You are currently viewing علت بوی بد لباسشویی پس از شست و شو لباس ها
علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

علت بوی بد لباسشویی پس از شست و شو لباس ها

هیچ چیز بدتر از این نیست که درب ماشین لباسشویی خود را باز کنید و با بوی نامطبوع و راکد مواجه شوید. برای جلوگیری از بوی بد لباسشویی( Bad smell of the washing machine)، باید منبع مشکل را بدانید. بوی بد ماشین لباسشویی شما به دلیل ترکیبی از کپک و باکتری ایجاد می شود. وقتی لباس‌ها را در دستگاه خود می‌گذارید، روغن بدن، کثیفی، مو و زباله در لاستیک لباسشویی و مخزن مواد شوینده محبوس می‌شوند. از قضا، بوی ماشینی که قرار است لباس های شما را تمیز کند بدتر از خود لباس های شسته شده شما می شود.ما در این مقاله نکات ساده ای در مورد  چگونگی خلاص شدن از بوی بد لباسها در لباسشویی ارائه کرده ایم .

CTA

یکی از دلایل اصلی بوی نامطبوع در ماشین لباسشویی، رطوبت باقی مانده از لباس های لباسشویی در محفظه ماشین لباسشویی است. حال این سوال پیش می آید که این رطوبت موذی از کجا وارد ماشین لباسشویی می شود. عوامل متعددی در ایجاد بوی نامطبوع ماشین لباسشویی نقش دارند، پس با ما همراه باشید تا شما را با این عوامل آشنا کنیم.

نحوه حذف بوی بد از لباسشویی

داخل و خارج دستگاه خود را تمیز کنید 

علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

ممکن است مشکل بدیهی به نظر برسد، اما برخی از مواردی است که همه ما فراموش می کنیم. برای تمیز کردن داخل و خارج ماشین لباسشویی، کافی است قطعاتی مانند جاپودری را بردارید و آنرا شست و شو دهید.

لاستیک درب را فراموش نکنید 

علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

نکته دیگر در مورد  نحوه از بین بردن بوی بد لباسشویی  تمیز کردن لاستیک بعد از هر بار شستشو است. هنگامی که یک چرخه شست و شو را اجرا می کنید، ممکن است مواد شوینده، کثیفی، زباله در لاستیک لباسشویی باقی بماند. وقتی لباسها را برای مدت طولانی رها می کنید، باعث رشد قارچ ها و باکتری ها می شود.

فرم درخواست تماس

چگونه از بوی بد لباسشویی جلوگیری کنیم؟ 

از مواد شوینده مناسب استفاده کنید 

علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

یک سازنده ماشین لباسشویی معمولاً توصیه می کند که از کدام نوع شوینده برای لباسشویی خود استفاده کنید. اگر از مواد شوینده پودری استفاده می‌کنید، ممکن است بیش از حد دستگاه شما کف تولید کند. 

از خشک بودن مخزن لباسشویی اطمینان حاصل کنید 

علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

به محض اتمام چرخه شست و شو لباس ها را خارج کنید و درب را باز بگذارید تا هوا به گردش درآید. 

واشر را تمیز کنید 

علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

حتی با مواد شوینده مناسب و پس از تخلیه دیگ بعد از هر بار شستشو، هیچ تضمینی وجود ندارد که لاستیک لباسشویی تمیز بماند مگر اینکه واشر را نیز تمیز کنید.

علت بوی ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟


بوی بد لباسشویی دلایل زیادی دارد که ما نمی توانیم هر یک از این دلایل را توضیح دهیم و به اختصار آنها را به شما معرفی می کنیم:

