You are currently viewing نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال
نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال

نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال

ما در این مقاله سعی داریم نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال(proper arrangement of food in the refrigerator)، برای جلوگیری از بوی بد یخچال و برفک زدن فریزر را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید…

یخچال و یخچال فریزرها ابزاری به منظور نگه داری و جلوگیری از فاسد شدن انواع مواد غذایی هستند، این دستگاه های بسیار کاربردی امروزه تقریبا در تمامی خانه ها، فروشگاه ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرند و بخشی ضروری و اجتناب ناپذیر از روند زندگی مان محسوب خواهند شد.

اما موضوع قابل بحث در این مقاله اهمیت و نحوه درست جای گیری انواع مواد غذایی در انواع یخچال فریزر ها می باشد، تا در نهایت با دانستن این امر در نگهداری موثر مواد غذایی خود آگاه شویم و همچنین از فساد و خرابی های زود هنگام مواد غذایی جلوگیری کنیم.

چیدمان مواد غذایی در یخچال
چیدمان مواد غذایی در یخچال

اهمیت نحوه صحیح قرار گیری مواد غذایی در یخچال

چیدمان مواد غذایی دریخچال از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، به طوری که حتی برای مواد غذایی خاصی مانند تخم مرغ و یا انواع میوه ها در مدل های مختلف یخچال فریزر محل و جای مخصوصی تعریف و تعبیه شده است، با توجه به آن که تمامی قسمت های داخلی یخچال فریزر از دمای یکسانی برخوردار نیست به همین منظور می بایست با توجه به نوع مواد غذایی و تاریخ مصرف و دیگر المان های مربوط به مواد غذایی مورد نظر، به چیدمان مواد غذایی در یخچال بپردازیم.

ساختار جریانات سیستم سرمایشی در یخچال

بطور کلی ساختار سیستم سرمایشی در انواع یخچال فریزرها به گونه ای می باشد که قسمتهای پایینی یخچال از سرمای بیشتری نسبت به قسمت های میانی، قفسه های بالا و همچنین قفسه های داخل درب برخوردار هستند و جریان سرمایشی در این قسمت ها به شکل محسوستری احساس خواهد شد، در ادامه به برسی نکاتی به منظور چیدمان مواد غذایی در یخچال خواهیم پرداخت.

بخش فریزر

بخش فریزر

این بخش، مخصوص قرارگیری مواد غذای به منظور نگهداری در مدت زمان طولانی خواهد بود و اغلب مواد پروتئینی که در دمای یخچال به سرعت فاسد می شوند به منظور نگهداری در مدت زمان بیشتر و افزایش مدت استفاده در درون فریزر قرار خواهند گرفت، همچنین به علت دمای بسیار پایین قسمت فریزر، می توان انواع سبزیجات، شیرنی ها و مواد لبنی همچون انواع پنیر را به منظور افزایش زمان نگهداری در قسمت فریزر قرار داد.

بخش پایینی یخچال

بخش پایینی یخچال

همانطور که قبل تر اشاره شد، یخچالها در قسمت پایینی خود از جریان دمای سرد بیشتری برخوردارند و مناسب ترین قسمت برای نگهداری موادی که نسبت به دما حساس تر هستند به شمار می روند، اغلب یخچال ها در قسمت پایینی خود دارای کشوهایی برا نگهداری انواع میوه ها و سبزیجاتی هستند که آن ها را از دیگر مواد غذایی داخل یخچال متمایز خواهد کرد تا با توجه به جریانات سرمایشی بیشترین مدت زمان مصرف را به آنها اختصاص دهد.

بخش میانی یخچال

بخش میانی یخچال

این بخش نیز برای نگهداری از انواع مواد غذایی طراحی شده است، به خصوص مواد غذایی که برای فاسد نشدن  به سرمایش قابل توجهی نیاز دارند و در طول روز ممکن است چندین بار از آن ها استفاده کنیم، به عنوان مثال می توان انواع مواد لبنی را در این قسمت قرار داد یا انواع گوشتها و مواد پروتئینی و سبزیجات که به منظور استفاده از فریزر خارج شده اند می توانند در این بخش قرار گیرند تا با تغییر دمای متعادل به مرحله طبخ نزدیک شوند.

اما همواره در قرار دهی مواد غذای خود در این بخش به تاریخ مصرف هر یک از مواد غذایی و همچنین میزان استفاده از هر یک از آن ها دقت داشته باشید تا مواد غذایی مورد نظر خود را به ترتیب اولویت بندی در نکات ذکر شده، در درون این بخش از یخچال جای دهید تا در صورت نیاز به هر کدام در کمترین زمان به آسانی از آن بهره ببرید.

