You are currently viewing علت نخکش شدن لباسها در لباسشویی
نخکش شدن لباسها هنگام شست و شو

علت نخکش شدن لباسها در لباسشویی

ما در این مقاله قصد داریم علت نخکش شدن لباسها در لباسشویی (Threading clothes in the washing machine) و راهکار های جلوگیری از آن را به شما آموزش دهیم. استفاده از انواع پوشاک و البسه از گذشته تا به حال در میان اقشار جوامع گوناگون از اهمیت بالایی برخوردار بوده است، همین امر موجب شده است که انسان در گذر زمان به فکر تمیز کردن پوشاک و لباس های خود بیفتد و در نهایت به شست و شوی لباس ها روی بیاورد، امروزه شست و شوی البسه به دو صورت دستی و شست و شو به وسیله ی ماشین های لباسشویی امکان پذیر است.

اما گاهی ممکن است لباس های شما بسته به جنس و نوع آن ها در هنگام شست و شو بنا به دلایل گوناگون دچار آسیب دیدگی در بافت خود بشوند، یکی از این آسیب دیدگی های بافتی، نخکش شدن برخی از لباس ها در هنگام شست و شو می باشد، که در این مقاله به بررسی این موضوع و راه کارهایی برای جلوگیری از آن پرداخته ایم.
 

خرابی دیگ ماشین لباسشوییوجود اشیا نوک تیزسرعت چرخه شست و شو
خرابی لاستیک و دربسفید کنندهپر کردن بیش از حد لباسشویی
علت نخکش شدن لباس ها در لباسشویی

شست و شوی دستی لباس ها


هنگام شست و شوی لباس ها به شکل دستی ممکن است باعث نخکش شدن لباسها در لباسشویی شوند و یا به علت متوجه نشدن این امر، نخکشی و نخ دادن لباس در هنگام شست و شو آن قدر ادامه یابد تا لباس از فرم اصلی خود خارج شود و دیگر مناسب برای پوشیدن نباشد، در نهایت لباس بلا استفاده خواهد شد و این امر علاوه بر تحمیل هزینه برای خرید لباس به منظور جایگزینی، شما را به دردسر های احتمالی دیگری نظیر عدم یافتن لباسی مشابه با لباس قبلی خودتان خواهد انداخت.
 

نخ کش شدن لباس ها در لباسشویی
نخ کش شدن لباس ها در لباسشویی

پیشگیری و راه حل

  1. .قبل از اقدام به شست و شوی لباس، از جنس و نوع الیاف آن و نحوه شست و شوی صحیح آن اطلاع پیدا کنید.
  2. قبل از شست و شوی لباس های خود به برسی آن ها بپردازید و در صورت مشاهده انواع زدگی ونخ کش با کمک قیچی و یا دوخت و دوز به بریدن نخکش و ترمیم بافت لباس خود بپردازید.
  3. اگر احساس می کنید لباسهایتان از بافت ظریفی برخوردار است قبل از شست و شو آن ها را پشت و رو کنید.
  4. در هنگام شست و شوی لباسهای نخی با دست، به چنگ زدن ملایم آن ها در آب ولرم بپردازید، و از چنگ زدن خشن و بیش از حد  لباس خودداری کنید.
  5. در آبگیری و آبکشی لباس های نخی دقت داشته باشید تا به بافت لباس لطمه نزنید، همچنین در هنگام پهن کردن لباس بر روی انواع طناب و… به منظور خشک شدن لباسها دقت داشته باشید تا لباس به علت گیر کردن، پاره و یا باعث نخکش شدن لباس ها در لباسشویی نشود.

شست و شوی لباسها با لباسشویی


در هنگام شست و شوی لباس ها به وسیله ماشین لباسشویی علاوه بر رعایت نکات شست و شو به روش دستی، باید از سلامت اجزای داخلی و دیگ لباسشویی، اطمینان حاصل کنید، بیشتر اتفاقاتی نظیر نخکش شدن لباس ها در لباسشویی و یا صدمه دیدن لباسها در شست و شو با ماشین لباسشویی به علت وجود نقص فنی های فضای داخلی لباسشویی رخ می دهد، این نقص ها علاوه بر از بین بردن لباس ها در بلند مدت خرابی های بیشتری را برای ماشین لباسشویی شما به همراه خواهند داشت.

خرابی دیگ ماشین لباسشویی

تفاوت لباسشویی تسمه ای و گیربکسی

از عمده علتهای سوراخ و یا نخکش شدن لباس ها در لباسشویی، قرشدگی و برگشت سوراخ درام به بیرون می باشد، همین مشکل به تنهایی می تواند موجب تخریب بافت تمامی لباسهای شما شود، به همین جهت همیشه قبل از شست و شو از صحت دیگ ماشین لباسشویی خود اطمینان حاصل کنید و در صورت مواجه با مشکلاتی از این نظیر با کارشناس و یا تکنسین واجد شرایط به منظور تعمیر ماشین لباسشویی تماس حاصل کنید.

خرابی لاستیک و درب

علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

گاهی اتفاق می افتد که به دلیل وجود پارگی در لاستیک یا نقص فنی در درب لباسشویی، لباسها در هنگام شست و شو یا در هنگام استخراج از ماشین لباسشویی پس از شست و شو به علت گیر کردن به درب و لاستیک، نخکش و یا پاره شوند، برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلاتی حتما با هر بار تمیز کردن لاستیک و درب لباسشویی خود از سالم بودن و عدم وجود پارگی در لاستیک اطمینان حاصل کنید.

وجود اشیا نوک تیز

نخکش شدن لباسها هنگام شست و شو

دقت داشته باشید تا در هنگام شست و شو، تمام جیب های لباس های خود را برسی کنید تا به اشتباه وسایلی نظیر سکه، کلید و … با لباس های شما وارد ماشین لباسشویی نشوند، این مسئله علاوه بر لطمه زدن به بافت لباسهای شما می تواند موجب خرابی دیگ ماشین لباسشویی و یا اتصالی برق شود. گاهی اوقات وقتی که لباس‌ها را داخل ماشین لباسشویی بگذاریم ولی فراموش کنیم که جیب‌ها را چک کنیم، در نتیجه وسایل آسیب‌دیده وارد چرخه می‌شوند. هر چیزی که نباید در آنجا باشد باید برداشته شود، زیرا ممکن است لباس به آنها گیر کند و آسیب ببیند.

سفید کننده

اگر بیش از حد از سفید کننداستفاده می کنید یا اجازه نمی دهید سفید کننده قبل از شستن لباس کاملاً با آب مخلوط شود، ممکن است با نخکش شدن لباس ها در لباسشویی و سوراخ شدن لباس مواجه شوید.

سرعت چرخه شست و شو

 لباس‌های نخی نباید بیشتر از ۶۰۰ دور در دقیقه چرخانده شوند، ملحفه‌ها و حوله‌ها می‌توان با چرخش بالاتر با سرعت ۱۴۰۰ دور در دقیقه شست و آبکشی کرد. لباسهای جین نباید بیشتر از ۹۰۰ دور در دقیقه بچرخد و برای لباس های ظریف و ابریشمی باید از چرخه ۴۰۰ دور در دقیقه استفاده کنید. 

پر کردن بیش از حد لباسشویی

به ابتدا به وزن لباسشویی توجه کنید و در قدم دوم توجه داشته باشید هنگامی که لباس ها را داخل مخزن قرار می دهید به اندازه یک وجب از فضای بالای لباسها خالی باشد تا شست و شو و آبکشی به نحو صحیح انجام گردد. پر کردن بیش از حد لباسشویی نه تنها بر سطح تمیز کردن هر چرخه شست و شو تأثیر می گذارد، بلکه می تواند باعث شود لباس ها به زیپ ها، تزئینات و دکمه های روی لباس های دیگر قلاب شوند. همیشه قبل از شستن، دکمه و زیپ همه لباس ها را ببندید و لباس هارا پشت و رو کنید.

یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید برای جلوگیری از سوراخ شدن لباس ها در طول فرآیند شستشو و خشک کردن انجام دهید این است که قبل از شستن لباس ها را بهتر دسته بندی کنید. هرگز یک لباس ظریف را با شلوار جین سنگین یا لباس های زیپ دار نشویید. پارچه های توری و ابریشمی می توانند روی زیپ ها و حتی تزییناتی مانند مهره ها و پولک ها گیر کنند.

تعمیرآل

سوالات متداول ( FAQ )

برای جلوگیری از نخ کش شدن لباسها چه کنیم؟

دور بالای چرخش هنگام شک کردن لباسها و خراب بودن دیگ باعث میشود که لباس ها به مرور زمان نخ کش شوند.

بهترین سرعت چرخش در لباسشویی برای دور خشک کن چقدر است؟

ماشین های لباسشویی با سرعت خشک کن ۶۰۰ الی ۱۸۰۰در بازار موجود هستند. (۶۰۰ الی ۸۰۰ دور در دقیقه).برای آنکه لباسها کتر آسیب ببینند میتوانید سرعت چرخش شست و شو را پایین بیاورید.درنظر داشته باشید هرچقدر سرعت چرخش بیشتر باشد، لباسها بیشتر آبگیری میشوند و سریعتر خشک میشوند.

لاستیک دور درب پوسیده یا پاره در شستشو چه تاثیری دارد؟

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی برای درست بسته شدن درب لباسشویی و پر کردن فضای خالی جلوی درب تعبیه شده است درصورتیکه لاستیک معیوب باشد باید سریعتر آن را تعویض کنید زیرا باعث آبریزش از درب لباسشویی و اختلال در کارکرد دستگاه میشود.

روش از بین بردن نخ کش شدن لباس

برای رفع این مشکل نیاز به حضور کارشناس متخصص تعمیر لباسشویی در محل شما می باشد زیرا در وهله اول باید دیگ دستگاه عیب یابی شود و تایمر نیز مورد بررسی قرار گیرد در صورتی که ایراد از قطعات داخل دیگ باشد حتما به تعویض آنها اقدام نمایید.

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...