  1. لباس های خیس را از ماشین لباسشویی بیرون بیاورید و به مدت طولانی نگهداری نکنید، زیرا علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع لباسشویی، باعث رشد قارچ ها و ایجاد ناراحتی های پوستی می شوند.
  2. پس از اتمام فرآیند شستشو درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید و لباس ها را از لباسشویی خارج کنید.
  3. لاستیک درب ماشین لباسشویی را بعد از هر بار شستشو خشک کنید.
  4. جا پودری لباسشویی را تمیز کنید.
  5. گاهی اوقات افراد از بوی فاضلاب در ماشین لباسشویی خود شکایت دارند و این در تمام قسمت های خانه الخصوص در آشپزخانه ای که ماشین لباسشویی نصب می شود استشمام می شود. بوی بد فاضلاب معمولا به محیط داخل لباسشویی مربوط نمی شود و مشکلاتی که منجر به بوی لباسشویی می شود دلیل اصلی آن مربوط به مسیر تخلیه آب و عدم استفاده از سیفون در لوله تخلیه می باشد. به خصوص در مواردی که مسیر تخلیه لباسشویی و سینک یکسان باشد، بوی نامطبوع فاضلاب استشمام می شود.

مواد شوینده بیش از حد

منطقی است که استفاده نکردن از مواد شوینده به اندازه کافی لباس های شما را از شر باکتری ها و بوی بد لباسشویی خلاص نمی کند، اما زیاده روی در آن می تواند به همان اندازه نتیجه بدی داشته باشد.

لباس هایتان را خیلی طولانی در ماشین لباسشویی رها کردید

احتمالا تعجب آور نیست که بعد از اینکه لباس های خود را یک شبه در ماشین لباسشویی گذاشتید، بوی کپک آنرا حس کنید. یک محیط تاریک و مرطوب مانند ماشین لباسشویی، بستر مناسبی برای رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها است. اینها می توانند با گذشت زمان در لباس شما جمع شوند و در نهایت بویی دائمی در آنها ایجاد کنند. .

شستشوی گرم برای از بین بردن باکتری ها

باکتری های بدبو اغلب نمی توانند از چرخه آب گرم شما دوام بیاورند. اگر لباس‌هایتان بوی بد می‌دهد، برچسب‌های روی پنل لباسشویی را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانند گرما را تحمل کنند یا خیر. اگر چنین است، آنها را از یک بار آب گرم عبور دهید.

برای از بین بردن کپک از سرکه یا جوش شیرین استفاده کنید

سرکه یا جوش شیرین بهترین راه هل خانگی برای رفع از بین بردن کپک و بوی بد لباسشویی می باشد. دفعه بعد که لباس هایتان را می شویید، نصف فنجان جوش شیرین یا نصف فنجان سرکه سفید مقطر را به جاپودری خود اضافه کنید. 

بوگیر ماشین لباسشویی

یکی از بهترین و پرکاربرد ترین روش ها برای از بین بردن بوی بد لباسشویی استفاده از بوگیر مخصوص ماشین لباسشویی می باشد.

علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی
علت بوی بد لباسشویی

انواع بوگیر

بوگیر لباسشویی انواع مختلفی دارد که به صورت قرص و محلول می باشد.

  • هنگام استفاده از محلول تنها باید آن را در قسمت هایی مانند جاپودری، درب دستگاه، دیگ ماشین، ورودی و خروجی آب و … اسپری کرده و درب دستگاه را ببندید. انجام این کار باعث می شود که باکتری و میکروب ها از بین بروند، و با از بین رفتن این میکروارگانیسم ها بوی بد ماشین نیز رفع می شود.
  • قرص ها رو هم باید در جاپودری قرار دهید. همچنین می توانید آن را درون دیگ دستگاه بگذارید و با تنظیم کردن ماشین بر روی حالت شست و شو، قرص را در کل دستگاه پخش کنید.  با انجام این مراحل نیز بوی کامل از بین می رود.

شست و شوی ماشین لباسشویی با سرکه


برای از بین بردن بوی بد لباسشویی خود می توانید از پاک کننده های خانگی استفاده کنید. یکی از این مواد سرکه است. شکی نیست که سرکه اسیدی است که به راحتی در هر خانه ای یافت می شود. بنابراین برای تولید این محلول نیازی به خرید مواد شوینده موجود در بازار نیست و هزینه بالایی نیز پرداخت نمی شود. ابتدا لباسشویی را از هر لباسی خالی کنید، نصف فنجان سرکه را در ظرف شوینده بریزید، سپس حجم ماشین لباسشویی را روی سرعت بالا تنظیم کنید و آب گرم را تنظیم کنید و بگذارید ماشین لباسشویی طبق برنامه از پیش تعیین شده ادامه دهید.