بخش بالایی یخچال

بخش بالایی یخچال

این بخش از یخچال معمولا از جریانات سرمایشی کمتری نسبت به بخش های پایینی یخچال و فریزر برخوردار هستند و متناسب برای قرار گیری مواد غذایی که فقط باید در دمای خنک و متعادل نگهداری شوند کاربرد خواهند داشت که از جمله این مواد می توان به تخم مرغ، انواع مرباها، سس مایونز و … اشاره نمود.

جالب است بدانیم که مواد غذایی در این قسمت قرار خواهند گرفت که در هنگام استفاده باید دمایی متعادل اما رو به سردی داشته باشد، به عنوان مثال، اگر تخم مرغ های خود را در این قسمت از یخچال قرار داده باشید، در هنگام استفاده دیگر با ژلاتینی شدن سفیده تخم مرغ خود روبرو نخواهید شد زیرا تخم مرغ شما در هنگام نگهداری در مناسب ترین بخش یخچال به تعادل دمایی رسیده است.

بخش درب یخچال

بخش درب یخچال

درب های یخچال عمدتا نسبت به تمامی نواحی یخچال فریزر شما از دمای سرمایشی کمتری برخوردارند، و به دلیل در دسترس بودن نسبت به دیگر بخشهای یخچال، محلی مناسب برای قرار گیری انواع سس ها، محصولات غذایی با بسته بندی های کوچک،تخم مرغ، بطری های شیر و دیگر نوشیدنی های که درب آنها باز شده و باید سریعتر مصرف شوند به شمار خواهد رفت.

درب یخچالفریزر
کشوها (میوه/سبزیجات)قفسه های میانی یخچال
انواع قسمت های یخچال
چیدمان مواد غذایی در یخچال
چیدمان مواد غذایی در یخچال

مطالب پیشنهادی: علت بوی بد یخچال فریزر

مرتب کردن یخچال فریزر

در این قسمت از مقاله سعی داریم شما را برای نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال راهنمایی کنیم تا یخچال مرتب و تمیزی داشته باشید.

قفسه بالایی یخچال

باقی مانده نوشیدنی ها، غذاهای آماده (ماست، پنیر)

درب یخچال

درب یخچال گرم ترین قسمت یخچال است، بنابراین فقط چاشنی ها باید در آنجا قرار بگیرند. تخم مرغ یا شیر را داخل در نگذارید، زیرا باید در قسمت سردتری از یخچال قرار گیرند.

قفسه های میانی یخچال

مواد خام برای پخت و پز غذاها ( رب و …)

کشوها

این کشوها می توانند مشکل ساز باشند. از آنجا که آنها برای نگهداری محصولات در رطوبت خاص طراحی شده اند، ذخیره میوه ها و سبزیجات در آنجا منطقی است. اما آنها معمولا در پایین یخچال قرار دارند، بنابراین اگر گوشت را در قفسه بالا قرار دهیم، خطر آلوده شدن سبزیجات تازه خود را داریم.


سوالات متداول ( FAQ )

در قسمت فوقانی یخچال فریزر و ساید بای ساید چه مواد غذایی قرار میگیرند؟

زیرا این قسمت حرارت بیشتری نسبت سایر طبقات دارد نباید گوشت و مرغ و سبزیجات را دراین طبقه قرار داد. سعی کنید مواد غذایی هایی که دیرتر خراب میشوند را در این طبقه قرار بدهید مانند سوسیس،کالباس، نوشیدنی ها و… .

در بخش میانی یخچال چه مواد غذایی قرار میگیرند؟

غذاهایی که احتمال خراب شدن آنها زیاد است را در این طبقه قرار دهید. مانند غذاهای باقی مانده،گوشت و سبزیجات و… . این طبقه از سرمای یکنواختی برخوردار است که سرما را به تمامی مواد غذایی به یک اندازه میرساند.

چه مواد غذایی ای را در قسمت پایینی یخچال قرار دهیم؟

این طبقه سرد ترین طبقه یخچال است. بای نگهداری اقلامی مانند شیر،خامه، گوشت های فرآوری شده و انواع نوشیدنی هایی که در نظر دارید بسیار خنک شوند؛ میتوانید از این طبقه استفاده کنید.

چرا میوه ها حتما داخل جامیوه ای یخچال قرار دهیم؟

زیرا این کشوها دارای فضاهایی برای تهویه مطبوع میباشند که از کپک زدن و خرابی میوه های تازه جلوگیری میکند.

منبع: Thekitchn

🤔 چرا مستقیم از خودشون نپرسم؟!

سوالات و ابهامات خود را برای ما کامنت کنید تا به سرعت از کارشناسان تعمیرآل پاسخ و راه حل سوال خود را دریافت کنید.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...