایت باعث کارکرد صحیح ماشین لباسشویی میشود.

دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی چیست؟

برد از آیسی، خازن، فیوز و قطعاتی جزئی مانند این ها تشکیل شده که خرابی هرکدام؛ عملکرد کلی برد را به خطرمی اندازد. ریختن آب روی برد و نوسانات برق از دلایل عمده ای هستند که باعث معیوب شدن برد اصلی لباسشویی میشوند.برای جلوگیری از این امر از محافظ برق استفاده کنید و حدالامکان از هرگونه رطوبت، دستگاه را دور نگه دارید.

علائم معیوب بودن برد دستگاه چیست؟

بهم ریختن تنظیمات برنامه ها، خاموش شدن ناگهانی دستگاه هنگام شست و شو، روشن نشدن دستگاه، بهم ریختن صفحه نمیشگر و برخی ارورها نشان دهنده معیوب بودن برد اصلی دستگاه هستند که نیاز به تعمیردارد.

تعمیر یا تعویض برد؟

تعمیر یا تعویض برد اصلی لباسشویی بستگی به نوع و میزان خرابی آن دارد. در صورتیکه برد دستگاه تعمیر شود دیگر نیازی به تعویض نیست اما گاهی اوقات آنقدر مشکل پیش آمده حاد است که تعوبض برد از تعمیرآن بصرفه تر میشود.

منبع: easytechjunkie

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...