مشاهده ویدیو بوی بد لباس ها بعد از شستشو

سرکه معمولاً باکتری های موجود در واشر را از بین می برد و علاوه بر جرم گیری واشر، بوی بد را نیز از بین می برد. پس از اتمام کار ماشین لباسشویی، دیگر بوی نامطبوعی در ماشین لباسشویی وجود نخواهد داشت.

تعمیرآل

شست و شوی ماشین لباسشویی با جوش شیرین

جوش شیرین، ماده ای که می داند چگونه همه چیز را تمیز کند. از تمیز کردن حمام گرفته تا محفظه ماشین لباسشویی. برای از بین بردن و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی، ابتدا یک فنجان جوش شیرین را داخل محفظه ماشین لباسشویی بریزید و سپس ماشین لباسشویی را روشن کنید و بگذارید بدون لباس کار کند. پس از شستشو، تمامی قارچ ها و میکروب های موجود در درام ماشین لباسشویی از بین می روند و دیگر بوی نامطبوعی از ماشین لباسشویی نخواهید شنید.

علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی
علت بوی بد لباس ها پس از شستشو در لباسشویی

سوالات متداول ( FAQ )

چگونه از بوی بد لباسشویی جلوگیری کنیم؟

از خشک بودن مخزن لباسشویی اطمینان حاصل کنید. لاستیک لباسشویی را هر ۳ ماه یا ۶ماه (بنا به میزان استفاده) تمیز کنید. از شوینده های مناسب استفاده کنید و پس از شست وشوی لباس ها تریحا درب دستگاه را ۲۰ دقیقه باز بگذارید.

هر چندوقت یکبار باید ماشین لباسشویی را سرویس کنیم؟

برای بهبود عملکرد لباسشویی بهتر است هر ۶ ماه یکبار به طور مرت آن را سرویس کنیم.

محلول های ضد باکتری برای سرویس لباسشویی به چند شکل در بازار وجود دارد؟

بصورت قرص و محلول.

چه محلول و موادی برای جرمگیری ماشین لباسشویی بهتر است؟

جرمگیرهای بصورت پودر و قرص در بازار موجودند که میتوانید از آنها برای جرمگیری استفاده کنید. همچنین استفاده از جوش شیرین و سرکه بصورت صحیح میتواند به شما در انجام این امر کمک کنید.

نتیجه گیری

اکنون کامل یاد گرفتید که چگوی بوی بد دستگاهتان را از بین ببرید. توجه داشته باشید که تمیز نگه داشتن ماشین لباسشویی و قطعات آن برای همیشه از بروز این مشکل جلوگیری خواهد کرد. و در آخر اگر ماشین شما ایراد پیدا کرد و شما درباره ی ان هیچ اطلاعاتی نداشتید، حتما با یک فرد متخصص تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.

بعد از چندین بار شستن، لباسهارا از لباسشویی خارجی کنید و با گرم لباسشویی را شست و شو دهید.. این کار بوی نامطبوع باقی مانده در ماشین لباسشویی را از بین می برد.
از شوینده های ماشین لباسشویی مطمئن و با کیفیت استفاده کنید. این مواد ظرفیت شستشوی بالایی دارند اما کف زیادی تولید نمی کنند و از بوی نامطبوع ماشین لباسشویی جلوگیری می کنند.
لباس ها را پس از شستن بلافاصله از ماشین لباسشویی خارج کرده و در ماشین لباسشویی باز بگذارید تا محیط داخلی آنها خشک شود، رطوبت آن تبخیر شده و هوای داخل آن به خوبی جریان یابد.
چگونه مانع ایجاد بوی بد لباسشویی شویم؟

منبع: bobvila

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...