You are currently viewing نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال
نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال

نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

یخچال و یخچال فریزرها ابزاری به منظور نگه داری و جلوگیری از فساد انواع مواد غذایی هستند، این دستگاه های بسیار کاربردی امروزه تقریبا در تمامی خانه ها، فروشگاه ها، فست فود ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرند و بخشی ضروری و اجتناب ناپذیر از روند زندگی مان محسوب خواهند شد، اما موضوع قابل بحث در این مقاله اهمیت و نحوه درست جای گیری انواع مواد غذایی در انواع یخچال ها یخچال فریزر ها می باشد، تا در نهایت با دانستن این امر در نگهداری موثر مواد غذایی خود مثمر ثمر واقع شویم و همچنین از فساد و خرابی های زود هنگام مواد غذایی جلوگیری کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال
نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچالاهمیت نحوه صحیح قرار گیری مواد غذایی در یخچال


چیدمان انواع مواد غذایی در یخچال فریزر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، به طوری که حتی برای مواد غذایی خاصی مانند تخم مرغ و یا انواع میوه ها در مدل های مختلف یخچال فریزر محل و جای مخصوصی تعریف و تعبیه شده است، با توجه به آن که تمامی قسمت های داخلی یخچال فریزر از دمای یکسانی برخوردار نیست به همین منظور می بایست با توجه به نوع مواد غذایی و تاریخ مصرف و دیگر المان های مربوط به مواد غذایی مورد نظر، به قراردهی آن ها در داخل یخچال فریزر بپردازیم،

نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال
نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال


ساختار جریانات سیستم سرمایشی در یخچال


بطور کلی ساختار سیستم سرمایشی در انواع یخچال فریزرها به گونه ای می باشد که قسمتهای پایینی یخچال از سرمای بیشتری نسبت به قسمت های میانی، قفسه های بالا و همچنین قفسه های داخل درب برخوردار هستند و جریان سرمایشی در این قسمت ها به شکل محسوستری احساس خواهد شد، در ادامه به برسی نکاتی به منظور قرارگیری مناسب مواد غذایی در یخچال خواهیم پرداخت.


بخش فریزر

این بخش، مخصوص قرارگیری مواد غذای به منظور نگهداری در مدت زمان طولانی خواهد بود و اغلب مواد پروتئینی که در دمای یخچال به سرعت فاسد می شوند به منظور نگهداری در مدت زمان بیشتر و افزایش مدت استفاده در درون فریزر قرار خواهند گرفت، همچنین به علت دمای بسیار پایین قسمت فریزر، می توان انواع سبزیجات، شیرنی ها و مواد لبنی همچون انواع پنیر را به منظور افزایش زمان نگهداری در قسمت فریزر یخچال قرار داد.


بخش پایینی یخچال


همانطور که قبل تر اشاره شد، یخچالها در قسمت پایینی خود از جریان دمای سرد بیشتری برخوردارند و مناسب ترین قسمت برای نگهداری موادی که نسبت به دما حساس تر هستند به شمار می روند، اغلب یخچالها در قسمت پایینی خود دارای کشوهایی برا نگهداری انواع میوه ها و سبزیچاتی هستند که آن ها را از دیگر مواد غذایی داخل یخچال متمایز خواهد کرد تا با توجه به جریانات سرمایشی بیشترین مدت زمان مصرف را به آنها اختصاص دهد.


بخش میانی یخچال


این بخش نیز برای نگهداری از انواع مواد غذایی طراحی شده است، به خصوص مواد غذایی که برای فاسد نشدن  به سرمایش قابل توجهی نیاز دارند و در طول روز ممکن است چندین بار از آن ها استفاده کنیم، به عنوان مثال می توان انواع مواد لبنی را در این قسمت قرار داد یا انواع گوشتها و مواد پروتئینی و سبزیجات که به منظور استفاده از فریزر خارج شده اند می توانند در این بخش قرار گیرند تا با تغییر دمای متعادل به مرحله طبخ نزدیک شوند، امام همواره در قرار دهی مواد غذای خود در این بخش به تاریخ مصرف هر یک از مواد غذایی و همچنین میزان استفاده از هر یک از آن ها دقت داشته باشید تا مواد غذایی مورد نظر خود را به ترتیب اولویت بندی در نکات ذکر شده، در درون این بخش از یخچال جای دهید تا در صورت نیاز به هر کدام در کمترین زمان به آسانی از آن بهره ببرید.


بخش بالایی یخچال


این بخش از یخچال معمولا از جریانات سرمایشی کمتری نسبت به بخش های پایینی یخچال و فریزر برخوردار هستند و متناسب برای قرار گیری مواد غذایی که فقط باید در دمای خنک و متعادل نگهداری شوند کاربرد خواهند داشت که از جمله این مواد می توان به تخم مرغ، انواع مرباها، سس مایونز و … اشاره نمود، جالب است بدانیم که مواد غذایی در این قسمت قرار خواهند گرفت که در هنگام استفاده باید دمایی متعادل اما رو به سردی داشته باشد، به عنوان مثال، اگر تخم مرغ های خود را در این قسمت از یخچال قرار داده باشید، در هنگام استفاده دیگر با ژلاتینی شدن سفیده تخم مرغ خود روبرو نخواهید شد زیرا تخم مرغ شما در هنگام نگهداری در مناسب ترین بخش یخچال به تعادل دمایی رسیده است.

نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال
نحوه صحیح چیدمان مواد غذایی در یخچال

سوالات متداول ( FAQ )

 • در قسمت فوقانی یخچال فریزر و ساید بای ساید چه مواد غذایی قرار میگیرند؟

  زیرا این قسمت حرارت بیشتری نسبت سایر طبقات دارد نباید گوشت و مرغ و سبزیجات را دراین طبقه قرار داد. سعی کنید مواد غذایی هایی که دیرتر خراب میشوند را در این طبقه قرار بدهید مانند سوسیس،کالباس، نوشیدنی ها و… .

 • در بخش میانی یخچال چه مواد غذایی قرار میگیرند؟

  غذاهایی که احتمال خراب شدن آنها زیاد است را در این طبقه قرار دهید. مانند غذاهای باقی مانده،گوشت و سبزیجات و… . این طبقه از سرمای یکنواختی برخوردار است که سرما را به تمامی مواد غذایی به یک اندازه میرساند.

 • چه مواد غذایی ای را در قسمت پایینی یخچال قرار دهیم؟

  این طبقه سرد ترین طبقه یخچال است. بای نگهداری اقلامی مانند شیر،خامه، گوشت های فرآوری شده و انواع نوشیدنی هایی که در نظر دارید بسیار خنک شوند؛ میتوانید از این طبقه استفاده کنید.

 • چرا میوه ها حتما داخل جامیوه ای یخچال قرار دهیم؟

  زیرا این کشوها دارای فضاهایی برای تهویه مطبوع میباشند که از کپک زدن و خرابی میوه های تازه جلوگیری میکند.


بخش درب یخچال


درب های یخچال عمدتا نسبت به تمامی نواحی یخچال فریزر شما از دمای سرمایشی کمتری برخوردارند، و به دلیل دردیدرس بودن نسبت به دیگر بخشهای یخچال، محلی مناسب برای قرار گیری انواع سس ها کچاپ، محصولات غذایی با بسته بندی های کوچک،تخم مرغ، بطری های شیر و دیگر نوشیدنی های که درب آنها باز شده و باید سریعتر مصرف شوند به شمار خواهد رفت

5 1 رای
نمره تعمیرآل چند؟
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها