You are currently viewing تفاوت انواع شوینده های لباس و کاربرد آنها
تفاوت انواع شوینده های لباس و کاربرد آنها

تفاوت انواع شوینده های لباس و کاربرد آنها

ما در این مقاله قصد داریم تفاوت انواع شوینده های لباس (Types of laundry detergents) را برای شما شرح دهیم؛ شوینده به زبان ساده یک ماده پاک کننده است . شوینده یک ماده شیمیایی است که به صورت مایع وپودر وجود دارد که برای از بین بردن کثیفی و لکه‌های لباس استفاده می‌شود. این ماده کاملاً شبیه صابون است یا به عبارتی نسخه پیشرفته صابون است.

مواد شوینده از طریق فرآیندهای مصنوعی متعددی تولید می شوند. ماده اصلی مورد استفاده در ساخت آنها پروپیلن است که محصول جانبی کارخانه های پتروشیمی است. از آنجایی که به صورت مصنوعی تولید می شود، مانند صابون تخریب پذیر نیست .

مطالب پیشنهادی: علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

شوینده ها می توانند آلودگی و لکه را از لباس ها و ظروف پاک کنند، اما برای استفاده روی پوست مناسب نیستند . پودرهای لباسشویی سازگار با محیط زیست نیستند . آنها می توانند باعث بیماری های پوستی و انواع بیماری ها در برخی موارد شوند. در مقایسه با صابون ها، شوینده ها دارای فرمول شیمیایی منحصر به فردی هستند که می تواند حباب های بیشتری ایجاد کند که به نوبه خود کثیفی و لکه را گرفته و از بین می برد.

انواع شوینده های لباسشویی بر اساس ساختار

ساختار مواد شوینده مشابه ساختار صابون می باشد و مانند آنیون های صابون مولکول های شوینده مصنوعی دارند به همین دلیل می تواند چربی هایی نظیر روغن را از بین ببرند. با این حال، به دلیل ماهیت مصنوعی آن ، برخلاف صابون، مواد شوینده می‌توانند در آب سخت کار کنند.

مواد شوینده پودریشوینده های مایع
انواع شوینده های لباس

انواع شوینده لباس

ما در این قسمت از مقاله قصد داریم انواع شوینده های لباس را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید…

مواد شوینده پودری

شوینده‌های پودری اولین نوع شوینده‌های لباسشویی بودند که به بازار آمدند و دارای مواد مؤثری مانند کلسیم و منیزیم بودند که در آب حل می‌شوند و آب سخت را نرم‌تر می‌کنند. بنابراین شوینده های پودری در از بین بردن روغن و چربی لباس شما موثر هستند.پودرهای شوینده هم برای شستشوی ماشینی و هم برای شستشوی دستی عالی هستند . همچنین شستشو با آن آسان است. بنابراین به صرفه جویی در مصرف آب و برق کمک می کند.

انواع شوینده های لباس
انواع شوینده های لباس

مزایا

 • ارزان است.
 • ظروف قابل بازیافت دارد.
 • برای از بین لکه عالی است.
 • لباس ها را روشن و سفید می کند.

معایب

 • اندازه گیری پودر بر عهده خودتان است.
 • برخی از برندهای پودر لباسشویی می توانند لکه هایی بر روی لباسها باقی بگذارند.
 • برخی از مدل های پودر شوینده در چرخه های آب سرد به طور کامل حل نمی شوند.

پودر شوینده باید در مکانی کاملاً خشک نگهداری شود تا کلوخه نشود.

نکته

مواد شوینده مایع

شوینده های مایع پرمصرف ترین انواع شوینده های لباس هستند و حتی در آب سرد نیز کاملاً در آب حل می شوند و در نتیجه هیچ اثری روی لباس باقی نمی گذارند. در حالی که مواد شوینده پودری گاهی حل نمی شوند و روی الیاف پارچه جمع می شوند و در نتیجه باعث ایجاد حساسیت و تحریک پوست می شوند. شوینده های مایع روی ماشین لباسشویی بی خطر هستند، زیرا فاقد مواد با سختی بالا هستند که روی ماشین لباسشویی جمع می شوند و باعث آسیب می شوند.

شوینده‌های مایع یکی از انواع شوینده های لباس ها است که به‌عنوان لکه‌بر مضاعف مؤثر هستند، زیرا می‌توان از آن‌ها به‌عنوان پیش شست و شوی لکه‌ای استفاده کرد . شوینده های مایع در یک بطری دستی با خطوط روی درپوش های اندازه گیری عرضه می شوند و استفاده از آنها بسیار آسان است. نقطه ضعف مواد شوینده مایع این است که بسته بندی آن چندان سازگار با محیط زیست نیست و همچنین فاقد ماده سفید کننده است . 

انواع شوینده های لباس
انواع شوینده های لباس

مزایا

 • برای پیش درمان لکه ها قبل از چرخه شستشو عالی است.
 • گزینه های مختلف برای رنگ، سفید و تیره.
 • به راحتی در چرخه شست و شو حل می شود.
 • برای تمام دماها مناسب است.
 • بیشتر آنها روی لکه های چرب موثر هستند.

معایب

 • گران تر از پودر است
 • آنها معمولا در بسته بندی های پلاستیکی عرضه می شوند.
 • آنها همیشه با واحدهای اندازه گیری دستی همراه نیستند.

قرص ماشین لباسشویی

قرص های شوینده جایگزین قابل اعتمادی برای انواع شوینده های لباس ها هستند. این شوینده های جمع و جور در اندازه های مناسب و ایده آل برای نیازهای لباسشویی شما عرضه می شوند. مواد شوینده اضافی می تواند باعث ایجاد کف شود که می تواند به اجزای داخلی دستگاه آسیب برساند، اما قرص ها حل می شوند و از آسیب جلوگیری می کنند. فرمول محاسبه شده قرص های شوینده آنها را دوستدار محیط زیست می کند زیرا هیچ صابونی برای ورود به منبع آب باقی نمی ماند. این در اصل یک ماده شوینده بدون ضایعات است.

استفاده از قرص ها در درازمدت باعث صرفه جویی در هزینه های بیشتر می شود زیرا آنها از قبل اندازه گیری شده اند و استفاده بیش از حد از مواد شوینده را حذف می کند.

تعمیرآل
تفاوت انواع شوینده های لباس و کاربرد آنها
تفاوت انواع شوینده های لباس و کاربرد آنها

قرص های شوینده همچنین از نشت مواد شوینده مایع و پودر جلوگیری می کند. شوینده های قرص بدون دردسر هستند و استفاده از آنها بسیار آسان است. با این حال، نقطه ضعف مواد شوینده قرص این است که ممکن است در دمای پایین به طور کامل حل نشود. 

مزایا

 • اندازه گیری مناسب قرص ها
 • برای سفر عالی است، زیرا فقط می توانید مقدار مورد نیاز خود را بردارید.
 • بسیاری از آنها چند کاره هستند، از جمله حذف لکه، حذف بو ، روشن کننده رنگ و مواد شوینده.
 • ماندگاری طولانی.

معایب

 • برای پیش شست و شو مناسب نیست
 • گران هستند
 • خطرناک هستند، امکان دارد کودکان و حیوانات آنهارا با خوراکی اشتباه بگیرند.

سوالات متداول ( FAQ )

پودر ماشین لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی؟

در صورتیکه لباسهایی دارید که لکه های سنگین مثل چربی دارند بهتر است که از مایع لباسشویی استفاده کنید. اما استفاده از پودرهای با کیفیت ماشین لباسشویی هم نتیجه خوبی به ثمر می آورد.

نرم کننده و یا خوشبو کننده های ماشین لباسشویی را در کدام محفظه بریزیم؟

در قسمت جاپودری؛ محفظه ای که علامت ” * ” دارند برای ریختن نرم کننده ها و خوشبو کننده های لباس هستند. همچنین میتوانید مایع لباسشویی را هم در این محفظه بریزید.

آیا میتوان شوینده را مستقیم در مخزن (دیگ) لباسشویی ریخت؟

توصیه میکنیم به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید. ریختن مواد شوینده (مایع و یا پودر) بصورت مستقیم در دیگ ماشین لباسشویی باعث میشود که مواد بصورت ناهماهنگ در لباسها رخنه کند ( در بالا یا پایین دستگاه کف جمع شود) و کف بیش از حد تولید شود و در نهایت به لباس ها آسیب وارد شود. مواد شوینده را حتما در جاپودری بریزید تا بصورت یکدست و یکنواخت در لباسشویی پخش شود.

منبع: Goodhousekeeping

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...